
Jövő héten kedden és szerdán csíkszéki községekben vizsgálják meg a méhnyakrákszűrésekre jelentkező nőket
Fotó: Haáz Vince
Csíkszéki településeken végeznek méhnyakrákszűréseket jövő héten a mobil nőgyógyászati rendelővel ellátott karaván orvosai. Az ingyenes vizsgálatra a településen praktizáló háziorvosoknál jelentkezhetnek a 24–29 éves korcsoportba tartozó nők.
2022. augusztus 05., 08:422022. augusztus 05., 08:42
Újból Hargita megyébe érkezik a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház irányításával zajló méhnyakrákszűrési programban működtetett mobil nőgyógyászati rendelő, jövő héten hét csíkszéki községközpontban fogadják az ingyenes vizsgálatra jelentkező nőket.
– tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Közölte ugyanakkor azt is, hogy az ingyenes méhnyakrákszűrésen a veszélyeztetett, 24–29 éves korcsoportba tartozó nők vehetnek részt, ők az említett településeken praktizáló háziorvosoknál még jelentkezhetnek a vizsgálatra.
A karaván első állomása Csíkszentdomokos lesz, ott délelőtt 10 órától kezdődnek majd a szűrések, majd a tervek szerint 13 órától Csíkszenttamáson folytatódnak, 15 órától pedig a csíkkarcfalvi jelentkezőket vizsgálják meg az orvosok.
A második napon, azaz augusztus 10-én Csíkdánfalvára látogat el elsőként a mobil nőgyógyászati rendelő, ott is 10 órától kezdődnek a vizsgálatok, majd 12 órától Csíkmadarason, 14 órától pedig Csíkrákoson folytatódnak, a madéfalvi jelentkezők pedig 15 órától kezdődően vehetnek részt a szűrésen.
A program Hargita megyei lebonyolítását a megyei népegészségügyi igazgatóság, a háziorvosok, a kórházak, a polgármesteri hivatalok és a megyei tanács együttműködésével szervezik meg – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, aki kérdésünkre azt is elmondta, hogy az említett településeken kívül
A program második fázisában a 30–64 éves korosztályba tartozó nők szűrésére kerül majd sor, a vidéki településeken ezt szintén a mobil nőgyógyászati rendelőben végzik el, a városokban pedig a kórházak nőgyógyászati járóbeteg-szakrendelőiben, illetve a családtervezési irodákban.
Amint arról a program Hargita megyei koordinátora érdeklődésünkre beszámolt, már zajlik a kórházakkal történő szerződéskötés, ami az utolsó előkészítő lépés, de még nincs kitűzve a program második fázisa elkezdésének pontos dátuma.
A méhnyakrákszűrési program a teljes központi régióra kiterjed, és a térségben összesen mintegy 170 ezer nőt vonnának be a szűrésekbe, köztük 21 ezer Hargita megyei, illetve 14 ezer Kovászna megyei nőt. A program lebonyolítására 10,5 millió eurós finanszírozást biztosított az Európai Unió.
Hasonló projekt még nem zajlott a térségben, az átfogó felméréssel ugyanis fényt derítenének arra is, hogy a méhnyakrákot okozó HPV-vírusnak melyik variánsai a legelterjedtebbek a térségben.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
Rendőri kísérettel Ákosfalváról indul és Kolozs megye fele halad vasárnap este egy rendkívüli szállítmány, amelyre felhívják a gépkocsivezetők figyelmét.
A csíkszentmártoni református közösség önerőből felújította a gyülekezet parókiáját és imaházát és vasárnap hálaadó istentiszteleten ünnepelték meg mindezt.
A közel-keleti konfliktus miatt Katarban rekedt román állampolgárokat szállító repülőgép érkezik vasárnap Bukarestbe. A repatriáló járat a szaúd-arábiai Rijádból szállt fel, 183 román állampolgárral a fedélzetén.
A nemzetközi nőnap alkalmából a közösségi oldalán köszöntötte a nőket Nicușor Dan államfő.
Vasárnap 17 óráig Hargita megyében, a 15-ös országúton fokozott rendőri jelenlétre kell számítani.
Tizenhét személy kellett elhagyja az otthonát vasárnap délután amikor Dicsőszentmártonban egy tömbházlakásban tűz ütött ki. A lakás tulajdonosát égési sérülésekkel szállították kórházba.
A nyárádszeredai tűzoltók siettek segíteni vasárnap kora délután Iszlóba, ahol egy családi ház gyúlt meg.
Az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közzétett adatai szerint idén januárban 5403 cég szűnt meg Romániában, 47,22 százalékkal több, mint 2025 első hónapjában (3670).
szóljon hozzá!