
Fotó: Presidency
Az alkotmánybíróság közölte pénteken, hogy Klaus Iohannis államfő a tisztségében marad, amíg az újonnan megválasztott elnök leteszi az esküt.
2024. december 07., 12:112024. december 07., 12:11
A testület az elnökválasztási folyamatot érvénytelenítő döntésének indoklásában fogalmazta ezt meg – írja az Agerpres.
Az indoklás szerint az államelnök-választás újbóli megszervezésének bonyolultságát és időigényességét figyelembe véve az alkotmánybíróság gyakorlatba ülteti az alaptörvény 83. cikkelyének második bekezdését, miszerint
Az alkotmánybíróság ezzel megerősítette Klaus Iohannis péntek esti nyilatkozatát, amelyben kijelentette, hogy az új elnök hivatalba lépéséig tisztségben marad.
Az alkotmánybíróság egyhangúlag elfogadott pénteki határozatában törölte az elnökválasztás időpontjára vonatkozó 2024/756-as kormányhatározat, illetve az elnökválasztás menetrendjére vonatkozó 2024/1061-es kormányhatározat alapján lebonyolított teljes választási folyamatot. A testület döntése nyomán az első elnökválasztási forduló eredménye érvénytelen, és nulláról kell kezdeni a választási folyamatot.

Az alkotmánybíróság pénteken egyhangú döntéssel érvénytelenítette az elnökválasztás teljes folyamatát – áll a hivatalos közleményében.
A döntés nyilvánosságra hozatala után Klaus Iohannis bejelentette, hogy új államfő hivatalba lépéséig tisztségében marad. Az államfő az alkotmány 83. cikkelyének második bekezdésére hivatkozott, miszerint Románia elnöke az újonnan megválasztott elnök beiktatásáig marad hivatalban.
„Amikor az új államelnök leteszi az esküt, én távozni fogok innen” – szögezte le a Cotroceni-palotában adott sajtónyilatkozatában.

Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Hétfőn az ország nyolc megyéjében és Bukarestben lesz még kánikula, a hegyvidéken és a deli régiókban viharok várhatók.
A Duna vízhozama az országba való belépési pontnál (a baziási szakaszon) a jövő hét vége felé 1550 m³/s-ra emelkedik, ám továbbra is jóval az augusztusi sokéves átlag – 3900 m³/s – alatt marad az INHGA előrejelzése szerint.
Egy 37 éves, eltűnt férfit keres a marosvásárhelyi rendőrség.
Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
Medve jelenlétére figyelmeztették a csíkszeredaiakat szombat este Ro-Alert üzenetben.
Robbanóanyagot tartalmazott a szombat reggel a Fekete-tengerben, a tuzlai partszakasz közelében talált drónmaradvány – közölte a védelmi minisztérium.
Az öt nagy országos szakszervezeti szövetség elutasítja az új közalkalmazotti bértörvénytervezet jelenlegi formáját, és felhívja a figyelmet, hogy a dokumentum valójában újabb méltánytalanságok és társadalmi feszültségek forrása.
Öten sérültek meg szombat délután egy személyautó és egy mentőautó ütközése következtében Brassóban.
Egy 62 éves férfi a Hunyad megyei Guraszáda községből pénteken háromkerekű kerékpárral közlekedett az A1-es autópályán, Marosillye település környékén, hol a belső, hol a külső sávon, a forgalommal szemben.
Idén júliusban 4 677 789 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 1003-mal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2785 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
szóljon hozzá!