
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A következő két hétben folytatódik a nyári meleg idő, olykor kánikulával, amelyet légköri instabilitás és zivatarok válthatnak fel – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) július 22. és augusztus 4. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
2024. július 22., 15:582024. július 22., 15:58
2024. július 22., 16:122024. július 22., 16:12
A hétfőn közzétett előrejelzés szerint Erdélyben a hét elején
Csütörtök-pénteken 24 Celsius-fok körülire csökken a nappali maximumok és 14 fokra az éjszakai hőmérséklet átlaga, majd július végén, augusztus elején ismét emelkedik a hőmérő higanyszála, 28-29 Celsius-fokig.
Július 22-27. között viharosra fordul az idő, 24-26. között kiterjedt területeken várható kiadós csapadék. Augusztus elseje után ismét számíthatunk esőzésekre.
A hegyvidéken ingadozó hőmérsékleti értékekre kell felkészülni: a következő napok 20-22 Celsius-fokos átlagos csúcshőmérsékleti értékei után 16 fokra csökken a maximumok átlaga 25-26-án, majd ismét 22 Celsius-fok körüli lesz 28-29-én, és július utolsó, illetve augusztus első napjaiban 19 Celsius-fokra hűl a levegő.
Július 27-éig, majd augusztus elseje után nő a viharok és kiadós záporok valószínűsége.
A Nicușor Dan államelnök által hétfőn kihirdetett és jövő évtől hatályos törvény értelmében az 1990. június 13-15-i bányászjárás áldozatai havi 5000 lej kártérítésre, ingyenes orvosi ellátásra és kezelésekre jogosultak.
Több személyt kellett megelőzési céllal kimenekíteni egy székelyudvarhelyi tömbházból hétfőn délután, miután lángok csaptak fel az egyik lakrész konyhájában. A tűz anyagi kárral járt – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartott délelőtti egyeztetéseken „tűzszüneti” kormány megalakítására tett javaslatot, figyelembe véve, hogy lehetetlen jelenleg egy „kényelmes parlamenti többség” létrehozása.
Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
Románia határozottan elítéli az Oroszország Szövetségi Biztonsági Szolgálata által irányított csoportok által végrehajtott ellenséges kibertevékenységeket – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államelnök.
Megváltozik a Szent Anna-tó látogatási rendje: a látogatóknak napijegyet kell váltaniuk, amely magában foglalja a látogatóközpont belépőjét és három óra ingyenes parkolást, míg a Mohos-tőzegláp ezentúl kötelező idegenvezető nélkül is látogatható lesz.
szóljon hozzá!