
Az ünnephez kapcsolódó termékek széles skáláját kínálják mindenütt
Fotó: Haáz Vince
Nem csak nagytakarítással, ablakpucolással készülhetünk a közeledő húsvétra, egy héttel az ünnep előtt a székelyföldi városok nagy részében termelői és kézműves vásárral lehet hangolódni a feltámadás ünnepére. Hímes tojások, húsvéti díszek mellett az ünnepi asztalra kerülő finomságokkal várják a vásárlókat, néhol pedig kiegészítő programokkal is megspékelték a vásári hangulatot.
2022. április 08., 17:552022. április 08., 17:55
2022. április 10., 17:332022. április 10., 17:33
Marosvásárhelyen másodjára szerveznek húsvéti vásárt a várban, a Parapács Egyesület háromnapos rendezvénye április 8. és 10. között zajlik. A marosvásárhelyi események palettáján már tavaly is feltűnt a várban ez a rendezvény, de akkor a járvány miatt le kellett mondani a járulékos programokat. Ezúttal a Kádárok bástyája előtti téren mintegy félszáz kézműves és termelő kínálja majd portékáját, de a húsvéti szépségek és ünnepváró finomságok mellett gazdag programmal is várják a kikapcsolódni vágyókat.
Pápay Kamilla főszervező elmondta: tavaszköszöntő, húsvétváró, hagyományápoló háromnapos programmal készülnek.
– fogalmazott Pápay Kamilla, rámutatva, hogy fő célcsoportjuk a családok, a gyerekkel érkezők, nekik kínálják a legtöbb programot hétvégén.
Az Erdélyi Hagyományok Háza hozza például az olyan hagyományos kézművesfoglalkozásokat, mint a tojásírás, kosárfonás, tojásberzselés, de népi gyermekjátékokra, mesemondásra, gyerekkoncertre, vásári bábjátékra is hívják a kicsiket és nagyobbakat – hogy csak néhányat emeljünk ki a programok közül. Felnőttek számára borkóstolót, növények és ízek témában előadásokat is kínálnak a szervezők. A teljes program a www.husvetivasar.ro oldalon böngészhető.
Csíkszeredában ezúttal is a Szabadság téren és a promenádon zajlik a helyi és hagyományos termékek tavaszi kiállítása és vására. A Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége által szervezett esemény beleillik a szokásos havi vásárok sorába, amelyeket minden hónap harmadik szombatján várják már a csíkszeredaiak. „A Székely termék mozgalom mentén indultak el a vásárjaink, vagyis főként azért jöttek létre, hogy a Székely termék védjeggyel rendelkező termelőknek értékesítési felületet biztosítsunk. Most már több mint 160 védjeggyel rendelkező termelő van, de részt vehetnek azok is, akik még nem szerezték meg a védjegyet, de kérelmezték már.
– fogalmazott Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének vezetője, Cilip Árpád a Székelyhonnak.
Hozzátette, így alakultak ki a havi vásárok Csíkszeredában, és évente van négy nagy periodikus vásáruk is, egyik éppen a hétvégén esedékes tavaszi, amelyet minden évben a nagyhét előtti héten szerveznek meg.
Emellett pedig a szervezők egy látványsátorral is jelentkeznek, amelyben kosárfonás, tojásírás és hímzés lesz a program, ami összefügg a következő héten esedékes ételszenteléssel, a húsvétra készülődéssel. A vásár pénteken és szombaton 8 órától 18 óráig tart nyitva, a látványsátorban 12 és 14 óra között lesz program.
Az ünnepi asztalra szánt finom falatokat, hagyományos festett és írt tojásokat, illetve kézműves tárgyakat lehet beszerezni a péntektől vasárnapig tartó húsvéti vásáron Székelyudvarhelyen – tudtuk meg Zörgő Noémitől, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtófelelősétől. A Márton Áron téri eseményen délelőtt tíz és este hét óra között várják a látogatókat, vásárlókat.
„Többen játékokat, ékszereket, dekorációs tárgyakat és természetesen az ünnephez kapcsolódó tárgyakat, például hagyományos és modern technikával készült hímes tojást hoznak a vásárra, de hús-, méz- és tejtermékek is lesznek a kínálatban Korondtól Farcádig és Dályától Homoródalmásig. Ugyanakkor,
– mondta a sajtófelelős. Zörgő Noémi rámutatott, hogy a hónap végén megszokott havi vásároktól főleg a kínálat változatosságában különbözik a húsvéti vásár, hiszen ilyenkor azok is eljönnek, akik időszakos termékeket árusítanak, például aki csak írott tojással foglalkozik, az az év más időszakában nem jár vásárra.
Székelykeresztúron szombaton reggel nyolc és délután két óra között lesz húsvéti vásár a városi piacon.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Megközelítőleg negyven lovas kelt útra csütörtökön a Perkőről, hogy magával vigye a háromszéki közösségek imaszalagjait Csíksomlyóra. A zarándokok előtt álló, eső áztatta úton minden kilométer a hit, a közösség és az összetartozás erejét hordozza.
A mélybe zuhant egy lift csütörtök reggel a bukaresti CFR-palotában. A liftben heten tartózkodtak, öt embert pedig kórházba szállítottak a baleset következtében.
Elindult a Boldogasszony zarándokvonat a csíksomlyói pünkösdi búcsúra csütörtök reggel a budapesti Keleti pályaudvarról.
Miután az elmúlt időszakhoz képest viszonylag hosszú napokig változatlan maradt a benzin ára a román piacvezető Petromnál, a hosszú hétvége előtt ez most változik.
szóljon hozzá!