
Idén is díszbe öltöztetik Székelyudvarhelyt. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Erőt, tisztességet! jelszóval a huszárokat helyezi idei március 15-i ünnepsége előterébe a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Több napos rendezvénysorozattal készülnek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára, amelynek részeként Keresztes Ildikó és zenekara is fellép, valamint nappali tűzijátékot is terveznek.
2019. március 07., 15:472019. március 07., 15:47
2019. március 07., 15:472019. március 07., 15:47
A március 14-től négy napon át tartó ünnepségsorozat megszervezésekor az előző évek koncepcióját igyekeztek folytatni, ugyanakkor idén hangsúlyosabb szerepet kapnak a huszárok – fejtette ki csütörtöki sajtótájékoztatón Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal új sajtószóvivője. Mint mondta, innen is jön a rendezvény jelszava az Erőt, tisztességet! hiszen ez a huszárok köszöntője.
Csütörtökön délelőtt tíz órától huszárcsákó-készítés kezdődik a művelődési házban, ahová elsősorban a kisiskolásokat várják, délkor pedig a Hátrahagyottak emlékezete címmel nyílik kiállítás a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium udvarán. A tárlaton az aradi vértanúk özvegyeinek hagyatékát mutatják be pannókon. Délután öttől
a művelődési házban, a Haáz Rezső Múzeumban pedig A vonal természetrajzáról címmel nyílik meg László Gyula grafikai kiállítása.
A leghangsúlyosabb programok március 15-én lesznek. Játékos huszártoborzót tartanak reggel kilenctől késő délutánig a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán, illetve ugyanettől az időpontól a művelődési házba várják azokat, akik huszárcsákót vagy nemezelt kokárdát készítenének. Délelőtt fél tizenegytől kokárda- és gyermekrajztárlat nyílik a városi könyvtár előtti téren.
Archív
Fotó: Barabás Ákos
Tavalyhoz képest változásnak számít, hogy fél tizenkettőtől kezdődik az ünnepi program a Márton Áron téren, ahol először a Vasszékely-szobrot koszorúzzák meg. Fél óra múlva vonulnak fel a huszárok, őket pedig az ünnepi beszédek és a kulturális műsor követi. A zenei program kiemelt része lesz a helyi kórusok fellépése – összesen százharminc személy fog énekelni –, illetve Keresztes Ildikó és zenekarának előadása. Jakab Attila városmenedzser elmondta, úgynevezett nappali tűzijátékot is terveznek.
A következő napon délelőtt tizenegytől családi foglalkozások kezdődnek a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán. Este hat órától Benne voltam a muzsikában, és a muzsika is bennem volt címmel nyílik a Simándy József-emlékkiállítás a művelődési házban. Rá fél órára ugyanitt Laczó András, a Magyar Állami Operaház énekesének előadását tekinthetik meg az érdeklődők. A rendezvénysorozat a március 17-én este hét órától kezdődő hangversennyel zárul, amit a Székelyföldi Filharmónia tagjai tartanak a volt Stúdió Mozi nagytermében.
„Abban reménykedem, hogy az előző évieknél is több résztvevője lesz a székelyudvarhelyi rendezvénynek” – fogalmazott Orbán Árpád, aki arra biztatta az iskolák tanárait, hogy minél több diákot hozzanak el az eseményre. Azt ígérte, hogy
„Fontos, hogy ne csak a kegyeleti megemlékezés történjen meg, hanem a megmaradás és a megerősödés ünnepe legyen” – magyarázta.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
szóljon hozzá!