
Az építkezést idén be szeretnék fejezni, de ez többletkiadással jár
Fotó: Csíkcsicsó Polgármesteri Hivatala
Megnövekedtek a Csíkcsicsóban a főút melletti egykori munkásszálló helyén készülő közösségi szolgáltató központ építési költségei, és ez a többlet az önkormányzatot terheli. Ahhoz, hogy idén be tudják fejezni a beruházást, hitelfelvételre van szüksége a községnek.
2023. május 01., 17:052023. május 01., 17:05
2023. április 27., 14:422023. április 27., 14:42
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezettel partnerségben tervezik működtetni azt a közösségi szolgáltató központot, amelyet a csíkcsicsói önkormányzat pályázati támogatással építtet az E578-as jelzésű európai út mentén, az egykori munkásszálló helyén. A tavaly elkezdett építkezés költségei viszont nemcsak az építőipari árak és munkabérek emelkedése miatt nőttek meg, ehhez a menet közben szükségessé vált módosítások is jelentősen hozzájárultak.
A meglehetősen gyatra állapotú egykori munkásszállóról ugyanis csak a felső szint és a födém eltávolítása után derült ki, hogy teljesen le kell bontani, mert különböző anyagokból álló, omlani kezdő tartószerkezete alkalmatlan egy esetleges átépítéshez. Ez, ahogy Péter Lukács polgármester korábban már utalt rá, a költségek növelését eredményezte, szakértői vizsgálat, újratervezés következett, végül
amelynek első szintje elkészült, most a födém öntését készíti elő az építő. Ráadásul az összhangot rontó szomszédos faépületet meg kellett vásárolnia az önkormányzatnak, hogy le tudja majd bontani.
Mint megtudtuk, jelenleg 1,6 millió lejjel kerül többe a beruházás, mint az induláskor, ezt a pénzt pedig az önkormányzatnak kell biztosítania, mert a támogató Norvég Alap finanszírozása nem fedezi.
„Próbálunk a megyei tanácstól a 6 százalékos adó-visszaosztásból is egy részt törleszteni, erre kaptunk ígéretet, és
– mondta a községvezető, aki szerint már elindították a hitelfelvételhez szükséges eljárást. Az építkezést idén be szeretnék fejezni, és a központ működtetését megkezdeni, ehhez viszont szükség van a pénzre.
A község korábban a Norvég Alaphoz pályázva nyert el egy közel egymillió euró értékű támogatást egy időseknek és fiataloknak is szociális szolgáltatásokat nyújtó központ létrehozására. Az önkormányzat partnere, a Gyulafehérvári Caritas segélyszervezet az idősek foglalkoztatását biztosítja majd, megkönnyítve a mozgáskorlátozottság által nehezített napi tevékenységet. A közösségi ház szociális, oktatási és egészségügyi szolgáltatásokat tud majd nyújtani több mint ötszáz személy számára. Az idősek nappali foglalkoztatói és szociálpedagógiai központja mellett általános és gyerekgyógyászati orvosi rendelés, szociális konyha és két ideiglenes szükséglakás is helyet kap az épületben.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
Látványos kísérlettel mutatták be a Hargita megyei hegyi csendőrök, hogy milyen gyorsan fagy meg a víz mínusz 17 Celsius-fokban.
A köztársasági elnök április 12-re tűzte ki az országgyűlési választás időpontját – közölte a Sándor-palota kedden az MTI-vel.
Hipotermia miatt halt meg keddre virradóan egy 65 éves, temesvári férfi.
Tovább szűkítik a jogosultak körét a közszféra alkalmazottai számára biztosított üdülési utalványrendszerben. Kivezetik ugyanakkor a kötelező önrészt, így már nem jogszabályi, hanem piaci muszájból kell hozzátenni.
Az utóbbi időszakban ismét számos kóbor kutya tűnt fel Gyergyószentmiklós lakónegyedeiben, elsősorban a szeméttárolók környékén – hívta fel figyelmünket olvasónk. A többségük békés, de több esetben agresszív viselkedésről is érkeztek jelzések.
Életben találták hétfő éjszaka a Máramarosi-havasokban a hegyimentők azt a 31 éves ukrán férfit, akinek keresését már egy éjszakával korábban elkezdték.
Székelyföld-szerte mínusz 15 Celsius-fok alatti hőmérsékleteket hozott az idei tél eddigi legfagyosabb éjszakája. A Kovászna megyei Bodzafordulón pedig ennél is hidegebb reggelre ébredtek – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.
szóljon hozzá!