
Archív
Huszadik alkalommal rendezik meg szombaton a Gyergyóalfalvi Gazdanapi Sokadalmat. Az évforduló okán a szokásosnál is nagyobb szintű eseményt terveznek.
2017. október 13., 18:052017. október 13., 18:05
2017. október 15., 12:392017. október 15., 12:39
Az idei eseménysor leglátványosabb része kétségkívül a mezőgazdasági gépek kiállítása lesz. Amint azt Gáll Szabolcs polgármester elmondta,
A polgármester szerint ennek kettős üzenete is lehet: egyrészt, hogy itt, Gyergyószéken is lehet magas szintű földművelést végezni, illetve, hogy Székelyföld más régióival is tartja a lépést ez a térség a mezőgazdaság terén.
A gépkiállítás nagy teret igényel, ezért döntöttek úgy, hogy az eseményt ezúttal kiköltöztetik a falu határába. A faluvégen, a Réteskertben rendezik a gazdanapot. Idén egy másik kerek évfordulóról is megemlékeznek, 90 éve alapította Ágoston Ágoston a Gyergyóalfalvi Gazdakört.
Ahogyan kilencven évvel ezelőtt összefogtak a helyi gazdálkodók, és közösen dolgoztak, arra ma is szükség lenne, sőt, egyre inkább nélkülözhetetlen. Gáll Szabolcs kifejtette, látható, hogy az uniós támogatásokat idővel nem területméret, hanem termésmennyiség szerint juttatják majd a gazdáknak. Ahhoz, hogy a gyergyószékiek is hatékonyan tudjanak ebből részesülni, szükség lesz a szövetkezeti gondolkodásra, a közös földművelésre.
– erre is igyekeznek majd felhívni a figyelmet.
A gazdanap társszervezője az RMDSZ gyergyószéki szervezete is. Ennek vezetője, Barti Tihamér gazdafórumra hívja az érdeklődőket. Az Alfalvi Gazdanap helyszínén az APIA területi illetékesei tartanak tájékoztatást. Fő téma az, ami minden gazdát érdekel: mikor folyósítják a 2017-es évre szóló támogatásokat. Ugyanitt Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője új piaci kihívásokat és lehetőségeket ismertet a résztvevőkkel, hogy a megszokott pityókatermelés mellett más növények termesztésével tegyék változatosabbá és jövedelmezőbbé a gazdálkodást.
Mindemellett a 20. Gyergyóalfalvi Gazdanapon megrendezik a szokásos programokat is a túrós puliszka reggelitől kezdve a lovas erőpróbákon át a néptánc előadásokig. Lesz még kovácsbemutató és bor-, illetve pálinkakóstoló is.
A program
8 óra: Ünnepélyes felvonulás a Régi piactérről a Réteskertbe.
10–12: Túrós puliszka kóstolás, Muzsikál Nagy Imre zenekara és meghívott zenészek, Kisgazda vetélkedő 5–8. osztályos gyermekeknek, Mezőgazdasági gépek kiállítása, Gazdanapi díszletek megtekintése, Helyi termékek kiállítása és vására.
12: Ünnepi áldás.
12–13: Hagyományos és érlelt sajtkészítés, kisállat-kiállítás, állatszemle, galambröptetés.
13: Gazdafórum, Kovácsmesterek bemutatója.
13–13.30: Néptáncbemutató. Fellép a Gyergyóalfalvi Lenvirágok, a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület táncosai és a Gyergyóremetei Sirülő, alfalvi és gyergyói vendégtáncosokkal.
14.30: Lóerőpróba.
17.30: Tombolahúzás.
További programok: kertészeti bemutató, bor- és pálinkakóstolás, szalmavár.
A Galacon lezuhant orosz drón miatt a külügyminisztérium szombaton bekérette az orosz nagykövetet, és közölték a diplomatával, hogy a román fél elítéli légterének megsértését, és „határozottan tiltakozik” ez ellen az elfogadhatatlan cselekedet ellen.
Orbán Viktor, a Fidesz-KDNP listavezetője, leköszönő miniszterelnök visszaadja a választáson elnyert mandátumát – ezt a Fidesz elnöke maga jelentette be, hozzátéve, hogy rá most nem a parlamentben, hanem a nemzeti oldal újjászervezésében van szükség.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
szóljon hozzá!