
Tovább bővül a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. Idén bemutatkozik a Nemzeti Emlékezet Sátor
Fotó: Borbély Fanni
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a Batthyány Magyar Alapítvánnyal és a Fiatalok Batthyány Körével az idén debütáló Nemzeti Emlékezet Sátorban várja az érdeklődőket a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban Tusványoson.
2024. július 22., 15:152024. július 22., 15:15
A három szervezet célja a magyar kultúra és emlékezet határokon átívelő örökségének bemutatása és megismertetése a fiatalokkal is – közölte az intézmény hétfőn az MTI-vel.
A NÖRI két kerekasztal-beszélgetésen mutatja be legfontosabb idei projektjeit az 1568 elnevezésű sátorban. Csütörtökön Nekünk Mohács kell! – Méltó felkészülés az 500. évfordulóra címmel Bertók Gábor régész, a pécsi Janus Pannonius Múzeum igazgatója, C. Tóth Norbert történész és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója mutatja be a mohácsi csata 500. évfordulójára történő felkészülés legfontosabb feladatait annak érdekében, hogy átfogó képet adjanak a Mohács 500 program terveiről, jelenlegi állásáról, kutatási területeiről és nemzetpolitikai céljairól.
Pénteken Honvédő hőseink emlékezete a Kárpát-medencében címmel Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke, Orosz Örs, a felvidéki Sine Metu egyesület elnöke, Oltean Péter, Gyimesbükk polgármestere, Böjte Csaba ferences szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója, Kedves Gyula hadtörténész és Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idei 175 éves évfordulójának alkalmával arról beszélgetnek majd, hogy mennyire fontos honvédő hőseink emlékezete a magyarság nemzettudatának megőrzésében és erősítésében határainkon innen és túl.
A Magyar Batthyány Alapítvány szervezésében pénteken a Taberna Universitatis – Egyetemi sátorban Nők és a Honvédelem címmel Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány elnöke, Batthyány Boldizsár, a Fiatalok Batthyány Körének elnöke, Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója, Szebeni Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet igazgatója és Gulyás Adrienn történész, a Károli Gáspár Református Egyetem Történelemtudományi Doktori Iskolájának doktorandája a nők szerepéről és hősiességéről beszélgetnek szintén a forradalom és szabadságharc évfordulójának apropóján.
Az érdeklődők a fesztivál idején megtekinthetik a Szabadságharc mécsesei – női sorsok és szerepek a szabadságharcban című kiállítást is.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az ország érdekét szolgálja és Bukarest megbízható szövetségesi szerepét bizonyítja az a javaslat, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen katonai erőket telepíthessen Romániába.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön a Victoria-palotában fogadja a Romániába hivatalos látogatásra érkező Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Az első gólya március 6-ai érkezését követően egyre több fészket vesznek birtokba a hazatérő vándormadarak Csíkszentsimonban. Fotókon és rövid videón mutatjuk.
Évente több mint 3,4 millió tonna, azaz percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben a lakosság több mint 27 százaléka a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának van kitéve.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.
Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.
Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
szóljon hozzá!