
Benedek Csaba ortopéd szakorvos a porckorongsérüléseket és szalagszakadásokat kezeli az új berendezés segítségével
Fotó: Barabás Orsolya
Két endoszkópos készüléket kapott a gyergyószentmiklósi kórház, így többek között a vese- és prosztatabetegségeket, illetve a porckorong- és szalagsérüléseket tudják kezelni. A modern berendezésekkel hamarosan már műtéteket is végeznek.
2021. szeptember 13., 21:502021. szeptember 13., 21:50
Két új endoszkópos készülék segíti a gyergyószentmiklósi kórház sebészeti osztályán az urológia és az ortopédia részleg munkáját. A két szakorvos, Benedek Csaba és Lukács Zoltán számolt be az örömhírről, és mutatták be a modern és hiánypótló egészségügyi berendezéseket.
– részletezte Benedek Csaba ortopéd szakorvos, aki elmondta, hogy az ortopédiai kezelésekben nagy segítséget nyújtó berendezés 68 ezer euróba került, felbontása nagyon jó, hiszen 4K-s, tehát a legkisebb részleteket is látják az adott testrészen a szakorvosok. A készülékkel már néhány nap múlva műtéteket végeznek. „Az első műtét szeptember 15-én lesz, egy porckorongsérülést fogunk megoldani, majd szeptember 17-én is egy hasonló beavatkozást végzünk” – ismertette az ortopéd szakorvos.
Lukács Zoltán urológus szakorvos elmondta, ő egy kombinált készüléket használhat majd, ami sokat fog segíteni elsősorban a prosztata- és vesebetegek kezelésében, akiket eddig más városokba kellett elküldjenek, mert Gyergyószentmiklóson nem tudták őket ellátni. Azt is elárulta, hogy van egy betege, aki már 3 és fél éve vár arra, hogy ezek a berendezések megérkezzenek, mert nem súlyos az állapota, és nem ment el máshova.
Lukács Zoltán urológus szakorvos a prosztata- és vesebetegek ellátásában hiánypótló berendezéseket használhat a közeljövőben.
Fotó: Barabás Orsolya
A rezektoszkóp többek között a prosztata jóindulatú daganatainak eltávolítására, hólyagdaganatok eltávolítására, valamint a vizelési problémát okozó hólyagnyak szklerózis kezelésére és szövettani minták nyerésére használható. A berendezéshez tartozik egy ureteroszkóp is, ami hétfőn érkezik meg a kórházba, és amit a vesevezetékben lévő kövek eltávolítására, a vesevezeték daganatok esetén citológiai mintavételre használnak.
Fotó: Barabás Orsolya
A nagyobb vesekövek szétzúzására holmiumlézert vásároltak, ezért ez az egészségügyi torony jóval drágább, 118 ezer euróba került.
A hiánypótló készülékeknek köszönhetően tovább csökken azoknak a betegségeknek a listája, amit nem tudnak kezelni a gyergyószentmiklósi városi kórházban.
Csütörtökön érkezik a diákok első ösztöndíja az idei tanévben, ezúttal szeptemberre és októberre is egyszerre utalják a pénzt. Székelyföldön mintegy százezer diák jogosult valamelyik ösztöndíjra, köztük mintegy ötven kiskorú, iskolába járó édesanya.
A bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szabályozó új törvénytervezet a korábbi 10 év helyett 15 éves átmeneti időszakot szab meg a nyugdíjkorhatár 65 évre növelésére.
Katona Lórántot, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség igazgatóhelyettesét bízta meg a Szakács-Paál István polgármester, hogy ideiglenesen vezesse az egységet, miután egy bírósági ügy miatt felfüggesztette tisztségéből László Szabolcs igazgatót.
Ittasan veztett egy marosludasi férfi, aki – miután a rendőrök megállították –, megpróbálta megvesztegetni őket.
Magyar és román paleontológusok példa nélküli koncentrációjú leletet találtak a Hátszegi-medence nyugati felében, a lelőhelyen négyzetméterenként több mint száz gerincesmaradványt fedeztek fel.
Másfél év alatt megépült a szerdán délután felavatott, hetven gyerek befogadására alkalmas bölcsőde Székelyszentléleken. Az átadáson elhangzott: bíznak benne, hogy legkésőbb a következő tanévtől már fogadhatják ott a kicsiket.
A 2022-ben közberuházásokra felvett 100 millió lejes kölcsönét újabb 10 millió lejjel növelte meg a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, mert mindent egyszerre szeretnének elvégezni: az iskolák nagy többsége teljes átalakuláson esik át.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) egyetért a központi közigazgatás tevékenységének hatékonyabbá tételével, a fizetések csökkentését azonban nem támogatja – jelentette ki Sorin Grindeanu PSD-elnök.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ javaslatot tett arra, hogy a tanügyre ne vonatkozzon a személyi kiadások 10 százalékos csökkentése, amelyet a közigazgatási reformról szóló tervezet ír majd elő.
Dragoș Pîslaru szerint nem biztos, hogy az Európai Bizottság (EB) teljesítettnek fogja tekinteni a bírói és ügyészi különnyugdíjakkal kapcsolatos PNRR-mérföldkövet, ha a kormány csak a tervezetet tudja felmutatni a november 28-i határidőig.
szóljon hozzá!