Hirdetés
Hirdetés

Hiába is lopnák a fenyőt, nincs kinek eladni

A legtöbb környékbeli erdőben nem karácsonyfának való fenyők vannak •  Fotó: Barabás Ákos

A legtöbb környékbeli erdőben nem karácsonyfának való fenyők vannak

Fotó: Barabás Ákos

A szigorú hatósági ellenőrzéseknek, illetve a helyieknél szebb külföldi fenyők importjának is betudható, hogy egyre kevesebben próbálnak karácsonyfának valót lopni az udvarhelyszéki erdőkből – állítják az általunk megkérdezett erdészek.

Fülöp-Székely Botond

2017. december 15., 10:162017. december 15., 10:16

A lopások megcsappanásához az is hozzájárul, hogy több helyen nem is ültettek erre a célra megfelelő fajtájú fenyőket.

Idézet
Nem igazán voltak fenyőlopások az általunk felügyelt területeken idén, sőt amióta megjelentek az importfenyők, azóta egyre kevesebb probléma van

– fejtette ki lapunknak Simó Ferenc, a Homoród Erdészeti Hivatal vezetője. Mint mondta, régebben a legelők tulajdonosai is kértek engedélyeket tőlük fenyők kivágására, de a kereslet hiányában ez is rendre elmarad. Panaszkodnak is, hogy nem tudják értékesíteni a fákat, hiszen

Hirdetés

a vevők igénye a külföldi fenyők irányába tolódott el.

Simó szerint ugyanakkor ez persze nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lopják a karácsonyfának valót, hiszen minden évben találkoznak egy-két esettel, de összességében csökkennek az ilyen jellegű gondok.

A probléma megszűnése annak is betudható, hogy nagyon sok ellenőrzést végeznek a hatóságok – a rendőrség és a csendőrség –, amiket rajtaütésszerűen szerveznek meg. Rendszerint az autókat is megállítják, megvizsgálva, hogy van-e engedély az árura. Aki nem rendelkezik megfelelő dokumentumokkal, az több ezer lejes büntetésre számíthat a faanyag mennyiségétől függően. Az árut természetesen azonnal elkobozzák, amit később az illetékes erdészet elárverez, az ebből származó összeg pedig az állami kasszába kerül.

Ami a fenyők kivágását illeti, az akár bűncselekmény is lehet a pusztítás mértékének függvényében.

Simó hozzátette, természetesen munkatársaik folyamatosan járják az erdőt a problémák elkerüléséért, és ha mégis baj van, azt jelentik a hatóságoknak.

Konrád Dezső, a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület elnöke azt nyilatkozta, náluk sosem voltak olyan problémák, hogy karácsonyfának valót lopjanak erdeikből. Ennek az az oka, hogy többnyire csak vörösfenyő van, azt meg nem lehet eladni. Éppen ezért nem terveznek különösebb óvintézkedéseket az ünnepi időszakra, a szokásos őrjárataikat azonban megtartják.

A korábbi megszólalókhoz hasonlóan nyilatkozott Szakács Sándor, a Székelyudvarhelyi Magánerdészet vezetője is, aki elmondta, az általuk felügyelt területeken csak lucfenyő terem, az pedig nem olyan tetszetős a vevők számára, így a tolvajok sem vágják ki. Hozzátette, a korábbi években sem voltak gondjaik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 15., hétfő

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban

A Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint a romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben.

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az elmúlt 15 évben az EU-ban
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn este televíziós szereplésre hivatkozva távozott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának üléséről.

Otthagyta a PNL vezetőségi ülését Adrian Veștea
2026. június 15., hétfő

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kormányzati részvételt ajánlott az RMDSZ-nek – számolt be Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője.

Veștea kormányba hívná az RMDSZ-t, kedden dönt a szövetség
2026. június 15., hétfő

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy szerdán csak „elméleti”, informális megbeszélése volt Nicușor Dan államfővel az esetleges kormányalakítási megbízásáról.

Múlt szerdán már egyeztetett Adrian Veștea Nicușor Dan államfővel, az elnök azt kérte tőle, hogy kezelje ezt bizalmasan
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon

Elfogadta az Országgyűlés hétfőn az alaptörvény tizenhatodik módosítását, amely nyolc évben korlátozza a miniszterelnöki megbízatás maximális hosszát.

Megszavazták az alaptörvény-módosítást: nyolc évig lehet valaki miniszterelnök Magyarországon
2026. június 15., hétfő

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak

A Román Vámhatóság alkalmazottait is képviselő Meridian Országos Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy az intézmény dolgozói szerdán kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a munkakörülményeket és juttatásaikat érintő súlyos problémák miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak szerdán a vámhatósági alkalmazottak
2026. június 15., hétfő

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését

Az RMDSZ egyelőre nem döntött arról, hogy támogatja-e Adrian Veștea kormányát, előbb megvárja, hogy milyen álláspontra jut a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Csoma Botond a Veștea-kormány támogatásáról: megvárjuk a PNL döntését
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 

Dobos Melindát nevezték ki Hargita Megye Tanácsának megyemenedzseri tisztségére a hétfői tanácsülésen.

Dobos Melinda lett Hargita Megye Tanácsának megyemenedzsere 
2026. június 15., hétfő

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással

Sepsiszentgyörgy egykori dohánygyárában aláírták hétfőn a helyi Csodák palotájának finanszírozását célzó szerződést. Az önkormányzat a Közép Fejlesztési Régió legnagyobb uniós támogatásával vághat bele az élményközpont kivitelezésébe.

Tudományos élményközpont épül Sepsiszentgyörgyön uniós támogatással
2026. június 15., hétfő

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen

Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.

Két emberre támadt rá a medve Kászonaltízen
Hirdetés