
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Marosvásárhelynek nincs érvényes szerződése egyetlen hóeltakarítást vállaló céggel sem, sőt egyelőre pénz sincs erre a szolgáltatásra. Soós Zoltán polgármester a Székelyhonnak elmondta, hogy keresik a megoldást a sürgős problémára. A Maros Megyei Tanácshoz tartozó területek ezen a téren le vannak fedve, több éves keretszerződés alapján biztosítják a cégek a hóeltakarítást.
2020. november 06., 22:072020. november 06., 22:07
Négyéves keretszerződések alapján oldja meg a Maros Megyei Tanács a hozzá tartozó utak kátyúzását és a téli tisztán tartását is. „Az elmúlt 4 évben a megyei önkormányzat keretszerződéseket kötött úgy a téli karbantartási és a hóeltakarítási munkálatokra, mint a nyári időszakban végzett javítási, karbantartási munkálatokra. Így ugyanis gyorsabban, és hatékonyabban lehet elindítani a munkálatokat, hiszen a szezon elején csak egy alszerződést kell kötni a szolgáltatókkal, és nincs szükség minden szezon elején egy újabb versenytárgyalás lebonyolítására, amely korábban sok esetben késleltette tavasszal a kátyúzások elkezdését, télen pedig a hóeltakarítás biztosítását” – fejtette ki Péter Ferenc, Maros megye Tanácsának elnöke.
Jelenleg a Maros megyei önkormányzatnak három céggel van szerződése hóeltakarításra a megye hét övezetében. Míg Szászrégen és Gernyeszeg környékén egy cég végzi majd a munkálatokat, Segesvár környékén egy másik céget bíztak meg, míg a Marosszentkirály, Vámosgálfalva, Mezősályi és Nyárádszereda övezetében egy harmadik cég nyerte el a négyéves szerződést.
Péter Ferenc azt is elmondta, hogy
Az év hátralevő két hónapjára vonatkozó hóeltakarítási szerződések összértéke 1,4 millió lej. Ha szükséges lesz, ezt az összeget még ki tudja egészíteni a megyei tanács.
Marosvásárhely nincs ilyen szerencsés helyzetben. Az elmúlt években a köztisztasági vállalat, a Salubriserv biztosította a téli hóeltakarítást is. Idén azonban a városháza nem hosszabbított szerződést a jelenleg jogi felszámolás alatt levő céggel, így nincs érvényes hóeltakarítási szerződése sem. Soós Zoltán polgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, hogy tíz cégtől kértek árajánlatot és előre láthatóan egyenes szerződéskötéssel tudnak idénre szolgáltatót találni. Ez azt jelenti, hogy
A polgármester azt is elmondta, hogy a közterület-rendezési igazgatóság illetékeseit megkérte, hogy elemezzék annak a lehetőségét, hogy a vásárhelyi utakat és járdákat télen ne sóval vagy ne csak sóval szórják meg, hanem kalcium-klóriddal is.
A polgármester szerint négy millió lejre van szükség, hogy biztosítani tudják a városban a hóeltakarítási munkálatokat. Az, hogy ezt az összeget honnan kerítik elő, az a hétfői rendkívüli tanácsülésen derül ki, amikor többek között a költségvetés-kiegészítés kérdése is napirenden lesz.
Az időjárás-előrejelzés szerint egyébként Maros megyében az elkövetkező egy héten még nem fog fagypont alá csökkenni a hőmérséklet és jelentős csapadékra sem számíthatunk.
Hargita megyében is megkötötték a szerződéseket
Hargita megyében már október 20-án aláírták a hóeltakarításra vonatkozó szerződéseket. Ezek összértéke 7,6 millió lej. Jelenleg csak a megyei tanácselnök utasítására mennek ki a terepre a munkagépek, szükség esetén, de november 15-től, előző évekhez hasonlóan állandó ügyeletet biztosítanak. A munkagépeket GPS rendszeren követni lehet, így bárki megnézheti, hogy éppen hol szórják a csúszásgátlót, hol tisztítják az utakat.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.
Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.
Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.
Hatvanezer dollárral és kétezer euróval szándékozott elhagyni Romániát a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérről Dohába tartva egy illető, anélkül hogy a pénzösszegeket bejelentette volna a vámnál.
Nicu Ștefănuță európai parlamenti képviselő, az EP alelnöke budapesti találkozót kezdeményezett Magyar Péter miniszterelnökkel, valamint Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszterrel.
Bejelentette Viorel Buruș kedden délután egy Facebook-videóban, hogy kilép az AUR-ból, mert már nem tud azonosulni a párt céljaival és irányvonalával. A hargitai szervezet alapítója ugyanakkor nem tervezi feladni a politizálást.
Megkezdődött a felszíni, légi és víz alatti fenyegetések észlelésére alkalmas védelmi rendszer telepítése a konstancai katonai kikötőben – jelentette be kedden Mihai Panait altengernagy, a haditengerészet vezérkari főnöke.
Elhárították kedd délután azt a meghibásodást, ami miatt Sepsiszentgyörgy belvárosában, továbbá több egészségügyi intézményben is szünetelt a vízszolgáltatás.
Megműtötték a vadászrepülő-baleset pilótáját kedden, a beavatkozás sikeres volt, a pilóta teljes felépülése várható.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden közölte, hogy bűnvádi eljárást indított Cristina Trăilă kormányfőtitkár-helyettes ellen befolyással üzérkedéshez nyújtott bűnsegély gyanújával.
szóljon hozzá!