
Ritkábban lehet látleletet kérni Udvarhelyen. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Heti három alkalom helyett csak egyszer rendel ezentúl Székelyudvarhelyen a Hargita megyei törvényszéki orvos. A változást költségvetés-csökkentéssel, illetve szakmai indokokkal magyarázza a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója.
2017. április 14., 08:292017. április 14., 08:29
2017. április 14., 08:302017. április 14., 08:30
Orvostani látleletre volt szüksége az egyik olvasónknak, amikor azzal szembesült, hogy márciustól heti három alkalom helyett csak egyszer rendel a városi kórházban a törvényszéki orvos, aki a megyeközpontból érkezik Székelyudvarhelyre. Megkerestük Lukács Antalt, a székelyudvarhelyi kórház menedzserét, aki nem tudott a változásról, ő a jelenlegi meszelési munkálatoknak tulajdonította a megváltozott programot.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere viszont arról tájékoztatott, hogy
Úgy fogalmazott, a székelyudvarhelyi tevékenység „nem indokolta a háromnapos lefedést”, emellett a törvényszéki orvostani osztály finanszírozása idén csökkent. Mivel az új költségvetéssel nem tudták volna fedezni a korábbi programmal járó kiadásokat, észszerűsíteniük kellett azt. A megyei kórház menedzsere elmondta, hogy a törvényszéki osztály büdzséjét nem a kórház, hanem központilag a bukaresti Mina Minovici Országos Törvényszéki Orvostani Intézet határozza meg a marosvásárhelyi Törvényszéki Orvostani Intézeten keresztül.
A tevékenység mennyisége tette indokolttá, hogy három napról egyre szűküljön a program, ez azonban nem vonatkozik a sürgősségi esetekre, amelyekre a törvényszéken és ügyészségen keresztül hívják a szakértőt – tudtuk meg Demeter Ferenctől.
Az igazgató szerint tavaly csupán 185-en tértek be a székelyudvarhelyi szakrendelőbe. Kértük visszamenőleg több évre is az adatokat, ám ezek nem voltak elérhetők. Az igazgató szerint az elmúlt években is hasonló volt a statisztika. Szerinte ezért nem szükséges a többnapos program fenntartása, hiszen a törvényszéki orvostani intézet önellátó, abból kell gazdálkodnia, amit a központtól kap és amit kitermel, a napi 0,8 beteg utáni illetékből pedig nem lehet hasonló szolgáltatást finanszírozni.
– tette hozzá. A kórházigazgató szerint március eleje óta szerdánként jár át a szakorvos, ám kérésre módosítottak, így május elsejétől valószínűleg keddenként rendel majd Székelyudvarhelyen. Erről időben értesítik a lakosságot, előjegyzést továbbra is a székelyudvarhelyi rendelőnél kifüggesztett telefonszámon lehet kérni.
Egyesek azért aggódnak, hogy például egy bántalmazás következtében keletkezett sérülés miatt egyik hétről a másikra elmúlnának azok a sérülések, ütésnyomok, amelyek alapján az udvarhelyi szakrendelőben orvosi látleletet kaphatnának. Megkérdeztük a megyei kórház igazgatóját, mit gondol erről. Demeter szerint ezek nem sürgősségi ellátást igénylő elváltozások.
„Ha valakit megütnek és egy kék folt keletkezik, az egy héten belül nem gyógyul be, csak változik a színe. Az orvos tudja, hogy ez egy hétnél régebbi, így nem kékes, hanem sárgás-zöldes. A sebek gyógyulási folyamatát is ismerik, ha pedig a pácienst egy háziorvosi rendelőben vagy a sürgősségi osztályon ellátják, a kapott dokumentumok alapján utólag is bármikor kiadhatja a látleletet a törvényszéki orvos” – tette hozzá. A balesetek utáni látleleteket is szintén az egynapos program alatt lehet igényelni Udvarhelyen, nem kötelező ezekért Csíkszeredába utazni.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!