
Fotó: Forrás: Gyimesbükki plébánia
Két székelyföldi helyszínen, Csíkszeredában és Gyimesbükkben koncertezik hétfőn a magyarországi Hungaricus együttes, amely feledésbe merült dallamkincseket ad elő.
2022. október 02., 10:572022. október 02., 10:57
Rákóczi korának elfeledett magyar hangszeres zenéjét hozta el Székelyföldre a Hungaricus együttes, amely hétfőn, október 3-án 16.30 órától a csíkszeredai Mikó Várban, 19 órától pedig a gyimesbükki György Lajos közösségi házban lép fel. Közreműködik: Jánosi András – hegedű, Apró Anna – koboz, valamint Légrády Eszter – ének, dob, citera. Mindkét előadásra a belépés ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak a történelmi zenés utazásra.
A Hungaricus együttes 2019-ben alakult, és a régi magyar zenei gyűjtemények dallamanyagát keltik életre. Műsorain a régi magyar zenei világ elevenedik meg, amely oly nagy hatással volt az elmúlt századok európai zeneszerzőire, és amely részben a mai napig tovább él falvaink hangszeres zenei hagyományban. Alapítója, dr. Jánosi András népzenész 1951. június 3-án született Budapesten. Magyarországon elsőként doktorált népzenészként; a falusi hegedűsök archaikus játékmódjával foglalkozik. 1975-ben megalapította régizene együttesét, a Jánosi Együttest, amelyet többször is hallhatott a közönség a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
szóljon hozzá!