
Megyénként több száz, szociális rendszerben dolgozó alkalmazott várja mindhiába a beígért állami pótlékot
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Hónapok óta mindhiába várják a koronavírus-járvány miatt jóváhagyott 2500 lejes veszélyességi pótlékokat a szociális rendszerben dolgozók. A vonatkozó törvény ugyan megjelent a Hivatalos Közlönyben is, alkalmazási norma hiányában azonban továbbra sem kaphatják meg a pótlékot. Hargita megyében ez több száz, országszerte több tízezer szociális rendszerben dolgozó alkalmazottat érint, némelyikük úgy tudja, a polgármesteri hivatalok tájékozatlansága miatt nem jut hozzá a juttatáshoz.
2020. augusztus 24., 09:202020. augusztus 24., 09:20
2020. augusztus 24., 09:202020. augusztus 24., 09:20
Teljes a káosz a szociális rendszerben dolgozóknak megítélt 2500 lejes veszélyességi pótlék körül. Az érintett alkalmazottak, akik különböző intézményeknél – a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságoknál, polgármesteri hivataloknál, civil szervezeteknél – állnak alkalmazásban, munkaadóiknál érdeklődnek, hogy
Van olyan érintett, aki az illetékes polgármesteri hivatal tájékozatlanságával magyarázza azt, hogy nem kaphatta meg a juttatást.
A tájékozatlanság részben igaz is, ám ennek nem hivatali mulasztás az oka, hanem a vonatkozó törvény hiányosságai. A törvény ugyanis nem részletezi, hogy a szociális rendszerben dolgozók – a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok, az idősotthonok, elhelyezőközpontok alkalmazottai, az otthoni beteggondozók, rokkantak személyi gondozói, hivatásos nevelőszülők, szociális munkások, stb. – közül pontosan kiknek jár a veszélyességi pótlék – tudtuk meg a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetőjétől. Elekes Zoltán elmondta, az említett törvény már legalább két hónapja megjelent a Hivatalos Közlönyben, de
„Kellene hozni egy kormányhatározatot, hogy ez a törvény miként legyen alkalmazva a szociális területen, de ez még nem történt meg. Folyik a cirkusz azzal kapcsolatosan, hogy csak azok kapják, akik szociális intézményekben dolgoznak, és be kellett költözzenek, vagy mindenki részesül a juttatásban.
– foglalta össze a megválaszolatlan kérdéseket.
Elekes Zoltán az előzményekről elmondta, eredetileg – még májusban – 1150 lejes veszélyességi pótlékot hagyott jóvá a kormány a szociális rendszerben dolgozók egy része számára, majd eltörölték ezt, a parlament pedig 2500 lejes illetményről döntött, „de ezzel valószínűleg a kormány nem értett egyet”, mert a szabályozás alkalmazási normáit azóta se dolgozták ki.
Ekkor jött a juttatás módosítására vonatkozó parlamenti döntés,
– idézte fel a történteket a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, megjegyezve, hogy sajnos, politikai csatározások tárgyává vált a juttatás sorsa.
Hargita megyében több száz, a szociális rendszerben dolgozó alkalmazottat érint az említett intézkedés, nem csak állami intézményekben, illetve a polgármesteri hivatalok alkalmazásában álló dolgozókat, hanem például a Caritas, otthoni beteggondozási rendszerében dolgozókat is – mondta el Elekes Zoltán.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
szóljon hozzá!