
Székelyföldi vendéglátósok – hogyan tovább? Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Benne volt már a levegőben, hogy nemsokára bezárhatják a romániai éttermeket, kávézókat, szórakozóhelyeket a folyamatosan terjedő koronavírus feltartóztatása érdekében. További működésük mikéntjéről érdeklődtünk.
2020. március 23., 12:172020. március 23., 12:17
Udvarhelyszéken 119 vendéglátó egységet érintett a kormány által hozott intézkedés. Nagy Levente, az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke elmondta, a városvezetéssel együttműködve felkészítették az éttermeket a bezárás eshetőségére. A felfüggesztés anyagi következménye valóban elkeseríti a tulajdonosokat, de a vírus terjedésének megfékezése szempontjából fontos lépésnek tartja az állam részéről a bezárást.
– mondta Nagy Levente. Két székelyudvarhelyi vendéglátó egység tulajdonosa hozzátette, mindkettő esetében rendelkeznek házhoz szállítási szolgáltatással, de a helyszínen is ki tudják szolgálni a vendégeket. A környékbeli egységek működési engedélye attól függ, ki hogyan váltotta azt ki a jelenlegi helyzetre való tekintettel, de az önkormányzattal való megegyezés értelmében a kiszállítás este legkésőbb tizenegy óráig fog működni.
A szentegyházi Rustik Étteremben az elmúlt napokban már érzékelhető volt a változás szele. Elmondásuk szerint fel voltak készülve a gyökeres változásra, mivel már szemmel láthatóan egyre kevesebben látogatták az éttermet. A személyzet csökkentésével egyenesen arányosan a menüben található választékot is csökkentették, így kevesebb ételből gyorsabban ki tudják szolgálni a vásárlókat. Még a felfüggesztési határozat megjelenése előtt meghozták a szükséges intézkedéseket, így nem érte őket meglepetésként a hír. „Csak a házhoz szállítási szolgáltatásunk maradt érvényben, amelynek programját már meg is változtattuk, 12-től este 21 óráig” – emelték ki.
A gyergyószentmiklósi K&K Bistro tulajdonosa úgy reagált, ha ennyire súlyos a helyzet, nem véletlen az ilyen jellegű egységek bezárása. Ugyanakkor méltatta a házhoz szállítási szolgáltatás megtartását, így rendeléseket tudnak majd felvenni, kizárólag elvitelre: „a kiszolgálásunk megmarad ablakos formában, az előzetes telefonos rendelést pedig az étteremnél tudjuk átadni a vásárlóknak”. A bisztró nyitvatartásával kapcsolatban Keresztes Attila hangsúlyozta, az igények fogják majd alakítani a programot, hiszen túl korai még behatárolni a rendelések gyakoriságát.
– tette hozzá a tulajdonos.
Csíkszeredában egy étterem és egy kiszolgáló egység is úgy döntött, hogy a korlátozott szolgáltatás helyett teljesen felfüggeszti működését. Ignat Sándor, a Dabo Döner és a Chicken’s gyorséttermek tulajdonosa viszont konstruktív módon reagált a bezárásra. „Az épületek elé asztalt helyeztünk ki, nemsokára pedig úgynevezett fóliaajtót is fel fogunk szerelni annak érdekében, hogy elvitelre ki tudjuk szolgálni a vásárlókat” – vázolta elképzeléseit. Mint mondta,
„Előre hoztuk a nyári szabadságokat, de ez nem érinti a menüsor csökkentését. Gyorsétterem lévén nem szükséges nagyobb előkészület ezután sem az ételek elkészítésénél, így ezentúl is ki tudunk szolgálni minden eddig meglévő igényt” – emelte ki. A nyitvatartási programon egyelőre nem változtatnak, de mivel fel kell mérniük a rendelések gyakoriságát, ez idővel még módosulhat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!