
Tatárdombi tanévnyitó. Népszerű esemény. Archív
Fotó: Gergely Imre
Idén is több mint háromszáz kis zarándok indul a tatárdombi, iskolakezdés előtti szentmisére hálát adni, Isten áldását kérni az új tanévre. Szeptember 8-án a tizenegy órától kezdődő szentmisén Böjte Csaba ferences szerzetes mond szentbeszédet, tarisznyálja fel az iskolásokat. A tatárdombi meghívó mindenkinek szól.
2018. szeptember 04., 20:392018. szeptember 04., 20:39
2018. szeptember 04., 21:082018. szeptember 04., 21:08
Tavaly a Szent Ferenc Alapítvány otthonaiból összegyűlt háromszáz kis zarándok tette meg az utat a gyergyószentmiklósi Szent Anna-háztól a Tatárdombig. Idén az alfalvi Domokos Kázmér-napközitől indulnak a gyerekek az iskolakezdés előtti szentmisére.
Minden székely családot, munkatársat, kicsit és nagyot, minden kedves támogatót, tanárt, tanítót, polgármestert, pap bácsit várnak a tatárdombi ünnepségre – adják hírül a szervezők. „Ez a domb számunkra, székely fiatalok, felnőttek számára az éberség, a virrasztás, az élet nehézségeire való felkészülés szimbóluma is. Nem szabad naivak legyünk, gond, nehézség mindig volt, és mindig lesz. Mindenki életében van vihar, zápor, megpróbáltatás, de ha életünket sziklára építjük, ha felkészülünk a mindennapi kisebb-nagyobb kihívásra, akkor életünk nem tragédiába, hanem diadalmas győzelembe fog torkollni.
Az iskolaév elején évről évre összegyűlünk, hogy imádságos szeretettel készüljünk a hosszú tanévre, hogy tudatosítsuk magunkban, bármennyi nehézség is van előttünk, mi együtt, egymás kezét fogva, Isten gondviselő szeretetében bízva képesek vagyunk legyőzni minden akadályt. A Szent Ferenc Alapítvány Gyergyói-medencei otthonaiban tanuló diákok tanévnyitójára nagy-nagy szeretettel hívjuk a medence minden gyermekét, fiatalját, felnőttjét.
– áll a Csaba testvér által megfogalmazott meghívóban.
Szombaton átadják a Sepsiszéki-Nagy Balázs ötletéből megvalósult vándorbölcsőt, megkoszorúzzák a tatárdombi emlékművet, fellép a Role zenekar, előadást tartanak a Kájoni János Gyermekvédelmi Központok gyermekei, szórakoztatják a résztvevőket az Orotvai Komák és a gyergyóremetei Sirülő Néptánccsoport. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány színjátszó- és tánccsoportja a Néma Levente című darabot adja elő, lesz tombolahúzás, utcabál és tűzijáték.
Támogatóikat, Hargita megye és a települések élenjáróit is meghívták a rendezvényre – tudtuk meg Csergő Hajnaltól, a Kájoni János-otthon vezetőjétől. Többek között ott lesznek a csanádapácaiak, a kapuváriak, akik csirkeszárnyat, flekkent készítenek e napon, a szatymaziak palacsintát sütnek, a debreceniek csokiszökőkutat működtetnek, de fánkot is kínálnak majd, illetve lesznek bográcsos étkek is. Nem marad éhesen senki, a vendégek hálájuk jeléül adományozhatnak az alapítvány gyermekeit segítve – ismertette Csergő Hajnal.
Mozgalmas a vakáció
Változásról is említést tett Csergő Hajnal: József, aki kisbabaként karácsonykor került édesanyjával az otthonba, mára már családban nevelkedik. Édesanyja Remetére ment férjhez, így ott cseperedik a kicsi. A negyvenöt, gyergyószárhegyi otthonban lakó gyermek készül az ünnepségre – tudtuk meg a vezetőtől. A kikapcsolódás, szórakozás mellett szokás szerint hasznos időtöltést is beiktattak a vakáció idejére a szárhegyi otthonban lakók. Mint ismertette Csergő Hajnal, ötven ár pityókával, káposztással, zöldségessel, tucatnyi sertéssel volt amit foglalatoskodni. A tűzifa beszerzését is nagyjából sikerült elvégezni. Tehát mindenkinek akadt elfoglaltsága. Táborok is zajlottak, múlt héten is az alapítvány gyermekei közül húszan rajzos táborban vettek részt Szárhegyen. A napokban pedig színdarab betanulásával foglalatoskodnak, amit a Tatárdombon adnak elő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!