
Jelen kell lenni a felvételin az orvosi egyetemen idén is, viszont a felsőoktatási intézmények többségébe online lehet jelentkezni. Archív
Fotó: Haáz Vince
Júliusban várják új hallgatóik jelentkezését az egyetemek, amelyek többségére online lehet beiratkozni, míg másokra személyesen. A felsőoktatási intézmények zöme a koronavírus-járvány miatti korlátozások miatt döntött az internetes ügyintézés mellett.
2020. május 26., 09:132020. május 26., 09:13
A marosvásárhelyi orvosi egyetemen a megszokott időpontban, júliusban tartják a felvételi vizsgákat. Szilágyi Tibor professzor érdeklődésünkre elmondta, az úgynevezett nagy karokra, amelyek tanulmányi ideje 5-6 év, az eddigiekhez hasonlóan tartják a vizsgát, a diákok jelen lesznek a termekben és a korábbi évekhez hasonló módon felvételiznek.
A kisebb karokra azonban, ahol 2-3 év a tanulmányi idő, nem lesz felvételi, online módon sem. Azokra az érettségi átlag alapján lehet iratkozni és a jegyek szerint dől el, kit vesznek fel.
– tájékoztatott a professzor. Az egyetemek működését ellenőrző és jóváhagyó ARACIS bizottság 120 helyet hagyott jóvá a magyar tagozaton. Hogy ennél több lesz-e, még nem tudható, az igazgatótanács még nem hozott végleges döntést.
Július 8-án kezdődik az online beiratkozás a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem alap- és magiszteri képzéseire, a felvételi az azt követő héten lesz – tájékoztatott az egyetem titkársága. Idén a hagyományos ingyenes felkészítők helyett online konzultációkat tartanak, a belépéshez szükséges kódokat és az időpontokat az egyetem minden hirdetőfelületén közlik a szervezők. Az alapképzésen színész-, bábszínész-, audiovizuális kommunikáció-, forgatókönyv- és reklámírás, média-, teatrológia-, látványtervezés-, és zeneszakra jelentkezhetnek az érdeklődők. A magiszteri képzésen színművészet-, művészetek és új média-, teatrológia-, művelődésszervezés-, valamint korszerű zenei koncepciók szakra várják a felvételizőket. További információk az egyetem honlapján található.
A Sapientia egyetem szenátusa úgy határozott, hogy az idei egyetemi felvételi lebonyolítása online módon fog történni, a jelentkezőket pedig mentesíti a beiratkozási díj megtérítése alól – tájékoztatott a felsőoktatási intézmény. A nyári felvételi időszak július 8-19. közé esik. Az alap- és mesterképzésekre való nyári és őszi beiratkozás, és ahol szükséges, a felvételi vizsga is online platformon keresztül zajlik, részletes információk az egyetem honlapján, a Felvételi 2020 menüpont alatt találhatók.
A Székelyudvarhelyi Egyetemi Központba online lehet jelentkezni a kereskedelem és marketing (40 tandíjas hely), könnyűipari mérnök (40 tandíjmentes hely) és vidékfejlesztési agrármérnök (50 tandíjmentes hely) szakokra. Az egyetem honlapján lehet további tudnivalókat szerezni.
A Babes-Bolyai Tudományegyetemen meghirdetett szakokra júliusban, illetve szeptemberben tartanak felvételit. Távoktatás szakon Székelyudvarhelyen magyar nyelvű óvodapedagógus- és tanítóképző szak indul, illetve vállalat-gazdaságtan Sepsiszentgyörgyön. A további tudnivalókért az egyetem honlapját lehet meglátogatni.
A hétfői cotroceni-i konzultációk abból a kérdésből indulnak majd ki, hogy milyen kormánytöbbséget javasolnak a parlamenti pártok, legyen szó „teljes értékű”, kisebbségi vagy technokrata kabinetről – jelentette ki Nicușor Dan, Románia elnöke.
Markó Béla volt RMDSZ-elnök pénteken az Agerpresnek kijelentette, hogy aggasztja az ország politikai helyzete.
Őrizetbe vették Gigi Ștefant és Teodor Nițát, a konstancai területi ügyészség két ügyészét, akiket befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítanak.
Közel 30 köbméter, nyilvántartásban nem szereplő faanyagot találtak a rendőrök egy cégnél Hargita megyében.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteken kiadott előrejelzése szerint vasárnap délutánig az egész országban villámlásokkal és viharos széllökésekkel kísért felhőszakadások, jégeső és jelentős lehűlés várható.
Öngyilkos lett a Fehér megyei rendőrség fogdájában az a nő, aki a gyanú szerint a vagyonáért megölte az anyját – közölte pénteken a Szeben megyei ügyészség szóvivője.
A Romániát képviselő Alexandra Căpitănescu bejutott csütörtök este az idei Euróvíziós Dalfesztivál döntőjébe.
Állítólagos bírságokról szóló üzenetekkel próbálnak adatokat kicsalni szélhámosok, a rendőrség fokozott óvatosságra inti a lakosságot.
szóljon hozzá!