
Fotó: Veres Nándor
Valóban maradandó látásvesztést szenvedett egyik szemére a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház három páciense. A szemészeti osztályon fertőzés miatt kialakult endoftalmitisz kapcsán péntek reggel sajtótájékoztatót tartott az intézmény. Felelősök egyelőre nincsenek, jegyezték meg, noha ezzel kapcsolatban a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője másképp számolt be a Székelyhonnak.
2022. február 11., 13:502022. február 11., 13:50
2022. február 11., 17:342022. február 11., 17:34
Egy nappal korábban még egy szót sem ejtett a kórház arról, hogy maradandó látássérüléseket szenvedett néhány beteg, ám ahogy időközben mégis kiderültek a történtek, péntekre sajtótájékoztatón erősítették meg: hárman az egyik szemükre elvesztették a látásukat. Ahogy arról korábban beszámoltunk, januárban fertőzés miatt alakult ki endoftalmitisz (azaz a szem belső rétegeinek gennyes gyulladása) a Csíkszeredai Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán.

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.
„Mind a 14 beteg elhagyta a kórházat, három páciens esetében pedig súlyos következményekkel járt a fertőzés, ők elveszítették egyik szemükre a látásukat” – számolt be hivatalosan is a történtekről dr. Konrád Judit kórházmenedzser. Mint mondta, sajnálatunkat fejezik ki a történtekért, és minden intézkedést meghoznak, hogy ilyesmi többet ne forduljon elő. Újságírói kérdésre közölte,
A Székelyhon kérdésére a menedzser azt válaszolta, bár súlyos dologról beszélünk, a történtek miatt nem merült fel a vezetőség tagjainak lemondása.
Fotó: Veres Nándor
A belső rendszabályzatról érdeklődve kiderült, tudomása szerint a kórház anyagi szankciókat nem alkalmaz ilyen esetekben, csupán figyelmeztetés szerepel benne, de ilyen helyzettel még nem találkoztak. Közben a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője a Székelyhonnak elmondta, tizenegy személy kapott pénzbírságot mulasztás miatt az ügyben zajlott vizsgálatot követően.
A csökkent látással, szürkehályog műtét érdekében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz fordult, később sajnálatos módon endoftalmitisz miatt ismételten műtétre szoruló páciensek közül három beteg esetében a műtött szemen látásvesztéssel járt a fertőzés okozta gyulladás. Ezen betegeknél szükségszerű volt a szem belső elhalt szöveteinek a műtéti eltávolítása. Ez evisceracio-t jelent, de nem enucleacio-t. Evisceracio esetén a szemgolyó külső fala és a külső szemizmok funkciói megmaradnak – tartotta fontosnak kihangsúlyozni az egészségügyi intézmény az ügy kapcsán, egy később kiadott közleményben.

Lezárult a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán történt tömeges megfertőződés ügyében indított vizsgálat. Az ellenőrzés során egyéni mulasztásokat állapítottak meg.
Dr. Bodó Pál, a szemészeti osztály főorvosa közölte, öt betegnek kitűnő a látása, három betegnél pedig egy harmadik operáció is szükségessé vált – a szemgolyó belsejéből az elhalt szöveteket el kellett távolítani.
Fotó: Veres Nándor
„Miután megtudtuk, hogy a fertőzést milyen agresszív kórokozó okozta – amellyel egyébként nem találkoztunk még több ezer sikeres műtét alatt –, próbáltuk megmenteni a látást. Végig küzdöttünk, a szemgolyót megmentettük, de sajnos elveszítették a látásukat arra a szemükre”– nyilatkozta. Az egyik szemükre megvakult emberek mind 60 év felettiek, pszichikailag megviselik őket a történtek, a másik szemükkel pedig 75 százalékban látnak. „Hat éve dolgozok itt. Eddig azt hittük, minden rendben megy a szemészeti osztályon” – fűzte hozzá. Elismerte azt is, hat beteg esetében rosszabb lett a látásuk, mint a szürkehályog-műtét tervezése előtt volt. Újságírói kérdésre elmondta,
Borboly Csaba megyei tanácselnök – mint az kórházat fenntartó intézmény vezetője – elmondta, ő is péntek reggel szerzett tudomást a súlyos következményekről.
– tudatta.
Fotó: Veres Nándor
Hozzátette, a megyei tanács és a kórház vezetőtanácsa egyaránt ki kell vizsgálja a történteket, ami már ma elkezdődik. „Nem a kórház egészére jellemző hiba történt. Sajnos súlyosabban távozott három beteg annál, mint ahogy bejött az intézménybe. Hogy a szerencsétlenül járt páciensek kártérítésre számíthatnak-e, Borboly egyelőre nem tudott konkrétumokkal szolgálni.
Fotó: Veres Nándor
Dr. Sergiu Sîngeorzan, a kórház járványtani szakorvosa elismerte, szinte teljesen bizonyos, hogy a kórházon kívülről került be a fertőzés az intézménybe. Mint mondta, a fertőtlenítési és sterilizálási folyamatban történhetett mulasztás, amely a végzetes látássérülésekhez vezetett.
A kórház menedzsere azt is közölte utólag portálunknak, a híradásokkal ellentétben nem távolították el a fertőzött szemgolyót a három szerencsétlenül járt páciens esetében. A szemészeten továbbra sem végeznek műtéteket, a pácienseket a sepsiszentgyörgyi kórházba továbbítják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
5 hozzászólás