
Megyénként több száz, szociális rendszerben dolgozó alkalmazott várja mindhiába a beígért állami pótlékot
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Hónapok óta mindhiába várják a koronavírus-járvány miatt jóváhagyott 2500 lejes veszélyességi pótlékokat a szociális rendszerben dolgozók. A vonatkozó törvény ugyan megjelent a Hivatalos Közlönyben is, alkalmazási norma hiányában azonban továbbra sem kaphatják meg a pótlékot. Hargita megyében ez több száz, országszerte több tízezer szociális rendszerben dolgozó alkalmazottat érint, némelyikük úgy tudja, a polgármesteri hivatalok tájékozatlansága miatt nem jut hozzá a juttatáshoz.
2020. augusztus 24., 09:202020. augusztus 24., 09:20
2020. augusztus 24., 09:202020. augusztus 24., 09:20
Teljes a káosz a szociális rendszerben dolgozóknak megítélt 2500 lejes veszélyességi pótlék körül. Az érintett alkalmazottak, akik különböző intézményeknél – a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságoknál, polgármesteri hivataloknál, civil szervezeteknél – állnak alkalmazásban, munkaadóiknál érdeklődnek, hogy
Van olyan érintett, aki az illetékes polgármesteri hivatal tájékozatlanságával magyarázza azt, hogy nem kaphatta meg a juttatást.
A tájékozatlanság részben igaz is, ám ennek nem hivatali mulasztás az oka, hanem a vonatkozó törvény hiányosságai. A törvény ugyanis nem részletezi, hogy a szociális rendszerben dolgozók – a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok, az idősotthonok, elhelyezőközpontok alkalmazottai, az otthoni beteggondozók, rokkantak személyi gondozói, hivatásos nevelőszülők, szociális munkások, stb. – közül pontosan kiknek jár a veszélyességi pótlék – tudtuk meg a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetőjétől. Elekes Zoltán elmondta, az említett törvény már legalább két hónapja megjelent a Hivatalos Közlönyben, de
„Kellene hozni egy kormányhatározatot, hogy ez a törvény miként legyen alkalmazva a szociális területen, de ez még nem történt meg. Folyik a cirkusz azzal kapcsolatosan, hogy csak azok kapják, akik szociális intézményekben dolgoznak, és be kellett költözzenek, vagy mindenki részesül a juttatásban.
– foglalta össze a megválaszolatlan kérdéseket.
Elekes Zoltán az előzményekről elmondta, eredetileg – még májusban – 1150 lejes veszélyességi pótlékot hagyott jóvá a kormány a szociális rendszerben dolgozók egy része számára, majd eltörölték ezt, a parlament pedig 2500 lejes illetményről döntött, „de ezzel valószínűleg a kormány nem értett egyet”, mert a szabályozás alkalmazási normáit azóta se dolgozták ki.
Ekkor jött a juttatás módosítására vonatkozó parlamenti döntés,
– idézte fel a történteket a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetője, megjegyezve, hogy sajnos, politikai csatározások tárgyává vált a juttatás sorsa.
Hargita megyében több száz, a szociális rendszerben dolgozó alkalmazottat érint az említett intézkedés, nem csak állami intézményekben, illetve a polgármesteri hivatalok alkalmazásában álló dolgozókat, hanem például a Caritas, otthoni beteggondozási rendszerében dolgozókat is – mondta el Elekes Zoltán.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!