
Archív
Fotó: Veres Nándor
A hétköznapi fajnak számító hóvirág a rendszeres gyűjtés következtében veszélybe sodródott, emiatt országosan ugyan nem, de Hargita megyében védettséget élvez. Szedése és árusítása is engedélyköteles, azonban ezt nem igazán ellenőrzik, vagy ha mégis, az árusok egy figyelmeztetéssel megússzák.
2018. március 19., 14:512018. március 19., 14:51
Legismertebb tavaszi virágunk leggyakrabban hegyi patakok partján, ligeterdőkben, patakvölgyekben fordul elő. Mivel értékesítés céljából a legszebb, legnagyobb virágú példányokat szedik le, a gyengébb genetikai állományúak maradnak az erdőben, aminek következménye az állomány romlása – magyarázta Dóczi Anna biológus.
A hóvirág a tavasz beköszöntét hirdető közkedvelt virágunk (Galanthus nivalis). Országosan ugyan nem, de Hargita Megye Tanácsának 2005/162-os határozata értelmében megyei szintű védettséget élvez, akárcsak az erdélyi májvirág (Hepatica transsilvanica), a fehérmolyhú kankalin (Primula elatior ssp. leucophylla (Pax) Harrison), a lisztes kankalin (Primula farinosa), a Haller kankalin (Primula halleri Gmel.), a tavaszi tőzike (Leucojum vernum), a farkasboroszlán (Daphne mezereum), valamint a henye boroszlán (Daphne cneorum). Gyűjtésükhöz és árusításukhoz a 2008/410-as minisztériumi rendelet értelmében
A más megyék területéről behozott, Hargita megyében forgalmazott virágok esetében az eladónak rendelkeznie kell az illető megye által kiadott környezetvédelmi engedéllyel. Az említett növények
– közölték lapunkkal a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől. Az ellenőrzés a Hargita Megyei Környezetőrség hatásköre, azonban személyzethiány miatt erre nem igazán van lehetőség, ugyanakkor központi utasítást sem kaptak erre vonatkozóan, ez viszont nem jelenti azt, hogy a tavasz folyamán nem végeznek szúrópróbaszerű ellenőrzést – nyilatkozta Balla Izabella, a környezetőrség vezetője. A pénzbüntetéssel kapcsolatban elmondta, hogy
„Még nem jelezték, hogy hóvirágot árusítanának a városban. A gond az, hogy védett is meg nem is. Nincs egyértelmű törvény, amely alapján büntethetnénk azt, aki hóvirágot árul, csak egy megyei tanácshatározat van, amely nem lehet szigorúbb a törvénynél. Ha meg azt vesszük figyelembe, hogy
– érvelt László Szabolcs, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség vezetője. Hozzátette, a szervezet magalakulása óta azt tapasztalták, hogy évente csökken a vadon termett hóvirág árusítása. Noha egyszer sem bírságoltak ezért, a rajtakapott eladók figyelmeztetésben részesültek. „Úgy gondolom, ha elébe megyünk az árusításnak, azzal a szedését is vissza tudjuk szorítani” – vélekedett László Szabolcs. Természetesen ehhez az is szükséges, hogy a lakosok ne vásároljanak vadon termett virágot.
Az előző évhez képest 2025-ben 48 százalékkal növelte utasforgalmát a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – jelentette be Adrian Veștea Brassó megyei tanácselnök.
A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.
Az elmúlt 24 órában 83 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 85 embernek nyújtottak segítséget -– tájékoztatott szombaton a Salvamont.
A román légierő egyik C-27J Spartan típusú repülőgépe szállítja Svájcból Párizsba a Crans-Montanában történt újévi tűzeset hat sérültjét.
Az új év első napjai meghozták a rég várt havazást Romániában, Székelyföld legnagyobb részét is hótakaró borította be szombat reggelre. A legjelentősebb hóréteg Gyergyó- és Marosszéken rakódott le.
A következő napokra érvényes, csapadékra, havazásra, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kedvezőtlen időjárás miatt megszakadt az áramszolgáltatás Szováta és Korond környékén szombat reggel. Több mint 7 ezer háztartás maradt villany nélkül.
A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.
Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.
szóljon hozzá!