
Bánfy Szabolcs távirányítós traktora és az ahhoz kapcsolható eszközök. Egymaga készítette mindet
Fotó: Sándor Csilla
Műanyag palackok, ágak, karton, rézdrót, szigetelőszalag, elektromos eszközök részei és szilikonpisztoly – ezek a tizenegyedik osztályos Bánfy Szabolcs által leggyakrabban használt eszközök, amikből mezőgazdasági gépek kicsinyített mását készíti el.
2017. december 16., 21:192017. december 16., 21:19
Teljesen autodidakta módon, segítség nélkül készíti el mezőgazdasági gépek élethű makettjeit mindenféle hulladékból, saját elképzelése, kreativitása révén Bánfy Szabolcs – hívta fel figyelmünket Tánczos Vilmos, a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskola egyik tanára. Mint a pedagógus rámutatott, a tehetséges diákjuk által készített és bemutatott gépek amiatt is érdekesek, mert nemcsak az eredetiekhez hasonlóan néznek ki, hanem úgy is működnek. Emiatt is érezték úgy tanártársaikkal, hogy valamilyen módon meg kellene mutatni tanulójuk munkáját.
Az iskolában megkerestük a lázárfalvi Bánfy Szabolcsot is, aki jelenleg mezőgazdasági szakiskolai osztályban tanul tizenegyedikesként. Mint tőle megtudtuk, négy éve kezdett el érdeklődni a különböző gépek iránt, de mivel nem volt meg a kellő tudása,
Fotó: Sándor Csilla
Miközben beszélgettünk, egy dobozból előkerült az általa készített távirányítású traktor, és több hozzá csatolható eszköz – vízszállító tartály, eke, borona, permetező-, tárcsázó-, talajmaró- és ültetőgép, továbbá trágyaszóró- és billenős utánfutó. Ezek megalkotásához elsősorban nyírfaágakat, műanyag palackokat, szigetelőszalagot, kartont és elektromos játékok alkatrészeit használja fel, de fecskendőt, rádió- és vérnyomásmérő-alkatrészt, írószereket is látni egy-egy alkotáson. A rögzítéshez drótokat, szilikont használ, szükség esetén pedig forraszt is.
Fotó: Sándor Csilla
Szabolcs bemutatta a gépek működését is, a homlokrakodós traktoron először a fényjelzéseket kapcsolta be, majd a rakodó részének mozgatása következett. A traktorhoz nagy türelemmel csatlakoztatta elsőként a tárcsázó gépet, mint kiderült, nemcsak a látszat miatt vannak rajta a tárcsalapok, hiszen azok forognak is, ahogy a trágyaszóró-utánfutó szóróvillái is az eredetihez hasonlóan működnek.
Fotó: Sándor Csilla
A permetezőbe nyugodtan beletölthető a folyadék, hiszen nemcsak megtartja azt, hanem a megfelelő vezérléssel ki is préseli a szórófejeken. A billenős utánfutó is megemelkedik a fiatal vezérlésével, és azt is megmutatja, hogy az ültetőgép nemcsak a magágy kialakítására és a magok beleszórására alkalmas, hanem az elültetett vetőmagokat be is takarja.
Mint arra rámutatott,
Fotó: Sándor Csilla
Addig bütyköl, amíg sikerül megoldani az elképzelését, ha komolyabban elakad, utánaolvas, hogy mit kellene másképp csinálnia. A kivitelezésben az is segíti egyébként, hogy szakmai gyakorlatai során rendszerint mezőgazdasági gépeket szerel. A további terveivel kapcsolatban a tizenegyedik osztályos diák azt is elmondta, hogy a hétvégén egy összkerékmeghajtású rönkvonszoló erőgépet (TAF) készített, az jelenleg még fejlesztés alatt van. Tervezi egy pityókaszedő gép és egy kombájn elkészítését is. Megjegyezte ugyanakkor,
emiatt későbbi elképzeléseiről nem tudott mit mondani.
Fotó: Sándor Csilla
A végső cél, hogy tervezőmérnök lehessen, ami által különböző mezőgazdasági gépeket fejleszthetne. Mivel a lázárfalvi fiatal szakiskolásnak az érettségiig még két évet kell középiskolába járnia, azt követően tanulhat tovább – tisztázta a tanára, megjegyezve, hogy nemcsak a gyakorlatban ügyeskedik Szabolcs, de az elméleti tantárgyakból is jól teljesít.
Az első kontumáci hitbeli lépésektől a 20. századi nagytemplomig ívelő történetben a közösség erejéről és Székelyföld keleti kapujának lelki örökségéről mesél videónkban, Templomtúra sorozatunkban Salamon József gyimesbükki plébános.
Átalakul a RO-ALERT: a hatóságok többféle riasztási szint bevezetését tervezik, amelyek eltérő hangjelzéssel – vagy bizonyos esetekben hang nélkül – érkeznek majd a mobiltelefonokra.
Mit tegyünk, ha nem tudunk elaludni, ha éjszaka ébren agyalunk? Mikor kell orvoshoz fordulni és mit ajánlanak az altatók helyett a szakemberek? – ezekre a kérdésekre is keresték a választ a belső óránkról, a cirkadián ritmusról tartott konferencián.
Románia földgázkitermelése 2025-ben 7,503 millió tonna kőolaj-egyenértéket (toe) tett ki. Ez 0,9 százalékos, azaz 67 500 toe-s csökkenést jelent az előző évhez, 2024-hez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szombaton közölt adataiból.
A Román Orvosi Kamara (CMR) képviselői szombaton közölték, az egészségügyi rendszer megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a munkaidő tiszteletben tartása az orvosok részéről, és megfelelő munkakörülmények biztosítása a munkáltatók részéről.
Egy templomi sekrestyében fennmaradt, tizennégy oldalas füzetből ismerjük meg Jakab Imre zarándok-remete szinte elfeledett életútját. Egy világi hívő sorsát az udvarhelyszéki Oroszhegytől – Korondon, Csíksomlyón át – az anyaországi Gyöngyösig.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
Nagyszabású ellenőrzéseket jelentett be Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter azoknak az orvosoknak a kiszűrésére, akik munkaidőben elhagyják az állami kórházat és a magánszektorban vállalnak munkát.
Több mint 43 ezer lej értékben kobzott el faanyagot pénteki ellenőrző akciója során a Hargita megyei rendőrség két fafeldolgozó vállalkozástól, ugyanakkor a szabálytalanságokért húszezer lejre bírságolták a cégeket.
A hazai munkaerőpiacon egyre nagyobb igény van jól képzett szakemberekre. A marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakközépiskola több szakon kínál képzést, és az elmúlt öt évben – a korszerűsítéseknek is köszönhetően – töretlen maradt az érdeklődés.
1 hozzászólás