
Madártávlatból a csíkszerediai Somlyó utca 33. szám alatti telep. Jobb körülmények lesznek, de nem bővülhet
Fotó: Pinti Attila
Hosszú távon felszámolnák, de addig is hivatalosítják Csíksomlyón a Somlyó utca 33. szám alatti, roma közösség által lakott telepet – ez a csíkszeredai önkormányzat szándéka. Az elképzelés ellen lakossági tiltakozás szerveződött, több mint ezer aláírással ellátott beadványt adtak le a polgármesteri hivatalban.
2022. május 12., 22:012022. május 12., 22:01
Összesen 1131 személy írta alá azt a tiltakozó beadványt, amelyet a napokban adtak le a csíkszeredai polgármesteri hivatalban. Az aláírók szülők, somlyói lakosok, olyan személyek, akiknek érdekük fűződik Csíksomlyóhoz, akiknek jövőbeni terveik vannak Csíksomlyón, akik a kegyhely vendégei gyakran vagy ritkábban, és akik Csíksomlyót és a Somlyó-patakát tisztának és rendezettnek szeretnék tudni, környezetszennyezés nélkül.
A tiltakozók azt kifogásolják, hogy a városvezetés törvényes keretek közé szeretné helyezni a Somlyó 33. alatti helyszínt, hivatalosan is lakott teleppé nyilvánítva azt, így lehetősége nyílik élhetőbb, civilizáltabb körülményeket biztosítani az ott élők, és tavalyi tűzeset után esetlegesen visszaköltözők számára.
„Szívből kívánjuk, hogy embertársaink jobb körülmények között éljenek, egy olyan helyen, ahol nekik is, nekünk is könnyebb” – írja a beadvány.
Egy fontos újdonság az említett teleppel kapcsolatban, ahol a tavaly januári tűzesetben számos ház leégett, lakóikat pedig az Erőss Zsolt Aréna fogadta be, hogy területének nagy része, amelyet magánszemélyek tulajdonaként tartottak számon, mára közterület lett. Korodi Attila polgármester szerint a Nagymező utca környékén kataszteri felmérés és telekkönyvezés történt, mivel ott kerékpárutat és járdát szándékoznak építeni. A földmérők több olyan kisebb telket azonosítottak, amelyeknek nem voltak tulajdonosai, ezeket pedig igyekeztek tömbösíteni, így a magánterületeket a tulajdonosokkal történt egyeztetések után a Nagymező utca felé „tolták”. Ezzel
A polgármester elmondta azt is, a telep másik részén továbbra is vannak visszaszolgáltatásra váró magánterületek. „Megkérdeztük a tulajdonosokat, hogy ők mit szeretnének. Látva a tulajdonjog érvényesítésének bonyolult, pereskedéses módját, amely hosszú évekre elnyúlott volna, azt mondták, ezt a megoldást támogatják” – részletezte Korodi.
Nem egyezik a városlakók és az önkormányzat álláspontja
Fotó: Pinti Attila
A városvezető kérdésünkre kitért arra, hogy a törvény értelmében a városnak kötelező a nyomortelepeket feltérképezni, utána pedig minden ilyen telep számára olyan rövid-, közép- és hosszú távú akciócsomagot dolgozzon ki, amelynek célja az állapotok javítása, az ott élőket pedig különböző programokkal, oktatással, munkahelyek biztosításával abban segíteni, hogy onnan ki tudjanak lépni, a telepet pedig fel tudják számolni. Ezért konkrét akciótervet dolgoznak ki a Somlyó és Tavasz utcai telepek számára, ennek része a szociális munka, amelyet a hivatal, illetve partnerei végeznek, de az oktatás is, a mentorprogramok, a tisztálkodási feltételek biztosítása és számos más program. Így,
Azt mondta, a somlyói lakossággal tovább folytatják a párbeszédet, mert hosszú távú programról van szó, és az ottani, közelben élő közösségek is szerves részei ennek a folyamatnak.
Fotó: Pinti Attila
Leszögezte, a telep mérete, lakossága nem növekedhet új beköltözőkkel, csak az lakhat ott, aki oda tartozik, tudják, hogy kik éltek ott az elmúlt másfél évben, és ki tartozik oda – most zajlik ilyen felmérés a Tavasz utcában (Csíkszereda másik nyomortelepén – szerk. megj.) is. A cél az ott lakókat abban segíteni, hogy minél hamarabb el tudják hagyni ezeket a telepeket – erősítette meg a polgármester.
Tranzitközpont romák nélkül
Elállt attól a tervétől Bíró Albin, a Keresztény Segítség Alapítvány vezetője, hogy konténerlakásokban biztosítson átmeneti szállást a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakóinak. Mint megkeresésünkre fogalmazott, a Fürdő utcaiak ellenállása következtében döntött így. Egyúttal megegyeztek az említett utca lakóival abban, hogy idővel talán mégis működhetnek a konténerek tranzitközpontként – erről azonban még nem világos az elképzelés. „A konténerek a jelenlegi helyükön maradnak, nem fogjuk azokat máshová költöztetni, hiszen a mostani helyszín az alapítványunk tulajdona, tehát magántulajdon” – hangsúlyozta. Mint megírtuk, a Keresztény Segítség Alapítvány tíz konténert helyezett volna ki a Tavasz utcai romatelep közelében, hármat már ki is szállítottak a helyszínre. Ám időközben olyan ellenállásba ütköztek a lakosság részéről, hogy lemondtak a kezdeményezésről. (Kozán István)

Máris vita és félreértés lett abból, hogy a csíkszeredai Tavasz utcai romatelep közelében lakhatásra alkalmas, pótkocsira szerelt konténerek jelentek meg.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
7 hozzászólás