
Jövő héten kedden és szerdán csíkszéki községekben vizsgálják meg a méhnyakrákszűrésekre jelentkező nőket
Fotó: Haáz Vince
Csíkszéki településeken végeznek méhnyakrákszűréseket jövő héten a mobil nőgyógyászati rendelővel ellátott karaván orvosai. Az ingyenes vizsgálatra a településen praktizáló háziorvosoknál jelentkezhetnek a 24–29 éves korcsoportba tartozó nők.
2022. augusztus 05., 08:422022. augusztus 05., 08:42
Újból Hargita megyébe érkezik a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház irányításával zajló méhnyakrákszűrési programban működtetett mobil nőgyógyászati rendelő, jövő héten hét csíkszéki községközpontban fogadják az ingyenes vizsgálatra jelentkező nőket.
– tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Közölte ugyanakkor azt is, hogy az ingyenes méhnyakrákszűrésen a veszélyeztetett, 24–29 éves korcsoportba tartozó nők vehetnek részt, ők az említett településeken praktizáló háziorvosoknál még jelentkezhetnek a vizsgálatra.
A karaván első állomása Csíkszentdomokos lesz, ott délelőtt 10 órától kezdődnek majd a szűrések, majd a tervek szerint 13 órától Csíkszenttamáson folytatódnak, 15 órától pedig a csíkkarcfalvi jelentkezőket vizsgálják meg az orvosok.
A második napon, azaz augusztus 10-én Csíkdánfalvára látogat el elsőként a mobil nőgyógyászati rendelő, ott is 10 órától kezdődnek a vizsgálatok, majd 12 órától Csíkmadarason, 14 órától pedig Csíkrákoson folytatódnak, a madéfalvi jelentkezők pedig 15 órától kezdődően vehetnek részt a szűrésen.
A program Hargita megyei lebonyolítását a megyei népegészségügyi igazgatóság, a háziorvosok, a kórházak, a polgármesteri hivatalok és a megyei tanács együttműködésével szervezik meg – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, aki kérdésünkre azt is elmondta, hogy az említett településeken kívül
A program második fázisában a 30–64 éves korosztályba tartozó nők szűrésére kerül majd sor, a vidéki településeken ezt szintén a mobil nőgyógyászati rendelőben végzik el, a városokban pedig a kórházak nőgyógyászati járóbeteg-szakrendelőiben, illetve a családtervezési irodákban.
Amint arról a program Hargita megyei koordinátora érdeklődésünkre beszámolt, már zajlik a kórházakkal történő szerződéskötés, ami az utolsó előkészítő lépés, de még nincs kitűzve a program második fázisa elkezdésének pontos dátuma.
A méhnyakrákszűrési program a teljes központi régióra kiterjed, és a térségben összesen mintegy 170 ezer nőt vonnának be a szűrésekbe, köztük 21 ezer Hargita megyei, illetve 14 ezer Kovászna megyei nőt. A program lebonyolítására 10,5 millió eurós finanszírozást biztosított az Európai Unió.
Hasonló projekt még nem zajlott a térségben, az átfogó felméréssel ugyanis fényt derítenének arra is, hogy a méhnyakrákot okozó HPV-vírusnak melyik variánsai a legelterjedtebbek a térségben.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!