
Fotó: Erdély Bálint Előd
A várható heves esőzések miatt másodfokú (narancssárga) riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tizenegy megyére. Húsz megyében elsőfokú (sárga) riasztás lesz érvényben – írja az Agerpres hírügynökség.
2020. szeptember 30., 14:352020. szeptember 30., 14:35
Az ANM szerint pénteken délelőtt tíz óráig Máramarosban, Erdély északnyugati részén, a Körösök vidékének északi részén, az Erdélyi-Szigethegységben, valamint a Déli-Kárpátok nyugati részén jelentős mennyiségű esőre kell számítani, a lehulló csapadék mennyisége meghaladhatja a 40–70 litert négyzetméterenként.
A narancssárga riasztás Fehér, Arad, Szatmár, Máramaros, Szilágy, Kolozs, Bihar, Hunyad, Gorj, Krassó-Szörény és Temes megyét érinti.
Ugyancsak péntek délelőtt tíz óráig az ország nyugati, északi és központi részén, valamint a hegyekben sárga riasztás lesz érvényben, itt is esni fog, a lehulló csapadék mennyisége meghaladhatja a 25–35 litert négyzetméterenként.
Az elsőfokú riasztás Suceava, Neamţ, Bákó, Kovászna, Hargita, Brassó, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Szeben, Maros, Beszterce-Naszód, Kolozs, Fehér, Gorj, Hunyad, Mehedinţi, Arad és Temes megye bizonyos régióit érinti.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!