
Fotó: Barabás Ákos
Földgyalukkal és nehézgépekkel dolgoznak egy 2,5 hektárnyi területen a Rez-tető alatt, Székelyudvarhely határában. A fenyédi és bethlenfalvi lakosok aggódnak, ugyanis úgy tudják, hogy rövidesen felszíni homok- és kavicskitermelés veszi kezdetét a területen.
2017. június 12., 12:452017. június 12., 12:45
2017. június 12., 13:182017. június 12., 13:18
A lakosok a Fenyéd és Bethlenfalva közt az országútról jól látható munkálatok miatt fogalmazták meg panaszaikat.
– aggódik egy háztulajdonos Fenyéd bejáratánál. Egy másik bethlenfalvi panaszos attól tart, hogy robbantással fejtik majd a kavicsot és homokot, s az azt elszállító kamionok tönkreteszik a környezetet.
– vélekedik Bokor Botond, Fenyéd polgármestere. Fenyéden többen is szervezkedni kezdtek, megakadályoznák a bánya működését. Néhányan úgy vélik, hogy a beruházást végző cég nem szabályos úton szerezte meg az engedélyeket.
Fotó: Barabás Ákos
A munkálatokra engedélyt szerzett vállalkozás, a Kadicsfalvi Halastó Kft. – amely a Viaduct Kft.-t bízta meg a kivitelezéssel – igazgatója, Szász Gáspár Attila készségesen válaszolt kérdéseinkre.
– mondta. Tavaly májusban kaptak engedélyt a mezőgazdasági minisztériumtól arra, hogy egy 2,25 hektáros terméketlen területet ültetvénnyé alakítsanak át: fekete ribizlit termesztenek majd rajta. A projekthez teraszosítaniuk kell a területet, mert az erősen meredek domboldalban nem tudják kialakítani az ültetvényt.
állítja Szász.
Fotó: Barabás Ákos
„Az ültetvényprojekt két szakaszra bontása ezeknek a próbafúrásoknak az eredménye. Sokkal többe került volna elszállítani a ballasztot, mint így értékesíteni” – fogalmazott a cégvezető. A terv szerint
A plató és a teraszok közti részek sem maradnak terméktelenül, ugyanis be fogják füvesíteni, számolt be Szász.
A munkálatok első mozzanataként eltávolították a vékony termőtalajréteget, amelyet saját területükön tárolnak addig, amíg az újra felhasználható lesz. A kivezető ideiglenes földutat megerősítették. Amint ezt befejezik
– válaszolt a cégvezető az aggodalmaskodóknak. Úgy véli, egy-két hónapon belül minden előkészítő munkálatot befejeznek a kitermelés megkezdéséhez. Utolsó mozzanatként lekövezik a mezőre vezető földutat, így – Szász Gáspár Attila szerint – egy minőségi mezei utat is nyernek a Kadicsfalviak.
Földgyalukkal és nehézgépekkel „simították” ki a domboldal alját
Fotó: Barabás Ákos
„Működési engedélyt nem kaphat az a vállalkozás, amelynek nincs környezetvédelmi engedélye” – nyilatkozta Domokos László József. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, hogy
Előkészítéséhez minden információt begyűjt a hatóság, és kötelezi az előírások betartását.
Fotó: Barabás Ákos
„Ha valaki a zajra panaszkodik, akkor annak a szintjét is megmérjük, és ha meghaladja a megengedett értéket, felszólítjuk a vállalkozást, hogy oldja meg a helyzetet. Ugyanígy minden panaszba foglalt zavaró tényezőt megvizsgálunk, és orvosoljuk a problémát” – magyarázta Domokos.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!