Hirdetés
Hirdetés

Húszhektáros terület vitatott tulajdonjoga állhat a fejlesztés útjába

Jókora terület tulajdonjogát kell tisztázni a kórház környékén •  Fotó: Haáz Vince

Jókora terület tulajdonjogát kell tisztázni a kórház környékén

Fotó: Haáz Vince

Nagy léptékű egészségügyi beruházások hiúsulhatnak meg Marosvásárhelyen, mert a város és a megye vezetősége nem tudott megegyezni, hogy kinek mekkora része van a nagy kórház körüli üresen álló telekből – állítják a Maros megyei liberálisok. A megyei tanács és a város részéről is azt remélik, hogy megtalálják a megoldást.

Simon Virág

2021. július 26., 21:562021. július 26., 21:56

2021. július 27., 12:542021. július 27., 12:54

Marosvásárhelyen a nagy kórház és a marosszentgyörgyi temető között, a kórház körül egy húszhektáros, többnyire üres terület van, amely nincs telekkönyvezve. 2012-ben az akkori kormány a megyei tanácsnak adta a területet, de ezt a döntést megtámadta a város, azt állítva, hogy a telek mindig a város adminisztrálásában volt.

A bíróság kimondta, hogy a kormányhatározat, amellyel a megyei tanácsnak adták a telket, nem volt törvényes, de nem hozott döntést a terület tulajdonjogát illetően.

2019-ben a megyei tanácsosok elfogadtak egy határozatot, amelyben kimondták, hogy a döntések és a korábbi iratok szerint  a városhoz 75 299 négyzetméter terület tartozik, míg  117 753 négyzetméternyi terület a megye tulajdonában van. Ezt azonban nem fogadta el a vásárhelyi tanács, így a telekvita tisztázása nem zárult le, a telekkönyvezés sem történt meg. A tavalyi helyhatósági választások után Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester és Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke is beszélt arról, hogy tisztázni fogják az eddigi, a két közintézmény vezetősége szintjén fennálló konfliktusokat, és tiszta vizet öntenek a pohárba a kórház körüli telekvita kapcsán is.

Hirdetés

A Nemzeti Liberális Párt marosvásárhelyi elnöke, Horațiu Suciu – aki egyben a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet vezetője – azon aggodalmának adott hangot, hogy Marosvásárhely fontos egészségügyi beruházásokat veszíthet el, mivel nincs tisztázva, hogy kié a kórház körüli rész. Suciu azt állítja, hogy mivel a terület nincs telekkönyvezve, ez akadályokat gördít az égési sérülteket ellátó központ megépítése elé, de nemcsak, hiszen a transzplantációs intézetnek is van egy bővítési terve, és ezt sem lehet megvalósítani, ha nincs tisztázva, hogy ki a telek tulajdonosa.

Idézet
Hiába hangoztatják a város és a megye szintjén is, hogy egészségügyi központ vagyunk, ha amikor a konkrét lépésekre kerül sor, amikor segíteni kellene az egészségügyi beruházásokat egy helyben topognak és nincs előrelépés

– állította.

Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester a Székelyhonnak kiemelte, „a polgármesteri hivatal részéről nem óhajtunk részt venni politikai pártok belső viaskodásában vagy a tisztújításához köthető kampányában, ezek a kijelentések nem segítenek az ügy előremenetelében. Mind a jogászok, mind pedig a közterületekért felelős alpolgármesterrel együtt továbbra is keressük a megoldást, viszont még az üggyel kapcsolatos bírósági eljárásban sem született végleges döntés. Olyan megoldást fogunk találni, ami megfelel mind a megye, mind a város érdekeinek”.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Maros Megye Tanácsának alelnöke, Kovács Levente a Székelyhonnak elmondta, hogy a kórház mögötti területre vonatkozó jogvita a megye és a városi önkormányzat között annak tulajdonítható, hogy a bírósági döntés nem egyértelmű, nem rendezi a jogviszony kérdését, nem mondja ki, hogy kinek a tulajdona a telek.

A megyei tanács 2019-ben javaslatot tett arra, miként kellene rendezni a telekvitát, de a városi önkormányzat képviselőivel tartott több tárgyalását követően sem sikerült velük megállapodásra jutni.

Ugyanis nekik is el kellene fogadniuk a szóban forgó határozatot. Kovács Levente kihangsúlyozta, hogy elsősorban a közhivatalnokoknak, a hivatal szakembereinek vannak jogi aggályaik a határozattal kapcsolatban, szerintük ez nem elfogadható. De folytatják a tárgyalásokat és remélik, hogy sikerül megoldást találni. A megyei tanács alelnöke  emlékeztette a közvéleményt, hogy 2012–2016 között mind a várost, mint a megyét ugyanazon liberális párt képviselői vezették, nekik 4 év alatt nem sikerült megoldani a kérdést, és azt várják el, hogy most 8 hónap alatt  megoldják. Kihangsúlyozta, hogy bízik abban, hogy megtalálják a megoldást a telekvita rendezésére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 10., péntek

„Jóakarók” használják ki a magányos időseket

Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.

„Jóakarók” használják ki a magányos időseket
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Havas táj és fagypont alatti hőmérséklet ma hajnalban

Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...

Havas táj és fagypont alatti hőmérséklet ma hajnalban
2026. július 10., péntek

Halálra gázolt a vonat egy idős férfit Medgyesen

Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.

Halálra gázolt a vonat egy idős férfit Medgyesen
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast

Súlyos incidens történt péntek reggel a Ryanair Thesszalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán: a felszállást követően betört a repülőgép egyik ablaka, a kialakult helyzet miatt pedig megsérült egy utas.

Betört egy ablak a Ryanair egyik járatán, a kialakuló nyomáskülönbség részben kirántotta az ablak mellett ülő utast
2026. július 10., péntek

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia

Románia az év első felében már biztosította az idei állami hiteligény 49 százalékát – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter.

Az év felére már megszerezte idei hiteligényének csaknem felét Románia
Hirdetés
2026. július 10., péntek

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség

Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet a 2025. január 1-jén nyilvántartott 19,043 millióról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb népesség-előreszámításából.

Tovább fogy és öregszik Románia lakossága: 2080-ra 15,6 millió alá csökkenhet a népesség
2026. július 10., péntek

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra

Az utcán maradhat a szemét Marosvásárhelyen, miután a prefektúra megtámadta a közigazgatási bíróságon az önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát. A városmenedzser szerint egyelőre nincs gond.

Szemétügy Marosvásárhelyen: egymásnak ellentmond a városháza és a prefektúra
2026. július 10., péntek

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában

Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is kevesebben születnek, mint amennyien meghalnak Romániában
Hirdetés