
Fotó: Veres Nándor
Nem szerencsés, ha a Tamási és Petőfi emlékév miatt az összes város összes színháza Tamási és Petőfi darabokat játszik, mert akkor a nézők meg fognak „bolondulni” – véli a Csíki Játékszín vezetője. A csíki színház más módját választotta a megemlékezésnek: pályázattal szólítja meg a Petőfi-kedvelőket.
2022. október 14., 13:202022. október 14., 13:20
2022. október 19., 10:462022. október 19., 10:46
A 2022-23-as színházi évad felnőtteknek szóló első nagyszínpadi előadásának (Tracy Letts: A jegyzőkönyv) sajtótájékoztatóját tartották pénteken az önkormányzati fenntartású Csíki Játékszínnél; a bemutató október 21-én lesz.
Tracy Letts Pulitzer-díjas amerikai színész és drámaíró darabja, A jegyzőkönyv egy amerikai kisvárosi önkormányzat heti, eseménytelennek ígérkező ülését mutatja. Az ajánló szerint
Fotó: Veres Nándor
A rendező Barabás Árpád amikor először találkozott A jegyzőkönyvvel, az volt számára a legérdekesebb, hogy „néha hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy nálunk a dolgok történnek valahogy, de a világ másik végén [ugyanezek az események] teljesen másképp történnek.
– részletezte.
A színház mindenkori feladata kapcsán kifejtette: „kutya kötelessége reagálni azokra a jelenségekre, amik történnek, és nem múzeumi darabokat színpadra állítani. Ez ugyanis egy lenyomatot ad arról az időszakról, amikor az adott színház működött”.
Fotó: Veres Nándor
A rendező szakmai krédója, hitvallása kapcsán fordultunk a Csíki Játékszín igazgatójához, Veress Alberthez, rákérdezvén, hogy
„A Petőfi év kapcsán pályázatot hirdetünk fiatal alkotóknak, hogy Petőfi szövegeiből vagy Petőfiről szóló szövegekből szülessen egy darab és egy előadás. Fiatal alkotócsapatoknak hirdettük meg ezt a pályázatot, mivel Petőfi is nagyon fiatalon kibontakozó tehetség volt. Tamásit nem játszunk idén, mert néhány éve volt nálunk egy darab, és a környéken többen is elővettek Tamási darabokat, és ezért egy kissé egysíkú lett volna Erdély-szinten a felhozatal.
– nyilatkozta a csíki színház igazgatója.
Fotó: Veres Nándor
A kérdésünkre kapott válasz kapcsán jeleztük, hogy
„Valószínűleg nem, de ismétlem, Tamásit néhány éve játszottunk” – zárta Veress Albert.
A Csíki Játékszín a 2017-18-as évadban adta elő a Csalóka szivárvány című Tamási darabot. Összehasonlításként:
Egyébként a 2022-23-as évadban a három Hargita megyei színház egyikének sem szerepel a repertoárjában Tamási darab; a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház ugyanakkor a PETŐfi-SZELfi című előadásával megemlékezik a 2023. január elsején 200 éve született Petőfi Sándorról.
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
szóljon hozzá!