
Minden évben várják, hogy kapjanak az újkenyérből a marosvásárhelyiek
Fotó: Haáz Vince
Bár sokáig kétséges volt, mégis lesz Szent István-napi ünnepség Marosvásárhelyen: augusztus 20-án 19 órától a marosvásárhelyi várba várják az ünneplőket. A kulturális ünnepség mellett az Új kenyér ünnepét sem felejtik el a szervezők, idén is több mint nyolcvan kilónyi friss, szentelt kenyérrel készülnek.
2022. augusztus 18., 16:402022. augusztus 18., 16:40
Az ünnepség részleteiről Cseh Gábor – aki a kezdetektől felvállalta az augusztus 20-ai ünnepség szervezését – elmondta, hogy
„Szent István a keresztény magyar állam megteremtője, augusztus 20-a pedig a magyar állam folytonosságának az ezeréves emlékünnepe, ugyanakkor a legrégibb magyar ünnepünk, hiszen 1771-től nemzeti ünnep.
– fejtette ki az ünnep fontosságát Cseh Gábor. Hozzátette, a 19 órától kezdődő eseményen ünnepi beszédek is elhangzanak, Kilyén Ilka színművésznő lesz a műsorvezető, és fellép a Csillagfény néptáncegyüttes.
Cseh Gábor kérdésünkre elárulta, hogy két, több mint 40 kilós óriáskenyérrel készülnek erre az ünnepre.
Marosvásárhelyen először 2013-ban szerveztek Szent István-napi ünnepet, akkor a Keresztelő Szent János Plébániatemplom udvarára szorultak az ünneplők, utána a Színház téren zajlott az esemény évekig, tavaly pedig a Nyári Színházban. Idén újdonság, hogy a várba várják az ünneplőket.
Megerősödő szélre és mérsékelt mennyiségű csapadékra vonatkozó figyelmeztetést adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat. A hétfő reggelig érvényes előrejelzés szerint a hegyekben havazásra és friss hóréteg kialakulására is számítani lehet.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este bejelentette, hogy a kormány várhatóan szerdán délután vagy csütörtökön fogadja el az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendeletet.
Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy a következő hónapokban „több tízezer” álláshelyet szüntetnek meg a központi és helyi közigazgatásban, hozzátéve, az állami vállalatok reformja prioritás, de „nem túl könnyű feladat”.
A választott tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik szerdán a próbaérettségi.
A húsvét nemcsak a kereszténység legszentebb ünnepe, hanem a hagyományok megélésének kiemelt eseménye is. Most itt a lehetőség, hogy megmutasd, te hogyan ünnepled.
Kovásznán hétfőn óta zajlik, és szombatig tart az 1990 óta minden évben megrendezett Csoma-napok 36. kiadása, amely lényegében a csütörtökön kezdődő tudományos ülésszakra épül rá. A szervező egyesület elnökével, Ferencz Évával beszélgettünk.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
szóljon hozzá!