
Tatárdombi tanévnyitó. Népszerű esemény. Archív
Fotó: Gergely Imre
Idén is több mint háromszáz kis zarándok indul a tatárdombi, iskolakezdés előtti szentmisére hálát adni, Isten áldását kérni az új tanévre. Szeptember 8-án a tizenegy órától kezdődő szentmisén Böjte Csaba ferences szerzetes mond szentbeszédet, tarisznyálja fel az iskolásokat. A tatárdombi meghívó mindenkinek szól.
2018. szeptember 04., 20:392018. szeptember 04., 20:39
2018. szeptember 04., 21:082018. szeptember 04., 21:08
Tavaly a Szent Ferenc Alapítvány otthonaiból összegyűlt háromszáz kis zarándok tette meg az utat a gyergyószentmiklósi Szent Anna-háztól a Tatárdombig. Idén az alfalvi Domokos Kázmér-napközitől indulnak a gyerekek az iskolakezdés előtti szentmisére.
Minden székely családot, munkatársat, kicsit és nagyot, minden kedves támogatót, tanárt, tanítót, polgármestert, pap bácsit várnak a tatárdombi ünnepségre – adják hírül a szervezők. „Ez a domb számunkra, székely fiatalok, felnőttek számára az éberség, a virrasztás, az élet nehézségeire való felkészülés szimbóluma is. Nem szabad naivak legyünk, gond, nehézség mindig volt, és mindig lesz. Mindenki életében van vihar, zápor, megpróbáltatás, de ha életünket sziklára építjük, ha felkészülünk a mindennapi kisebb-nagyobb kihívásra, akkor életünk nem tragédiába, hanem diadalmas győzelembe fog torkollni.
Az iskolaév elején évről évre összegyűlünk, hogy imádságos szeretettel készüljünk a hosszú tanévre, hogy tudatosítsuk magunkban, bármennyi nehézség is van előttünk, mi együtt, egymás kezét fogva, Isten gondviselő szeretetében bízva képesek vagyunk legyőzni minden akadályt. A Szent Ferenc Alapítvány Gyergyói-medencei otthonaiban tanuló diákok tanévnyitójára nagy-nagy szeretettel hívjuk a medence minden gyermekét, fiatalját, felnőttjét.
– áll a Csaba testvér által megfogalmazott meghívóban.
Szombaton átadják a Sepsiszéki-Nagy Balázs ötletéből megvalósult vándorbölcsőt, megkoszorúzzák a tatárdombi emlékművet, fellép a Role zenekar, előadást tartanak a Kájoni János Gyermekvédelmi Központok gyermekei, szórakoztatják a résztvevőket az Orotvai Komák és a gyergyóremetei Sirülő Néptánccsoport. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány színjátszó- és tánccsoportja a Néma Levente című darabot adja elő, lesz tombolahúzás, utcabál és tűzijáték.
Támogatóikat, Hargita megye és a települések élenjáróit is meghívták a rendezvényre – tudtuk meg Csergő Hajnaltól, a Kájoni János-otthon vezetőjétől. Többek között ott lesznek a csanádapácaiak, a kapuváriak, akik csirkeszárnyat, flekkent készítenek e napon, a szatymaziak palacsintát sütnek, a debreceniek csokiszökőkutat működtetnek, de fánkot is kínálnak majd, illetve lesznek bográcsos étkek is. Nem marad éhesen senki, a vendégek hálájuk jeléül adományozhatnak az alapítvány gyermekeit segítve – ismertette Csergő Hajnal.
Mozgalmas a vakáció
Változásról is említést tett Csergő Hajnal: József, aki kisbabaként karácsonykor került édesanyjával az otthonba, mára már családban nevelkedik. Édesanyja Remetére ment férjhez, így ott cseperedik a kicsi. A negyvenöt, gyergyószárhegyi otthonban lakó gyermek készül az ünnepségre – tudtuk meg a vezetőtől. A kikapcsolódás, szórakozás mellett szokás szerint hasznos időtöltést is beiktattak a vakáció idejére a szárhegyi otthonban lakók. Mint ismertette Csergő Hajnal, ötven ár pityókával, káposztással, zöldségessel, tucatnyi sertéssel volt amit foglalatoskodni. A tűzifa beszerzését is nagyjából sikerült elvégezni. Tehát mindenkinek akadt elfoglaltsága. Táborok is zajlottak, múlt héten is az alapítvány gyermekei közül húszan rajzos táborban vettek részt Szárhegyen. A napokban pedig színdarab betanulásával foglalatoskodnak, amit a Tatárdombon adnak elő.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!