
Székelyföldi vendéglátósok – hogyan tovább? Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Benne volt már a levegőben, hogy nemsokára bezárhatják a romániai éttermeket, kávézókat, szórakozóhelyeket a folyamatosan terjedő koronavírus feltartóztatása érdekében. További működésük mikéntjéről érdeklődtünk.
2020. március 23., 12:172020. március 23., 12:17
Udvarhelyszéken 119 vendéglátó egységet érintett a kormány által hozott intézkedés. Nagy Levente, az Udvarhelyszéki Vendéglátók Szövetségének elnöke elmondta, a városvezetéssel együttműködve felkészítették az éttermeket a bezárás eshetőségére. A felfüggesztés anyagi következménye valóban elkeseríti a tulajdonosokat, de a vírus terjedésének megfékezése szempontjából fontos lépésnek tartja az állam részéről a bezárást.
– mondta Nagy Levente. Két székelyudvarhelyi vendéglátó egység tulajdonosa hozzátette, mindkettő esetében rendelkeznek házhoz szállítási szolgáltatással, de a helyszínen is ki tudják szolgálni a vendégeket. A környékbeli egységek működési engedélye attól függ, ki hogyan váltotta azt ki a jelenlegi helyzetre való tekintettel, de az önkormányzattal való megegyezés értelmében a kiszállítás este legkésőbb tizenegy óráig fog működni.
A szentegyházi Rustik Étteremben az elmúlt napokban már érzékelhető volt a változás szele. Elmondásuk szerint fel voltak készülve a gyökeres változásra, mivel már szemmel láthatóan egyre kevesebben látogatták az éttermet. A személyzet csökkentésével egyenesen arányosan a menüben található választékot is csökkentették, így kevesebb ételből gyorsabban ki tudják szolgálni a vásárlókat. Még a felfüggesztési határozat megjelenése előtt meghozták a szükséges intézkedéseket, így nem érte őket meglepetésként a hír. „Csak a házhoz szállítási szolgáltatásunk maradt érvényben, amelynek programját már meg is változtattuk, 12-től este 21 óráig” – emelték ki.
A gyergyószentmiklósi K&K Bistro tulajdonosa úgy reagált, ha ennyire súlyos a helyzet, nem véletlen az ilyen jellegű egységek bezárása. Ugyanakkor méltatta a házhoz szállítási szolgáltatás megtartását, így rendeléseket tudnak majd felvenni, kizárólag elvitelre: „a kiszolgálásunk megmarad ablakos formában, az előzetes telefonos rendelést pedig az étteremnél tudjuk átadni a vásárlóknak”. A bisztró nyitvatartásával kapcsolatban Keresztes Attila hangsúlyozta, az igények fogják majd alakítani a programot, hiszen túl korai még behatárolni a rendelések gyakoriságát.
– tette hozzá a tulajdonos.
Csíkszeredában egy étterem és egy kiszolgáló egység is úgy döntött, hogy a korlátozott szolgáltatás helyett teljesen felfüggeszti működését. Ignat Sándor, a Dabo Döner és a Chicken’s gyorséttermek tulajdonosa viszont konstruktív módon reagált a bezárásra. „Az épületek elé asztalt helyeztünk ki, nemsokára pedig úgynevezett fóliaajtót is fel fogunk szerelni annak érdekében, hogy elvitelre ki tudjuk szolgálni a vásárlókat” – vázolta elképzeléseit. Mint mondta,
„Előre hoztuk a nyári szabadságokat, de ez nem érinti a menüsor csökkentését. Gyorsétterem lévén nem szükséges nagyobb előkészület ezután sem az ételek elkészítésénél, így ezentúl is ki tudunk szolgálni minden eddig meglévő igényt” – emelte ki. A nyitvatartási programon egyelőre nem változtatnak, de mivel fel kell mérniük a rendelések gyakoriságát, ez idővel még módosulhat.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!