
Székelyföldi vendéglátósok – hogyan tovább? Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Benne volt már a levegőben, hogy nemsokára bezárhatják a romániai éttermeket, kávézókat, szórakozóhelyeket a folyamatosan terjedő koronavírus feltartóztatása érdekében. További működésük mikéntjéről érdeklődtünk.
2020. március 23., 12:172020. március 23., 12:17
Udvarhelyszéken 119 vendéglátó egységet érintett a kormány által hozott intézkedés. Nagy Levente, az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke elmondta, a városvezetéssel együttműködve felkészítették az éttermeket a bezárás eshetőségére. A felfüggesztés anyagi következménye valóban elkeseríti a tulajdonosokat, de a vírus terjedésének megfékezése szempontjából fontos lépésnek tartja az állam részéről a bezárást.
– mondta Nagy Levente. Két székelyudvarhelyi vendéglátó egység tulajdonosa hozzátette, mindkettő esetében rendelkeznek házhoz szállítási szolgáltatással, de a helyszínen is ki tudják szolgálni a vendégeket. A környékbeli egységek működési engedélye attól függ, ki hogyan váltotta azt ki a jelenlegi helyzetre való tekintettel, de az önkormányzattal való megegyezés értelmében a kiszállítás este legkésőbb tizenegy óráig fog működni.
A szentegyházi Rustik Étteremben az elmúlt napokban már érzékelhető volt a változás szele. Elmondásuk szerint fel voltak készülve a gyökeres változásra, mivel már szemmel láthatóan egyre kevesebben látogatták az éttermet. A személyzet csökkentésével egyenesen arányosan a menüben található választékot is csökkentették, így kevesebb ételből gyorsabban ki tudják szolgálni a vásárlókat. Még a felfüggesztési határozat megjelenése előtt meghozták a szükséges intézkedéseket, így nem érte őket meglepetésként a hír. „Csak a házhoz szállítási szolgáltatásunk maradt érvényben, amelynek programját már meg is változtattuk, 12-től este 21 óráig” – emelték ki.
A gyergyószentmiklósi K&K Bistro tulajdonosa úgy reagált, ha ennyire súlyos a helyzet, nem véletlen az ilyen jellegű egységek bezárása. Ugyanakkor méltatta a házhoz szállítási szolgáltatás megtartását, így rendeléseket tudnak majd felvenni, kizárólag elvitelre: „a kiszolgálásunk megmarad ablakos formában, az előzetes telefonos rendelést pedig az étteremnél tudjuk átadni a vásárlóknak”. A bisztró nyitvatartásával kapcsolatban Keresztes Attila hangsúlyozta, az igények fogják majd alakítani a programot, hiszen túl korai még behatárolni a rendelések gyakoriságát.
– tette hozzá a tulajdonos.
Csíkszeredában egy étterem és egy kiszolgáló egység is úgy döntött, hogy a korlátozott szolgáltatás helyett teljesen felfüggeszti működését. Ignat Sándor, a Dabo Döner és a Chicken’s gyorséttermek tulajdonosa viszont konstruktív módon reagált a bezárásra. „Az épületek elé asztalt helyeztünk ki, nemsokára pedig úgynevezett fóliaajtót is fel fogunk szerelni annak érdekében, hogy elvitelre ki tudjuk szolgálni a vásárlókat” – vázolta elképzeléseit. Mint mondta,
„Előre hoztuk a nyári szabadságokat, de ez nem érinti a menüsor csökkentését. Gyorsétterem lévén nem szükséges nagyobb előkészület ezután sem az ételek elkészítésénél, így ezentúl is ki tudunk szolgálni minden eddig meglévő igényt” – emelte ki. A nyitvatartási programon egyelőre nem változtatnak, de mivel fel kell mérniük a rendelések gyakoriságát, ez idővel még módosulhat.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!