
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Huszonöt vészhívás futott be lakott területen felbukkant medve miatt a 112-es sürgősségi hívószámra egyetlen hét alatt. Tízszer Tusnádfürdőn, ötször pedig Székelyudvarhelyen észlelték a nagyvadakat. Csíkszeredában egy kígyó miatt is riasztották a hatóságokat.
2022. július 11., 15:022022. július 11., 15:02
Egyetlen hét alatt összesen huszonöt alkalommal értesítették lakott területen felbukkant medve miatt a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőséget és a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon: vadat észleltek a Szent Anna-tónál, Hidegkúton, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, Maroshévízen, Tusnádfürdőn, de Csíkszentlélekről, Zeteváraljáról, Zetelakáról, Balánbányáról és Székelyhodosról is érkezett riasztás – derül ki a csendőrség hétfői közleményéből.
Az összesítés szerint múlt héten tízszer észleltek medvét Tusnádfürdőn, ahol csütörtöktől vasárnapig többször ugyanazt az anyamedvét és három bocsát látták. A hatósági közbeavatkozás minden alkalommal megtörtént: a medvéket előbb lakott területen kívülre űzték, majd vasárnap este úgy döntött a helyi bizottság, hogy a helyiek és a turisták biztonsága és nyugalma érdekében egy távolabbi területre helyezik át a vadakat. Ugyanakkor pénteken egy tusnádfürdői lakos udvarán lévő fán látott egy másik nagyvadat, majd vasárnapra virradóan is riasztották a hatóságiakat, ugyanis egy férfi az utcán látott egy medvét. Előbbi esetében szintén szükség volt közbeavatkozásra, utóbbinál az állat elszaladt.
Székelyudvarhelyen öt alkalommal érkezett bejelentés a segélyhívó számra: kedden két alkalommal, majd szerdán egy, míg szombaton ismét két alkalommal értesítették a hatóságiakat a város határában kószáló medvékről. A csendőrökből és rendőrökből álló csapatok nem tudták igazolni a medve jelenlétét. Közbeavatkozásra volt szükség viszont Csíkszentléleken csütörtökön este, ahol egy ház mögött találtak egy medvét.
A többi hívást követően a járőrcsapatok már nem találták a bejelentett helyszínen a vadállatot.
Emellett egy rendhagyó esethez is a hatóságok segítségét kérték: szombaton kevéssel délelőtt 11 óra előtt a csendőröknek egy Csíkszereda egyik utcájában „felbukkant” kígyót kellett befogniuk – a hüllőt, amelyről kiderült, hogy nem mérges kígyó, átadták egy állatorvosnak.
Idén eddig 178 alkalommal értesítették a 112-es hívószámon keresztül a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőséget medvék jelenlétéről, mint írják, a legtöbb alkalommal élelmet keresnek a vadak, így továbbra is arra kérik a lakosságot, hogy gondosan zárják el a háztartási hulladékot, és tárcsázzák a segélyhívó számot, ne avatkozzanak közbe.
Mindhárom szakaszon elkezdődött a munka a Hargita Megye Tanácsa által megrendelt, nagyszabású udvarhelyszéki útfelújításon. Noha nem lesznek a legmélyrehatóbbak a műszaki megoldások, azért jól járható utakat ígérnek.
Csütörtök délután folytatódott az idei költségvetés tervezetének vitája a parlament költségvetési-pénzügyi bizottságaiban, miután a kormánykoalíció vezetői a reggeli egyeztetésen megoldást találtak a szociális csomag finanszírozására.
Akár 10 százalékkal is emelkedhet a hónap végéig a kenyér és a pékáru ára Romániában az üzemanyagok drágulása és az élelmiszeripart védő kormányzati intézkedések hiánya miatt – nyilatkozta csütörtökön a Rompan munkaadói szervezet elnöke.
Megkezdődött a csomagok postázása a levélszavazatra jogosult magyar állampolgárok számára. A szavazólapokat legkésőbb április 12-ig kell kitöltetni és leadni. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, és azt is, miként kerülhető el az érvénytelen szavazat.
Fontos üzenetre hívja fel a figyelmet Bölöni László: a levélszavazás során egy apró hiba is elegendő lehet ahhoz, hogy a voks érvénytelenné váljon.
A kormánykoalíció vezetőinek csütörtöki ülésén született megállapodás a kiszolgáltott helyzetű személyek számára jelent győzelmet – nyilatkozta Kelemen Hunor.
Bejelenti az energiaárakra vonatkozó intézkedéscsomagot a kormány a következő napokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan.
Erdélyben elsőként rendeznek átfogó mesterséges intelligencia-konferenciát: a TransylvanAI rendezvényen az MI oktatásra, iparra, egészségügyre és turizmusra gyakorolt hatása kerül terítékre. Bárki részt vehet rajta, csupán regisztráció szükséges.
Sikerült feloldani a patthelyzetet a parlament pénzügyi bizottságában, így elhárult az akadály a költségvetés elfogadása elől.
Elkezdődött csütörtök reggel a parlamentben a kormánykoalíció ülése, amelyen a kormánypártok megpróbálják feloldani a 2026-os állami költségvetés tervezetéről szóló vitát.
szóljon hozzá!