Hirdetés
Hirdetés

Hiába is lopnák a fenyőt, nincs kinek eladni

A legtöbb környékbeli erdőben nem karácsonyfának való fenyők vannak •  Fotó: Barabás Ákos

A legtöbb környékbeli erdőben nem karácsonyfának való fenyők vannak

Fotó: Barabás Ákos

A szigorú hatósági ellenőrzéseknek, illetve a helyieknél szebb külföldi fenyők importjának is betudható, hogy egyre kevesebben próbálnak karácsonyfának valót lopni az udvarhelyszéki erdőkből – állítják az általunk megkérdezett erdészek.

Fülöp-Székely Botond

2017. december 15., 10:162017. december 15., 10:16

A lopások megcsappanásához az is hozzájárul, hogy több helyen nem is ültettek erre a célra megfelelő fajtájú fenyőket.

Idézet
Nem igazán voltak fenyőlopások az általunk felügyelt területeken idén, sőt amióta megjelentek az importfenyők, azóta egyre kevesebb probléma van

– fejtette ki lapunknak Simó Ferenc, a Homoród Erdészeti Hivatal vezetője. Mint mondta, régebben a legelők tulajdonosai is kértek engedélyeket tőlük fenyők kivágására, de a kereslet hiányában ez is rendre elmarad. Panaszkodnak is, hogy nem tudják értékesíteni a fákat, hiszen

Hirdetés

a vevők igénye a külföldi fenyők irányába tolódott el.

Simó szerint ugyanakkor ez persze nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lopják a karácsonyfának valót, hiszen minden évben találkoznak egy-két esettel, de összességében csökkennek az ilyen jellegű gondok.

A probléma megszűnése annak is betudható, hogy nagyon sok ellenőrzést végeznek a hatóságok – a rendőrség és a csendőrség –, amiket rajtaütésszerűen szerveznek meg. Rendszerint az autókat is megállítják, megvizsgálva, hogy van-e engedély az árura. Aki nem rendelkezik megfelelő dokumentumokkal, az több ezer lejes büntetésre számíthat a faanyag mennyiségétől függően. Az árut természetesen azonnal elkobozzák, amit később az illetékes erdészet elárverez, az ebből származó összeg pedig az állami kasszába kerül.

Ami a fenyők kivágását illeti, az akár bűncselekmény is lehet a pusztítás mértékének függvényében.

Simó hozzátette, természetesen munkatársaik folyamatosan járják az erdőt a problémák elkerüléséért, és ha mégis baj van, azt jelentik a hatóságoknak.

Konrád Dezső, a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület elnöke azt nyilatkozta, náluk sosem voltak olyan problémák, hogy karácsonyfának valót lopjanak erdeikből. Ennek az az oka, hogy többnyire csak vörösfenyő van, azt meg nem lehet eladni. Éppen ezért nem terveznek különösebb óvintézkedéseket az ünnepi időszakra, a szokásos őrjárataikat azonban megtartják.

A korábbi megszólalókhoz hasonlóan nyilatkozott Szakács Sándor, a Székelyudvarhelyi Magánerdészet vezetője is, aki elmondta, az általuk felügyelt területeken csak lucfenyő terem, az pedig nem olyan tetszetős a vevők számára, így a tolvajok sem vágják ki. Hozzátette, a korábbi években sem voltak gondjaik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 01., szerda

152 százalékkal több elektromos autót írtak forgalomba a múlt hónapban tavaly márciushoz képest

Idén márciusban 4,7 százalékkal több új személyautót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 harmadik hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) szerdán közzétett előzetes adataiból.

152 százalékkal több elektromos autót írtak forgalomba a múlt hónapban tavaly márciushoz képest
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Természetvédelmi területen alakítanának ki repülőteret Homoródalmáson, a hatóságok közbeléptek

Törvénytelen munkálatokat tártak fel a hatóságok egy Hargita megyei természetvédelmi területen, az ügyben feljelentést tettek.

Természetvédelmi területen alakítanának ki repülőteret Homoródalmáson, a hatóságok közbeléptek
2026. április 01., szerda

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompó okozott balesetet Dicsőszentmártonban

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompónak ütközött egy autó Dicsőszentmártonban, ami miatt jelentősen megrongálódott. A rendőrség szerdán indított vizsgálatot az ügyben, a feltételezett elkövetőt pedig 24 órára őrizetbe vették.

Törvénytelenül kihelyezett fémsorompó okozott balesetet Dicsőszentmártonban
2026. április 01., szerda

Jogosítvány nélkül autót vezető férfit kapcsoltak le a rendőrök

Felfüggesztett jogosítvánnyal vezetett egy 32 éves, Brassó megyei férfi, akit a rendőrök Gyergyóholló térségében állítottak meg. Az ellenőrzés során kiderült, hogy nem rendelkezett érvényes vezetői engedéllyel, ezért bűnügyi eljárás indult ellene.

Jogosítvány nélkül autót vezető férfit kapcsoltak le a rendőrök
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Látványos fordulat az üzemanyagpiacon: a dízel ára „benézett” tíz lej alá

Mintegy 40 banival csökkent a gázolaj literenkénti ára szerdán, egyelőre az OMV és a Petrom-töltőállomásokon.

Látványos fordulat az üzemanyagpiacon: a dízel ára „benézett” tíz lej alá
2026. április 01., szerda

Csapadékos, szeles lesz az időjárás húsvétvasárnapig

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdai előrejelzése szerint csütörtök reggeltől szombat estig a szél erősödése és jelentősebb mennyiségű csapadék várható az ország nagy részén, hegyvidéken havazásra is számítani lehet.

Csapadékos, szeles lesz az időjárás húsvétvasárnapig
2026. április 01., szerda

Közös dróngyártásról tárgyalt Románia és Ukrajna

Az ukrán-román védelmi együttműködés lehetőségeiről, főként harci drónok közös fejlesztéséről és gyártásáról tárgyalt Radu Miruță védelmi miniszter kedden a hivatalában Szerhij Bojev ukrán védelmi miniszterhelyettessel.

Közös dróngyártásról tárgyalt Románia és Ukrajna
Hirdetés
2026. április 01., szerda

Románia kitart Ukrajna támogatása mellett

Oana Țoiu külügyminiszter Kijevben, az uniós külügyminiszterek informális tanácskozásán megerősítette, hogy Románia továbbra is támogatni fogja Ukrajnát – tájékoztatta az Agerprest kedden a külügyminisztérium.

Románia kitart Ukrajna támogatása mellett
2026. március 31., kedd

Meghosszabbították az alapélelmiszerek árréskorlátozását

A kormány kedden sürgősségi rendelettel június 30-áig meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását – közölte a kormányszóvivő.

Meghosszabbították az alapélelmiszerek árréskorlátozását
2026. március 31., kedd

Megosztja a romániaiakat az óraátállítás kérdése

A romániaiak közel fele megszüntetné az óraátállítást, míg valamivel több mint felük megtartaná a jelenlegi rendszert - derül ki az INSCOP Research március 2–6. között készült felméréséből.

Megosztja a romániaiakat az óraátállítás kérdése
Hirdetés