Hirdetés
Hirdetés

Hol vásárolhatnak karácsonyfának való fenyőt a csíkiak?

Cserepes fák a csíkmadarasi Garden Proiect kertészet Kaufland nagyáruház melletti értékesítési pontjánál •  Fotó: Sándor Csilla

Cserepes fák a csíkmadarasi Garden Proiect kertészet Kaufland nagyáruház melletti értékesítési pontjánál

Fotó: Sándor Csilla

Nem lehet egyelőre karácsonyfának való fenyőt kapni a csíkszeredai piacon, sőt, az is lehet, hogy idén egyáltalán nem is lesz. A vásárlók ennek ellenére több lehetőség közül is választhatnak, egy újdonságnak köszönhetően pedig már arra is lehetőség nyílt, hogy a megvásárolt cserepes fenyőket az ünnepek után visszaadják tulajdonosuknak.

Iszlai Katalin

2017. december 15., 13:052017. december 15., 13:05

Bár tavaly ilyenkor már több árus is eladásra kínálta a különböző méretű és árú karácsonyfának való fenyőket a csíkszeredai zöldségpiacon, az ehhez szükséges engedélyek megszerzésével járó nehézségek és a tevékenység erőteljes szigorítása miatt idén

egyelőre egyetlen fenyőt sem árusítanak a piacon.

Hirdetés

Graur Adrian piacgondnok lapunknak elmondta, lehetséges, hogy a jövő hétre egy árus megszerzi a szükséges engedélyeket, de

az is megtörténhet, hogy hosszú évek óta először nem lesz karácsonyfa a csíkszeredai piacon.

Így felmerül a kérdés, hogy milyen lehetőségek közül választhatnak azok, akik fenyőfát vásárolnának a hétvégén?

•  Fotó: Sándor Csilla Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Két helyszín a városban

A csíkmadarasi Garden Proiect kertészet csíkszeredai – Kaufland nagyáruház melletti – értékesítési pontjánál kizárólag cserepes, úgynevezett földlabdás fenyőket árusítanak. A kertészet munkatársa, Kelemen Aranka csütörtöki ottjártunkkor elmondta,

egyre többen döntenek úgy, hogy cserepes fenyőt vásárolnak a vágott helyett, hiszen az jövőre is megmarad. A környezettudatos vásárlásnak azonban ára is van, hiszen a vágottól eltérően jelentősen többe kerülnek a cserepes fenyőfák.

Aki kicsi, asztalra állítható (30-40 centiméter magas) fenyőt szeretne karácsonyra, 10 lejért is hozzájuthat, a 60-70 centiméteresek 99 lejbe kerülnek, a 100-120 centiméteresek azonban már 150 lejbe. A magasabb, 180 centiméter körüli fenyőkért 350 lejt kérnek, a 200-250 centiméter magasakért 450 lejt, a 250 centiméteresekért pedig 650 lejt. A felsorolt árak az ezüstfenyőkre vonatkoznak, ám egy szintén 250 centiméter magas coloradói jegenyefenyő is 600 lejbe kerül a kertészetnél.

Azok a csíkszeredaiak, akik ennél hozzáférhetőbb áron vásárolnának, esetleg ragaszkodnak a vágott fenyőkhöz, csak egyetlen helyszínen válogathatnak a városban: a csíkszeredai Dedeman barkácsáruháznál vágott és cserepes Nordmann-fenyőket is árusítanak, igaz, utóbbit csak egyetlen méretben.

A 120 és 150 centiméter közötti cserepeseket 89,53 lejért kínálják. Vágott fenyőből már nagyobb a választék, négy méret közül is választhatnak az érdeklődők. A legkisebb, 100-130 centiméter magas fák 29,90 lejbe kerülnek, a 140-170 centiméter közöttiek 49,90 lejbe, a 170-210 centiméteresek 59,99 lejbe (ez egyébként egy akciós ajánlat), a legmagasabb, 175-250 centiméteres fenyőkért pedig 99 lejt kérnek.

Ottjártunkkor egyébként nagyon sokan érdeklődtek, válogattak és vásároltak is a barkácsáruház parkolójában, hiszen jelenleg ez az egyetlen hely a városban, ahol vágott fenyőt lehet kapni – alig több mint egy héttel karácsony előtt.

Furcsa helyzet. Az eddigiekhez képest már nem a piacon, hanem a barkácsáruház udvarán válogathat az angyal •  Fotó: Sándor Csilla Galéria

Furcsa helyzet. Az eddigiekhez képest már nem a piacon, hanem a barkácsáruház udvarán válogathat az angyal

Fotó: Sándor Csilla

Újdonság Csíkszéken

Az említettek mellett azonban van egy további, újdonságnak számító, hozzáférhető árú és környezettudatos lehetőség is karácsonyfa-váráslásra a csíki térségben: az újtusnádi Dakó-farmnál

olyan cserepes fenyőket lehet bérelni, amelyeket az ünnepek elmúltával vissza is vesznek.

Darvas Róbert tulajdonos érdeklődésünkre elmondta, 2012-ben telepítette a fenyőültetvényt kimondottan azzal a céllal, hogy pár év múlva karácsonyfa váljon a fenyőkből. Mint mondta, nagyon zavarta, hogy egy-egy ünnepi szezon után milyen állapotba kerültek az erdők, illetve az is, hogy az emberek pár hét után kidobták a vágott fenyőket a szeméttárolókba.

A vállalkozás alapgondolata ezért éppen az, hogy az ünnepek előtt kiadja az általa tápoldat nélkül nevelt cserepes fenyőket, majd az ünnepek után visszaveszi azokat, és tovább neveli őket.

Azt is megtudtuk, idén 120 és 200 centiméter magas fenyők közül választhatnak az érdeklődők, a bérlés pedig mérettől függetlenül 140 lejbe kerül hétfőig. A jövő héten valószínűleg nőni fognak az árak, legtöbb 180 lejig. A fenyőket legkésőbb január 15-ig kell visszaadni, a környezettudatos magatartás mellett pedig az is kedvező a vásárlók számára, hogy a visszaadás pillanatában az ár felét visszakapják. Egyébként ezüstfenyőkről van szó, amelyek ki- és visszaszállítását is megoldja a cég kérés esetén.

•  Fotó: Sándor Csilla Galéria

Fotó: Sándor Csilla

Változó helyzetek vidéken

A csíkszeredaiak tehát csupán az említett lehetőségek közül választhatnak, vidéken azonban

gyakran a közbirtokosságok is segítenek a karácsonyfa-vásárlásban.

Madéfalván például előre megkérdezték a tagoktól, hogy hány személy igényel fenyőt az ünnepre, és ennek függvényében kértek engedélyt a fák kivágására – tudtuk meg Szentes Gáspár közbirtokossági elnöktől. Mint mondta, idén 40 személy igényelt fenyőt, ezeket mérettől függően 10-20 lejért árusítják számukra. Kászonaltízen azonban nem biztosítanak fát minden közbirtokossági tagnak, aki igényelné:

a 250 tag közül csupán 50 kap fenyőt karácsonyra, igaz, hogy itt már teljesen ingyen

– mondta érdeklődésünkre Csűrös András Kálmán közbirtokossági elnök. Hozzátette, árusítani nem szoktak, az említett 50 személy pedig a tanácstagokból, illetve olyan idősebb személyekből tevődik össze, akik önerőből már nem tudnák beszerezni a fákat. Emellett azonban olyan település is van, ahol egyetlen tag számára sem tud karácsonyfát biztosítani a közbirtokosság: Biró Károly, a csíkszenttamási Terkő Közbirtokosság elnöke lapunknak elmondta, nagyon kevés karácsonyfának alkalmas fenyő található a területükön, ezért egyáltalán nincs lehetőségük az árusításra.

Csupán az iskola, az óvoda, a polgármesteri hivatal és az egyház számára tudnak fenyőt biztosítani,

a helybélieknek pedig maguk kell megoldaniuk a karácsonyfa-vásárlást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 03., szombat

Rekordévet zárt a Székelyföldet is kiszolgáló repülőtér

Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.

Rekordévet zárt a Székelyföldet is kiszolgáló repülőtér
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Így festenek a székelyföldi országutak a havazást követően – videóval

A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.

Így festenek a székelyföldi országutak a havazást követően – videóval
2026. január 03., szombat

Végzetes nap a hegyekben: egy halott, több tucat sérült

Az elmúlt 24 órában 83 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 85 embernek nyújtottak segítséget -– tájékoztatott szombaton a Salvamont.

Végzetes nap a hegyekben: egy halott, több tucat sérült
2026. január 03., szombat

A román légierő is segít a svájci tűzvész sérültjeinek szállításában

A román légierő egyik C-27J Spartan típusú repülőgépe szállítja Svájcból Párizsba a Crans-Montanában történt újévi tűzeset hat sérültjét.

A román légierő is segít a svájci tűzvész sérültjeinek szállításában
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Kifehéredett Székelyföld szombat reggelre

Az új év első napjai meghozták a rég várt havazást Romániában, Székelyföld legnagyobb részét is hótakaró borította be szombat reggelre. A legjelentősebb hóréteg Gyergyó- és Marosszéken rakódott le.

Kifehéredett Székelyföld szombat reggelre
2026. január 03., szombat

Megérkezett a tél: a hegyekben akár félméternyi hó is hullhat

A következő napokra érvényes, csapadékra, havazásra, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Megérkezett a tél: a hegyekben akár félméternyi hó is hullhat
2026. január 03., szombat

Több ezer háztartás maradt villanyáram nélkül Szováta és Korond környékén – frissítve

A kedvezőtlen időjárás miatt megszakadt az áramszolgáltatás Szováta és Korond környékén szombat reggel. Több mint 7 ezer háztartás maradt villany nélkül.

Több ezer háztartás maradt villanyáram nélkül Szováta és Korond környékén – frissítve
Hirdetés
2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Háromnapos havazás következik
Háromnapos havazás következik
2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

2026. január 02., péntek

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe

Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe
2026. január 02., péntek

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval

Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval
Hirdetés