Hirdetés
Hirdetés

Hosszú időbe és sok várakozásba telik a gépjárművezetői engedély megszerzése Hargita megyében – nem lehet változtatni ezen

Tíz számítógépre naponta száz-százhúsz vizsgázó várakozik a sofőrvizsga elméleti próbáján. Archív

Tíz számítógépre naponta száz-százhúsz vizsgázó várakozik a sofőrvizsga elméleti próbáján. Archív

Csak a megyeközpontban, mindössze tíz számítógépen vizsgázhatnak azok a tanulóvezetők, akik le szeretnék tenni a hajtási engedélyhez szükséges elméleti vizsgát. Ennél jóval nagyobb gond, hogy a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szerint két hónapnál többet, az érintettek szerint azonban fél évet kell várakozniuk a gyakorlati vizsgáig, ami bőven elég ahhoz, hogy mindent elfelejtsenek.

Dósa Ildikó

2017. november 05., 09:212017. november 05., 09:21

2017. november 05., 11:512017. november 05., 11:51

Csak a megyeszékhelyeken lehet letenni a gépjárművezetői engedély megszerzéséhez szükséges elméleti vizsgát, így minden Hargita megyei tanulóvezetőnek Csíkszeredába kell ezért utaznia.

Vizsgákat heti három alkalommal, hétfőn, kedden és csütörtökön tartanak, azonban a napi száz-százhúsz jelentkezőnek csupán tíz számítógép áll rendelkezésére.

Hirdetés

Mivel országos szabályozás szerint szervezik meg a vizsgákat, ezen Hargita megyében nem tudnak változtatni, így nincs mód arra, hogy több gépet biztosítsanak, illetve arra sem, hogy a közeljövőben Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is lehessen vizsgázni. Ez minden megyében így van,

a gépek számát a népesség határozza meg, ezért néhol tizenöt van belőlük

– válaszolta érdeklődésünkre Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője.

Változtatnának rajta, de nem tehetik

Tavalyig heti négy vizsganap volt, azonban ezt háromra csökkentették, mivel a tapasztalat azt mutatta, hogy a napi száz-százhúsz jelentkező, az újravizsgázókkal együtt ennyi időbe belefér. Megfigyeléseik szerint az udvarhelyszékiek inkább a hét első két napján mennek, ezzel szemben a Gyergyószentmiklós és Maroshévíz környékiek a csütörtököt választják, ezért ez a nap kissé zsúfoltabb, de Pănescu szerint még senkit nem küldtek el.

Nyolc éve, amióta bevezették a számítógépes vizsgáztatást, nem változott számottevően a tanulók száma, ezzel szemben azoké a rendőröké, akik vizsgáztató engedéllyel rendelkeznek, felére csökkent.

Hatból idén nyárig négyen maradtak, azóta még egy elment: ki nyugdíjba, ki áthelyeztette magát. Ez az oka annak, hogy mivel hárman kell lebonyolítsák az egész megyében a gyakorlati vizsgákat, a tanulóknak átlagban két és fél hónapot kell várniuk. Pănescu hozzáfűzte, hogy bár ez a Hargita megyeieket nem vigasztalja, tudomása szerint van olyan megye, ahol egy vizsgáztató sem maradt. Évente egy-két alkalommal szerveznek vizsgáztatói szakvizsgát Bukarestben: nemrég úgy hallották, hogy valószínűleg ezen a télen is lesz, de mivel hivatalos értesítést eddig nem kaptak, csak remélik, hogy ezt a megüresedett Hargita megyei állásokra is kiírják. A kritériumok szerint erre tapasztalt rendőrök jelentkezhetnek, akik előbb csak a B kategóriájú jogosítványra, majd három év múlva a nagyobb gépjármű-kategóriás jogosítványra pályázókat is vizsgáztathatják.

Fél évvel később bizonyíthatnak a volán mögött azok, akik sikeresen letették az elméleti vizsgát •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fél évvel később bizonyíthatnak a volán mögött azok, akik sikeresen letették az elméleti vizsgát

Fotó: Barabás Ákos

A gyakorlat mást mutat

Idézet
Az elméleti vizsgára nem kell sokat várakozni, hiszen aki sorszámot kap, aznap vizsgázhat, azonban volt rá eset, hogy ezek elfogytak, ezért még egyszer Csíkszeredába kellett utaznia a tanulónak

– mondta Kálmán Hajnal székelyudvarhelyi sofőroktató. Gondot az az idő jelent, amely elválasztja az elméleti vizsgát a gyakorlatitól, hiszen ez fél évvel később történik: akinek októberben sikerült az elméleti próbája, jövő év áprilisára kapott időpontot.

Idézet
Ez hosszú idő, nagyon kiesnek a vezetési rutinból. Ha ezt nehezményezzük, mindig azzal érvelnek, hogy a sofőrvizsga nem kötelező. Vannak akik vizsga előtt még vesznek néhány órát, de mivel ez pluszköltséget jelent, kevesen vállalják, enélkül pedig esélytelen, hogy sikeresen vizsgázzanak

– vázolta a helyzetet. Hozzátette, hogy a kötelező harminc óra vezetés is kevés arra, hogy megtanulják kezelni az autót, a manőverezést, valamint a forgalomban való közlekedést, és ha nem az iskola elvégzése után mennek rendőrvizsgára, hanem féléves szünet után, sokan elbukják azt. A gyakori sikertelen elméleti vizsgákkal kapcsolatban megjegyezte,

sokan abba a tévedésbe esnek, hogy ha azok magyarul is elvégezhetők, akkor könnyűek, és nem kell tanulniuk.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Nem olcsó mulatság

Egyik tanítványának július közepén első próbálkozásra sikerült az elméleti vizsgája, két és fél hónappal később, október másodikán kellett jelentkeznie a gyakorlatira, ám azon nem ment át. Emiatt tizenhat napon belül még hat órát kellett vezetnie ahhoz, hogy új időpontot kaphasson: hétfőn utazott Csíkszeredába, ahol április 12-ére rendelték vissza. „Nagy időtáv, egy kezdő ezalatt mindent elfelejt. Pluszórák nélkül esélytelen, hogy sikerüljön”– mondta el lapunknak az érintett tanulóvezető.

A jogosítvány megszerzése amúgy sem olcsó mulatság, hiszen az elméleti órák 200 lejbe, a gyakorlati órák 900 lejbe kerülnek, emellett 150 lejt kell fizetni az orvosi vizsgálatokra, a jogosítványra pedig még 68 lejt

– az árak sofőriskolánként valamennyire eltérnek egymástól. A pluszórák alkalmanként további 30 lejbe kerülnek, azonban a sikertelen rendőrvizsgát követő kötelező hat óra vezetést igazolni kell, így az már 280 lej.

A sikertelen elméleti próba tíznaponként megismételhető, a gyakorlatival is többször lehet próbálkozni, azonban a több hónapos, akár fél éves várakozási idő miatt alig kettő-három fér bele az egyéves határidőbe, ami az első elméleti vizsga idejétől számítódik.

Ha ez idő alatt a tanuló nem megy át a gyakorlati próbán, mindent elölről kell kezdenie, vállalva az újabb költségeket. „Nagyon költséges. Könnyítettek azzal, hogy a sikeres elméletit nem kell megismételni, ha elbukjuk a rendőrvizsgát, de ha kettőnél több nem fér bele az évbe?” – tette fel a kérdést a tanulóvezető. Abban az esetben, ha jövő tavasszal sem megy át a vizsgán, kérést nyújt be a Hargita Megyei Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-nyilvántartó Hivatal csíkszeredai székhelyére, remélve, hogy július közepe előtt, amikor letelik az egy év, kap még egy időpontot.

Megoldási javaslatok a korrupcióellenes szolgálattól
A sofőriskola befejezése és a gyakorlati vizsga közötti hosszas várakozási időre a Hargita Megyei Korrupcióellenes Szolgálat (S. J. A. Harghita) is felhívja a figyelmet legutóbbi éves jelentésében. Ebben azt írják, a három hónapot is eléri a várakozási idő hossza, és jelenleg ez az egyik legnagyobb probléma, amivel a gépjárművezető-oktatóknak és a tanulóvezetőknek szembe kell nézniük. A kialakult helyzet okaként a jelentés is azt taglalja, hogy kevés a vizsgáztató a Hargita Megyei Gépjármű-bejegyzési és Jogosítvány-nyilvántartó Hivatalnál. Megoldásként azt javasolják, hogy meg lehetne hosszabbítani a hivatal munkaprogramját két órával, vagy legalább kéthetente szombaton is lehetne tartani sofőrvizsgákat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 22., péntek

Elsőfokú árvízriasztást adtak ki több székelyföldi folyóra is

Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.

Elsőfokú árvízriasztást adtak ki több székelyföldi folyóra is
Hirdetés
2026. május 22., péntek

1,2 milliárd lejt utaltak az áprilisi gyermeknevelési pótlékok kifizetésére

Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.

1,2 milliárd lejt utaltak az áprilisi gyermeknevelési pótlékok kifizetésére
2026. május 22., péntek

Zavarossá vált a csapvíz az esőzések miatt, nem ajánlott ivóvízként fogyasztani

A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.

Zavarossá vált a csapvíz az esőzések miatt, nem ajánlott ivóvízként fogyasztani
2026. május 22., péntek

Az idők viharában elpusztult Rákóczi-vár ismét teljes méltóságában áll előttünk – videó

Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.

Az idők viharában elpusztult Rákóczi-vár ismét teljes méltóságában áll előttünk – videó
Hirdetés
2026. május 22., péntek

Négy év bujkálás után börtönbe került a Colectiv-ügy egyik elítéltje

A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.

Négy év bujkálás után börtönbe került a Colectiv-ügy egyik elítéltje
2026. május 22., péntek

Mire meggyógyult az aradi beteg, máshonnan jelentettek egy hantavírusgyanús esetet

Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Mire meggyógyult az aradi beteg, máshonnan jelentettek egy hantavírusgyanús esetet
2026. május 22., péntek

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.

Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette
Hirdetés
2026. május 22., péntek

Két sarkalatos pont a 2027 januárjától érkező új közalkalmazotti bértörvényben

Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.

Két sarkalatos pont a 2027 januárjától érkező új közalkalmazotti bértörvényben
2026. május 22., péntek

Kijött a legfrissebb időjárási riasztás pünkösd szombatjának estéig

Jelentős mennyiségű csapadékra és szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kijött a legfrissebb időjárási riasztás pünkösd szombatjának estéig
2026. május 22., péntek

A másik román lány holttestét is megtalálták a Németországban összedőlt épület romjai alatt

A görlitzi többlakásos épület összeomlása után eltűntnek nyilvánított mindkét román turista holttestét megtalálták a romok alatt.

A másik román lány holttestét is megtalálták a Németországban összedőlt épület romjai alatt
Hirdetés