
Archív
Fotó: Veres Nándor
A hétköznapi fajnak számító hóvirág a rendszeres gyűjtés következtében veszélybe sodródott, emiatt országosan ugyan nem, de Hargita megyében védettséget élvez. Szedése és árusítása is engedélyköteles, azonban ezt nem igazán ellenőrzik, vagy ha mégis, az árusok egy figyelmeztetéssel megússzák.
2018. március 19., 14:512018. március 19., 14:51
Legismertebb tavaszi virágunk leggyakrabban hegyi patakok partján, ligeterdőkben, patakvölgyekben fordul elő. Mivel értékesítés céljából a legszebb, legnagyobb virágú példányokat szedik le, a gyengébb genetikai állományúak maradnak az erdőben, aminek következménye az állomány romlása – magyarázta Dóczi Anna biológus.
A hóvirág a tavasz beköszöntét hirdető közkedvelt virágunk (Galanthus nivalis). Országosan ugyan nem, de Hargita Megye Tanácsának 2005/162-os határozata értelmében megyei szintű védettséget élvez, akárcsak az erdélyi májvirág (Hepatica transsilvanica), a fehérmolyhú kankalin (Primula elatior ssp. leucophylla (Pax) Harrison), a lisztes kankalin (Primula farinosa), a Haller kankalin (Primula halleri Gmel.), a tavaszi tőzike (Leucojum vernum), a farkasboroszlán (Daphne mezereum), valamint a henye boroszlán (Daphne cneorum). Gyűjtésükhöz és árusításukhoz a 2008/410-as minisztériumi rendelet értelmében
A más megyék területéről behozott, Hargita megyében forgalmazott virágok esetében az eladónak rendelkeznie kell az illető megye által kiadott környezetvédelmi engedéllyel. Az említett növények
– közölték lapunkkal a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől. Az ellenőrzés a Hargita Megyei Környezetőrség hatásköre, azonban személyzethiány miatt erre nem igazán van lehetőség, ugyanakkor központi utasítást sem kaptak erre vonatkozóan, ez viszont nem jelenti azt, hogy a tavasz folyamán nem végeznek szúrópróbaszerű ellenőrzést – nyilatkozta Balla Izabella, a környezetőrség vezetője. A pénzbüntetéssel kapcsolatban elmondta, hogy
„Még nem jelezték, hogy hóvirágot árusítanának a városban. A gond az, hogy védett is meg nem is. Nincs egyértelmű törvény, amely alapján büntethetnénk azt, aki hóvirágot árul, csak egy megyei tanácshatározat van, amely nem lehet szigorúbb a törvénynél. Ha meg azt vesszük figyelembe, hogy
– érvelt László Szabolcs, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség vezetője. Hozzátette, a szervezet magalakulása óta azt tapasztalták, hogy évente csökken a vadon termett hóvirág árusítása. Noha egyszer sem bírságoltak ezért, a rajtakapott eladók figyelmeztetésben részesültek. „Úgy gondolom, ha elébe megyünk az árusításnak, azzal a szedését is vissza tudjuk szorítani” – vélekedett László Szabolcs. Természetesen ehhez az is szükséges, hogy a lakosok ne vásároljanak vadon termett virágot.
Huszonöt kutyát találtak a hatóságok egy bukaresti, negyedik kerületi tömbházlakásban – tájékoztatott szerdán a kóbor kutyákkal foglalkozó állatvédelmi felügyelet (ASPA).
Megérkeztek a próbaérettségi eredményei: Maros megyében a vizsgázók valamivel több mint fele átment, míg Háromszéken a részvétel hiányosságai torzítják az összképet. Hargita megyében nem készült nyilvános összesítés.
Telefonon tárgyalt szerdán Ilie Bolojan kormányfő Magyarország megválasztott miniszterelnökével, Magyar Péterrel.
Óránként 224 kilométeres sebességgel vezető 21 éves sofőrt füleltek le a közlekedési rendőrök az A1-es autópálya Râmnicu Vâlcea és Déva közötti szakaszán, ahol a megengedett sebességhatár 130 km/óra – tájékoztatott szerdán a Hunyad megyei rendőrség.
Jóváhagyta szerdán a pénzügyminisztérium a nyugdíjasoknak szánt gyógykezelési jegyek odaítélését szabályozó tervezetet.
A szociális felügyelők márciusban országszerte 745 ellenőrzést végeztek, és 41 bírságot, illetve figyelmeztetést szabtak ki, összesen 282 ezer lej értékben a szociális ellátás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
A közalkalmazottak bére a készülő új törvény szerint egy olyan mechanizmus alapján emelkedne, amelyet a munkaügyi és a pénzügyminisztérium határozna meg a gazdasági növekedés, az infláció és a költségvetési mozgástér figyelembevételével.
Mintegy 44 millió lej jut idén a háromszéki önkormányzatok költségvetésének kiegyensúlyozására. A keretösszeget a polgármesterekkel való egyeztetés után osztotta el a megyei tanács úgy, hogy minden község kapjon legalább 200 ezer lejt.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 46 éves Arad megyei férfit, aki a nyomozók szerint két éven át szexuális erőszakot követett el élettársa kislánya ellen.
szóljon hozzá!