
Gyimesfelsőlokon nagy szükség volt a szennyvízhálózatra
Fotó: Pinti Attila
Év végéig minden szükséges munkálatot befejeznek, így elkészül Gyimesfelsőlokon a szennyvízhálózat, amelyre nagy szüksége volt a községnek. Az üzemeltetést szeretnék saját kézben tartani, így az önkormányzatnak kell megtalálnia ehhez a megfelelő megoldást.
2024. június 26., 15:582024. június 26., 15:58
Még közel 400 méternyi hosszúságú szakaszon kell elhelyezni a csöveket, és elkészül a gyimesfelsőloki szennyvízhálózat gerincvezetéke. Ambrus Andor alpolgármester, aki ősztől már polgármesterként vezeti a községet, kérdésünkre elmondta, hogy
az átemelő szivattyúkat beüzemelték, Gyimesközéplok és Felsőlok határán a szennyvíztisztító állomás is készen áll.
A község földrajzi adottságai, a patakvölgyek miatti sajátos településszerkezet külön kihívást jelentett a beruházás számára. Az országút mellett mindkét oldalon 8,5 kilométeres szakaszon épült gerincvezeték, Ugrapatakán 2, Görbepatakán pedig 1,5 kilométeren.
– tudtuk meg.
Ambrus Andor azt is elmondta, mivel néhány családhoz a földrajzi adottságok miatt nem juthat el a szennyvízhálózat, az önkormányzat egy olyan szippantós autó megvásárlására fog pályázni, amely meg tudja közelíteni az elzártabb háztartásokat is, így biztosítva az emésztőgödrök ürítését.
Az elöljáró szerint a rendszer beüzemelése után a község saját maga szeretné üzemeltetni a szennyvízhálózatot, a vonatkozó szabályozásokat betartva, és kedvezőbb árat biztosítva. Érezhető a lakossági igény a szolgáltatás iránt, eddig 380 háztartás számára készült el bekötés aknával együtt, és ez folytatódik az elkövetkező időszakban.
Miután több éven át sikertelenül pályáztak támogatásért, mert sem a Helyi Fejlesztések Országos Programjához (PNDL), sem az Országos Beruházási Társasághoz (CNI) benyújtott igénylések nem jártak sikerrel, az elkészített tervek alapján Gyimesfelsőlokon saját forrásokból kezdték el a szennyvízhálózat kiépítését.
A munka mintegy 20 százaléka már el is készült, amikor a község számára az Anghel Saligny program keretéből 21 millió lejt hagytak jóvá a beruházásra. Így menet közben tudták igénybe venni a finanszírozást, nem volt szükség sem új műszaki tervek készítésére, sem a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárás lefolytatására.
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
Naponta mintegy 23 ezer rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít szolgálatot a karácsonyi hosszú hétvégén.
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.
Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
1 hozzászólás