
Rendkívüli hangversenyre készülnek csütörtök este a Kultúrpalota nagytermében
Fotó: Rab Zoltán
Rendkívüli hangversenyre várja a közönséget a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia csütörtök este 7 órától a Kultúrpalota nagytermében: a szimfonikus zenekarral együtt lép színpadra az Ineffable dzsesszzenekar.
2021. november 22., 22:322021. november 22., 22:32
Ahogy György Levente, a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia igazgatója érdeklődésünkre elmondta, ez a fajta koncert számára nem idegen, része a menedzseri tervének, hiszen az átjárást keresi a komolyzene és a fiatalok számára érthetőbb, „feldolgozhatóbb” zene között – ami nem jelenti azt, hogy „elrontják” a klasszikus zenét, hanem könnyebben emészthetővé teszik a fiatalok számára.
– mutatott rá az igazgató, hozzátéve, hogy míg 150 évvel ezelőtt a patetikus hangvételű áriákat értékelték, 2021-ben egy olyan világban élünk, amelyben minden felgyorsult, az ifjúságnak pedig nincs türelme olyan mértékben a komolyzene fogyasztásához, mint 150 évvel ezelőtt. „Ezért nekünk, ha meg akarjuk tartani, szükség, hogy hidakat építsünk” – mondta az igazgató, aki fantasztikus lehetőségnek nevezte a csütörtöki zenei eseményt, és arra kérte a fiatalokat, hogy használják ki és tiszteljék meg jelenlétükkel a fellépőket a Kultúrpalota nagytermében.
A közeljövő terveiről szólva György Levente érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy a filharmónia kultúrpolitikáját nem változtatta meg, csak kiegészítette. Mint olyan, aki az elmúlt tizenöt évben operaéneklésből élt, szeretne operaesteket szervezni, amelyeken egy-egy opera történetét mesélik el röviden, hetven percben egy moderátorral, vetítenek az orgonára feliratozással, valamint elhangzik egy-két ária, duett, kórusbetét is.
György Levente igazgató (jobbról) a fiatalokat is szeretné megszólítani
Fotó: Rab Zoltán
A 2016-ban alakult csíkszeredai zenekar, az Ineffable saját szerzeményeivel lép színpadra, ismertette az együttes menedzsere Bodó István a csütörtöki koncert beharangozóján. Ugyanakkor nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a filharmónia elfogadta a kihívást és együtt léphetnek színpadra. Mint mondta, a négy év alatt, amióta együtt dolgozik az együttessel, két nagy albumot adtak ki saját szerzeményeikből, és akkor határozták el, hogy egy nagy, közös koncerten lépnek fel a szimfonikus zenekarral.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
szóljon hozzá!