
Fotó: Barabás Ákos
Pro Urbe-díjjal tüntette ki a szentegyházi városvezetés Szabó László önkéntes tűzoltót és Buzogány Mózes öntőmestert, akik tevékenységükkel nagymértékben hozzájárultak a település közösségi életének a fejlődéséhez. Az elismeréseket a városnapi események részeként osztották ki.
2017. július 16., 15:212017. július 16., 15:21
2017. július 17., 11:422017. július 17., 11:42
„Azt szeretném, ha a mostani ünnep az egész település ünnepe lenne és hazahívná az elszármazottakat, hogy együtt lehessenek a családok” – jelentette ki a városnapok nyitórendezvényén Molnár Tibor szentegyházi polgármester.
Molnár Tibor polgármester
Fotó: Barabás Ákos
Felhívta a figyelmet arra, hogy sok tehetséges fiatal él a kisvárosban, akik megérdemlik az elismerést. Éppen ezért a gálaest részeként
Elsőként Szabó László önkéntes tűzoltó, az egykori szentegyházi vasgyár részlegvezetője vehette át a helyi önkormányzat által megítélt Pro Urbe-díjat.
Szabó László önkéntes tűzoltó
Fotó: Barabás Ákos
Őt önfeláldozó, tenni akaró, szigorú, de jószívű és tudásszomjjal telített emberként írta le laudációjában tűzoltótársa, György Attila, aki gyerekkora óta ismeri a díjazottat. Szabó László kijelentette, szülei arra tanították, hogy
Úgy érezte, a kitüntetést nem magának, hanem az őt sok esetben hétvégéken is nélkülöző családjának, illetve azon kollégáinak és barátainak köszönheti, akikkel együtt dolgozik.
Kelemen Szabolcs unitárius lelkipásztor szerint hatalmas szerepet játszik a helyi fiatalok és közösség összefogásában Buzogány Mózes öntőmester, az egyházközség egykori gondnoka, akit tevékenységeiért szintén Pro Urbe-díjjal jutalmazott a városvezetés.
Buzogány Mózes öntőmester
Fotó: Barabás Ákos
A lelkész ezután Nagy Eszter tanárnő laudációját tolmácsolta, aki a kitüntetett által megöntött, vagy megfaragott munkák jelentőségét hangsúlyozta. A művek közt köztéri alkotások, de művészek által megálmodott szobrok és emlékplakettek is vannak. Buzogány Mózes rámutatott, ő sem tudott volna egyedül ilyen eredményeket elérni, sokan segítettek neki, ezért köszönetet mondott munkatársainak, barátainak és az önkormányzatnak is a kisvárosban adható legrangosabb kitüntetésért.
A lovagkirályra emlékeztek
A 11. század végi időszakba kalauzolta a városnapok szombati részvevőit a Hasta Nomadorum Orientalis hagyományőrző csoport, akik Szent László legendáját elevenítették fel. Zólya Levente, a csoport vezetője arról beszélt, hogy Szent László vezette be a lovagság fogalmát a magyar királyságban, ugyanakkor a lovagok még csak a gazdagabb társadalmi rétegekből kerültek ki, hiszen roppant drágák voltak a páncélok, fegyverek és egyéb felszerelések. A hagyományőrzők éppen ezért változatos ruházattal és felszerelésekkel álltak a közönség elé: láthattunk egy- és kétkezes kardokat, bárdokat, lándzsákat, íjakat, bőrből, illetve fémből készült sisakokat, páncélokat. Az előadás vastapsot kapott a jelenlévőktől.
Barátságos, vidám hangulat uralkodott a sátraknál, ahol közel tíz csapat ügyeskedett azon, hogy megnyerje a városnapok idei főzőversenyét.
Fotó: Pál Árpád
Volt babfőzelék és báránytokány, a helyi gazdaegyesület pedig egy nyársra húzott borjút pirított a tűz felett. Simó Pál, aki a sütésből vette ki a részét elmondta, minden évben hasonlóan készülnek a főzőversenyre, amelyen rendszerint nagy sikert aratnak. A cél sosem változik:
de nyerni is szeretnének, hiszen a versenyszellem motiválja őket. A gazda arról is beszélt, hogy régen addig próbálták forgatni az ökröt a tűz felett, amíg az teljesen el nem készült. Persze ilyenkor az volt a baj, hogy sosem sül át teljesen a hús. Újabban inkább folyamatosan lekanyarítanak egy-egy húsdarabot, amint az átsült, és közben tovább pirítják a borjút. Így mindenki frissen kóstolhatja meg az ínyencséget. A tűz fölött vágták le az ínycsiklandó húsdarabokat a borjú oldaláról, majd azok helyét disznózsírral kenték be és újra megfűszerezték sütés közben. A gazdák bárkit szívesen láttak egy kóstolóra, volt is bőven érdeklődés.
Fotó: Pál Árpád
Hasonlóan jó volt a hangulat a Szentegyházi Közbirtokosság Egyesület sátránál is, ahol báránytokány fortyogott a fazékban. Ők is szívesen megkínálták a látogatókat az ételből, de ha valaki kért, akkor egy pohár bort vagy éppen pálinkát is kaphatott.
A sátraknál az abásfalvi cigányok muzsikáltak, akik szintén hozzájárultak a jókedv megteremtéséhez.
Fotó: Pál Árpád
Otthon lépett fel a Fili
A városnapi rendezvények kiemelt programja volt még a Gábor Áron Művelődési Házban megnyitott trófeakiállítás, a Kanadából nemrég hazaérkező Szentegyházi Gyermekfilharmónia fellépése, illetve a városi tömegfutás. A felsoroltakon kívül számos más kulturális- és sportesemény, előadás, valamint koncert is volt a Szentegyházi városnapokon.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!