
Idén is díszbe öltöztetik Székelyudvarhelyt. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Erőt, tisztességet! jelszóval a huszárokat helyezi idei március 15-i ünnepsége előterébe a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal. Több napos rendezvénysorozattal készülnek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulójára, amelynek részeként Keresztes Ildikó és zenekara is fellép, valamint nappali tűzijátékot is terveznek.
2019. március 07., 15:472019. március 07., 15:47
2019. március 07., 15:472019. március 07., 15:47
A március 14-től négy napon át tartó ünnepségsorozat megszervezésekor az előző évek koncepcióját igyekeztek folytatni, ugyanakkor idén hangsúlyosabb szerepet kapnak a huszárok – fejtette ki csütörtöki sajtótájékoztatón Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal új sajtószóvivője. Mint mondta, innen is jön a rendezvény jelszava az Erőt, tisztességet! hiszen ez a huszárok köszöntője.
Csütörtökön délelőtt tíz órától huszárcsákó-készítés kezdődik a művelődési házban, ahová elsősorban a kisiskolásokat várják, délkor pedig a Hátrahagyottak emlékezete címmel nyílik kiállítás a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium udvarán. A tárlaton az aradi vértanúk özvegyeinek hagyatékát mutatják be pannókon. Délután öttől
a művelődési házban, a Haáz Rezső Múzeumban pedig A vonal természetrajzáról címmel nyílik meg László Gyula grafikai kiállítása.
A leghangsúlyosabb programok március 15-én lesznek. Játékos huszártoborzót tartanak reggel kilenctől késő délutánig a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán, illetve ugyanettől az időpontól a művelődési házba várják azokat, akik huszárcsákót vagy nemezelt kokárdát készítenének. Délelőtt fél tizenegytől kokárda- és gyermekrajztárlat nyílik a városi könyvtár előtti téren.
Archív
Fotó: Barabás Ákos
Tavalyhoz képest változásnak számít, hogy fél tizenkettőtől kezdődik az ünnepi program a Márton Áron téren, ahol először a Vasszékely-szobrot koszorúzzák meg. Fél óra múlva vonulnak fel a huszárok, őket pedig az ünnepi beszédek és a kulturális műsor követi. A zenei program kiemelt része lesz a helyi kórusok fellépése – összesen százharminc személy fog énekelni –, illetve Keresztes Ildikó és zenekarának előadása. Jakab Attila városmenedzser elmondta, úgynevezett nappali tűzijátékot is terveznek.
A következő napon délelőtt tizenegytől családi foglalkozások kezdődnek a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának udvarán. Este hat órától Benne voltam a muzsikában, és a muzsika is bennem volt címmel nyílik a Simándy József-emlékkiállítás a művelődési házban. Rá fél órára ugyanitt Laczó András, a Magyar Állami Operaház énekesének előadását tekinthetik meg az érdeklődők. A rendezvénysorozat a március 17-én este hét órától kezdődő hangversennyel zárul, amit a Székelyföldi Filharmónia tagjai tartanak a volt Stúdió Mozi nagytermében.
„Abban reménykedem, hogy az előző évieknél is több résztvevője lesz a székelyudvarhelyi rendezvénynek” – fogalmazott Orbán Árpád, aki arra biztatta az iskolák tanárait, hogy minél több diákot hozzanak el az eseményre. Azt ígérte, hogy
„Fontos, hogy ne csak a kegyeleti megemlékezés történjen meg, hanem a megmaradás és a megerősödés ünnepe legyen” – magyarázta.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!