
Fotó: Veress Albert/Csíki Játékszín
Az emberiséget fel kéne rázni minden nap, mert soha nem tanulunk semmiből. Mert az egymás ellen való gyűlölködés, acsarkodás, az soha nem vezet jóra, csak háborúhoz – emelte ki Somogyi Szilárd rendező, amikor a Csíki Játékszínben bemutatott Valahol Európában című musical néhány alkotójával beszélgettünk a kihívásokkal teli próbafolyamatról, és arról, hogy mitől örök érvényű ez a darab.
2021. június 02., 12:042021. június 02., 12:04
A Dés László, Nemes István, Böhm György, Korcsmáros György és Horváth Péter közismert musicaljét tűzte műsorra a Csíki Játékszín az évad utolsó bemutatójaként, Somogyi Szilárd rendezésében. A Csíki Játékszín színészei mellett 31 gyerekszereplő játszik az előadásban.
Egy csapat árván maradt gyerek a háborút próbálja túlélni, azonban az élelem megszerzése ezekben a nehéz időkben is lopásnak számít a felnőttek szemében. Az összetartás menti meg őket, és az, hogy egy elhagyatott birtokon a valamikori karmester, Simon Péter személyében találkoznak azzal a felnőttel, aki megtanítja őket remélni, szeretni, gondoskodni. A Radványi Géza és Balázs Béla azonos című filmforgatókönyve alapján készült musical szívszorító történet a szeretetről, a barátságról, az egymásra figyelésről és a félelem legyőzéséről, ami nem csak háborús időkben jelenthet kemény harcot – olvasható a színház ajánlójában.
– hangsúlyozta Fülöp Zoltán, akit Simon Péter szerepében láthatunk. Mint elhangzott, nagyon sok Simon Péterre lenne szüksége a világnak. „Az előadásnak mindene megvan, ami kell, látvány, tartalom, van egy csodálatos zenei anyag, amelyet ha csak hallgatod is előszeded a papírzsebkendődet, van egy nagyon jó koreográfia. Nagyszerű dolog, nagyon szeretem ezt az előadást, remélem, hogy megadja a Fennvaló, hogy tudjuk játszani minél többet.”
Az előadás rendezője, Somogyi Szilárd rámutatott,
Úgy véli, a témája mindig aktuális. „Az emberiség soha nem tanul semmiből. Sem az első világháborúból, sem a másodikból nem tanultunk. Az emberiséget fel kellene rázni minden nap, hogy mennyi tragédiára van még szükség? Erről szól, hogy nem feltétlenül ez a helyes út, amin járunk. És az egymás ellen való gyűlölködés, acsarkodás, az soha nem vezet jóra, csak háborúhoz. Erről szól ma is ez a történet.”
Péter Beáta kérdezett.
Szereposztás: Hosszú – Bilibók Attila/Kányádi Szilárd; Suhanc (Éva) – Tóth Jess/Kányádi Anna; Simon Péter – Fülöp Zoltán; Ficsúr – Puskás László; Egyenruhás – Kosztándi Zsolt; Leventeoktató – Bende Sándor; Sofőr – Borsos Tamás; Tanító – Lőrincz András Ernő; Tróger – Vass Csaba; Kuksi – Hafliger Ádám/Moroșanu Sándor; Szeplős – Adorján Márton/ Molnár Bulcsú; Sutyi – Farkas Bence/Szilágyi Péter; Csóró – Mezey Koppány/Fazakas Vince m.v.; Professzor – Bács László/Juhász Balázs; Pötyi – András Anna/András Luca. Továbbá a Csíki Játékszín társulata: Bartalis Gabriella, Dálnoky Csilla, Fekete Bernadetta, Márdirosz Ágnes, Pap Tibor, Szabó Enikő, Zsigmond Éva Beáta. Továbbá gyerekszerelők: Balázs-Bécsi Alíz, Bartalis Panna, Elekes Boróka, Hăineală-Szebeni Dóra, Hăineală-Szebeni Lenke, Keresztes-Nyirő Anna, Nagy Eszter, Nagy Sarolt, Tóth Zselyke, Balázs Hunor, Balázs-Szabó Dávid, Ferencz Kázmér, Ferencz Vince, Keresztes-Nyirő Péter, Kovács Norbert, Kraft Krisztián, Mezey Hunor, Zöld Csanád. Koreográfus: Zaiba Anikó. Díszlet-, jelmeztervező: Bakcsi Kata. Zenei vezető, korrepetitor: Bene Zoltán. Rendező: Somogyi Szilárd.
Oroszország a csütörtökről péntekre virradó éjszaka újabb dróntámadásokat intézett a román határ közelében lévő ukrán kikötői infrastruktúra ellen; a hatóságok RO-Alert üzenetben figyelmeztették az ukrán határral szomszédos Tulcea megye lakosságát.
Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.
December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.
Az idei tél eddigi legfagyosabb reggelére ébredtünk karácsony másodnapján, a hőmérséklet Székelyföld-szerte megközelítette, helyenként meg is haladta a mínusz 10 fokot. A leghidegebb ezúttal is Csíkszeredában volt.
Mit nézzünk idén karácsonykor, ha nem a tévécsatornák műsorai közül válogatnánk? A rövid válasz: a Stranger Things ötödik évadának új epizódjait. A hosszú pedig az alábbi film- és sorozatajánlónk.
Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.
Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.
Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.
Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.
Naponta mintegy 23 ezer rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít szolgálatot a karácsonyi hosszú hétvégén.
szóljon hozzá!