
Jókora terület tulajdonjogát kell tisztázni a kórház környékén
Fotó: Haáz Vince
Nagy léptékű egészségügyi beruházások hiúsulhatnak meg Marosvásárhelyen, mert a város és a megye vezetősége nem tudott megegyezni, hogy kinek mekkora része van a nagy kórház körüli üresen álló telekből – állítják a Maros megyei liberálisok. A megyei tanács és a város részéről is azt remélik, hogy megtalálják a megoldást.
2021. július 26., 21:562021. július 26., 21:56
2021. július 27., 12:542021. július 27., 12:54
Marosvásárhelyen a nagy kórház és a marosszentgyörgyi temető között, a kórház körül egy húszhektáros, többnyire üres terület van, amely nincs telekkönyvezve. 2012-ben az akkori kormány a megyei tanácsnak adta a területet, de ezt a döntést megtámadta a város, azt állítva, hogy a telek mindig a város adminisztrálásában volt.
2019-ben a megyei tanácsosok elfogadtak egy határozatot, amelyben kimondták, hogy a döntések és a korábbi iratok szerint a városhoz 75 299 négyzetméter terület tartozik, míg 117 753 négyzetméternyi terület a megye tulajdonában van. Ezt azonban nem fogadta el a vásárhelyi tanács, így a telekvita tisztázása nem zárult le, a telekkönyvezés sem történt meg. A tavalyi helyhatósági választások után Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester és Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke is beszélt arról, hogy tisztázni fogják az eddigi, a két közintézmény vezetősége szintjén fennálló konfliktusokat, és tiszta vizet öntenek a pohárba a kórház körüli telekvita kapcsán is.
A Nemzeti Liberális Párt marosvásárhelyi elnöke, Horațiu Suciu – aki egyben a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet vezetője – azon aggodalmának adott hangot, hogy Marosvásárhely fontos egészségügyi beruházásokat veszíthet el, mivel nincs tisztázva, hogy kié a kórház körüli rész. Suciu azt állítja, hogy mivel a terület nincs telekkönyvezve, ez akadályokat gördít az égési sérülteket ellátó központ megépítése elé, de nemcsak, hiszen a transzplantációs intézetnek is van egy bővítési terve, és ezt sem lehet megvalósítani, ha nincs tisztázva, hogy ki a telek tulajdonosa.
– állította.
Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester a Székelyhonnak kiemelte, „a polgármesteri hivatal részéről nem óhajtunk részt venni politikai pártok belső viaskodásában vagy a tisztújításához köthető kampányában, ezek a kijelentések nem segítenek az ügy előremenetelében. Mind a jogászok, mind pedig a közterületekért felelős alpolgármesterrel együtt továbbra is keressük a megoldást, viszont még az üggyel kapcsolatos bírósági eljárásban sem született végleges döntés. Olyan megoldást fogunk találni, ami megfelel mind a megye, mind a város érdekeinek”.
Fotó: Haáz Vince
Maros Megye Tanácsának alelnöke, Kovács Levente a Székelyhonnak elmondta, hogy a kórház mögötti területre vonatkozó jogvita a megye és a városi önkormányzat között annak tulajdonítható, hogy a bírósági döntés nem egyértelmű, nem rendezi a jogviszony kérdését, nem mondja ki, hogy kinek a tulajdona a telek.
Ugyanis nekik is el kellene fogadniuk a szóban forgó határozatot. Kovács Levente kihangsúlyozta, hogy elsősorban a közhivatalnokoknak, a hivatal szakembereinek vannak jogi aggályaik a határozattal kapcsolatban, szerintük ez nem elfogadható. De folytatják a tárgyalásokat és remélik, hogy sikerül megoldást találni. A megyei tanács alelnöke emlékeztette a közvéleményt, hogy 2012–2016 között mind a várost, mint a megyét ugyanazon liberális párt képviselői vezették, nekik 4 év alatt nem sikerült megoldani a kérdést, és azt várják el, hogy most 8 hónap alatt megoldják. Kihangsúlyozta, hogy bízik abban, hogy megtalálják a megoldást a telekvita rendezésére.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!