
Negyvenöt kilométeres lehet a Csíkszéken végighaladó bicikliút
Fotó: Pinti Attila
Nemrég írta alá a szerződést az Olt Vízügyi Igazgatóság a megvalósíthatósági tanulmány és a szakértői vizsgálat elkészítésére az Olt folyó menti töltések rendezésére kerékpárút kialakítása céljából Hargita megyében. Amennyiben az elképzelés megvalósul, 45 kilométernyi szakaszon lesz bicikliút a folyó mentén.
2023. október 08., 11:472023. október 08., 11:47
Még ez év januárjában adta hírül Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter a Facebook közösségi oldalán, hogy 45 kilométernyi kerékpárút épülhet Csíkszéken az Olt folyó mentén. Mint írta, a beruházást 3,7 millió euró támogatásból építheti meg az Olt Vízügyi Igazgatóság (ABA Olt) a fejlesztési minisztérium finanszírozásával a helyreállítási alapból (PNRR).

Csíkmadarastól Tusnádig összesen 45 kilométernyi kerékpárút épül hamarosan az Olt folyó mentén. A kezdeményezést a fejlesztési minisztérium a helyreállítási alapból finanszírozza – tette közzé Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter Facebook-oldalán.
Azóta eltelt több mint fél év, ezért rákérdeztünk az Olt Vízügyi Igazgatóságnál, hogy hogyan halad ez az elképzelés. Érdeklődésünkre írásban válaszoltak, a dokumentumot Elena Mădălina Ion-Duca, az intézmény igazgatója írta alá. Ebben közölték, hogy augusztus 21-én kötötték meg a szerződést a beavatkozási munkálatokat jóváhagyó dokumentáció (DALI) és a szakértői vizsgálat (Expertiză Technică) elkészítésére, ami az Olt folyó menti töltések rendezését illeti Hargita megyében a kerékpárút kialakítása céljából.
Megtudtuk azt is, hogy az elképzelések szerint a töltéseken kialakítandó kerékpárút 1,5 méter széles lesz, és természetes építkezési anyagokat (agregate naturale) használnak majd a kialakításhoz.
A beruházás Csíkrákos, Madéfalva, Csíkszereda, Csíkszentkirály, Csíkszentimre, Csíkszentsimon, valamint Tusnád településeket érinti. A Csíkszéket átszelő bringaút része lenne az országos folyók menti kerékpárútvonalaknak (Velo Râuri), amely gyakorlatilag az európai hálózatra csatlakozó, az EuroVelo 14-es jelzésű bicikliutakat egészítené ki.
A következő két hétben országszerte hőmérséklet-ingadozásra és szinte napi jelleggel csapadékra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) február 16-március 1. közötti előrejelzéséből.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy nem ért egyet az orvosok, a tanárok, a csendőrök és a „milicisták” fizetésének csökkentésével.
Medvetámadás történt hétfőn délben Nyomáton, egy kilométerre a falutól. A juhait mentő gazdát leütötte a nagyvad, a kutyák kergették el a medvét.
Három Hargita megyei város polgármestere több mint 10 ezer aláírást adott át Bukarestben a miniszterelnök kancellárjának hétfőn, amelyben arra kérték, tegyék lehetővé az önkormányzatoknak, hogy még ebben az évben csökkenthessék az adókat.
Románia az elmúlt évtizedek legsúlyosabb oltási válságával küzd: a gyermekek körében jelentősen csökkent az átoltottság a fertőző betegségek elleni vakcinákkal – hívta fel a figyelmet a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete.
A helyi ügyintézést segítő alkalmazás és különböző digitalizációs megoldások fejlesztésének finanszírozására közösen pályázott Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós. A múlt évi áfaemelés miatt módosítani kellett projekt költségeit.
Magyarország támogatja az Egyesült Államok ukrajnai béketörekvéseit – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatóján hétfőn Budapesten.
A meteorológusok előrejelzése szerint csütörtök reggelig hideg időre, csapadékra, jegesedésre és heves szélre lehet számítani országszerte.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
2 hozzászólás