
Egy kis figyelmesség, avagy az a bizonyos „o mică atenție” sokszor kellett régebben (is), ha valaki el akart valamit érni az ügyintézések során. Gyergyóremetén csütörtökön mutatják be Kovács Eszter könyvét, amely ennek a mikéntjére világít rá.
2024. szeptember 18., 16:052024. szeptember 18., 16:05
A Kriterion Könyvkiadó 20. Század sorozatában jelent meg Kovács Eszter „Egy kis figyelmesség” Informális hálózatok és gyakorlatok a Gyergyói-medencében (1970-1989) című könyve.
A könyvbemutatót Gyergyóremetén, a Községháza Tanácstermében tartják szeptember 19-én, csütörtökön, 18 órától.
A könyv ismertetőjében ez olvasható: Pult alatt, okosba’ megoldjuk, egy kis figyelmesség… és még temérdek hétköznapi kifejezés létezett arra a gyakorlatra, amelyet a romániai államszocializmus utolsó évtizedeiben mindenki ismert, sokszor alkalmazott, nyilvánosan mégsem beszélt róla. Az úgynevezett intézésnek, elintézésnek valójában nincs etnikai és korszakhatára. Ám ha a Ceaușescu-időszak merül fel témaként, ez ma sokakban egyfajta nosztalgikus hangulatot ébreszt, és kiváló történetekkel sziporkáznak – mindenféle egykori nyomorúság dacára. Ilyenkor megtudhatjuk például, hogyan szereztek be annak idején farmernadrágot, hogyan intéztek munkahelyet, üdülést, útlevelet stb.
Megtudhatjuk, hogyan taposták ki a Gyergyói-medence „elit” személyiségei és a civilek az intézményi vagy egyéni igények szerinti utakat, milyen praktikákat alkalmaztak az érdekérvényesítésre a korabeli mindennapok szükségleteit is kontrolláló diktatúra ellenében, mellett vagy azzal együtt.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország 14 megyéjében.
Erősödött szerdán a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,42 banival (0,08 százalékkal) 5,2344 lejre csökkent a keddi 5,2386 lejről.
A kiskérődző-pestis miatt nem lehet Maros megyéből az uniós országokba exportálni a bárány- és juhhúst, nem lehet a megyéből kivinni az állatokat, és az áthaladó állatszállítókat is le kell fertőtleníteni. Ez utóbbit a rendőrség ellenőrzi.
Az Európai Unióban 2025-ben 0,1 százalékponttal, 6 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán.
Idén áprilisban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének.
szóljon hozzá!