
Jövő héten kedden és szerdán csíkszéki községekben vizsgálják meg a méhnyakrákszűrésekre jelentkező nőket
Fotó: Haáz Vince
Csíkszéki településeken végeznek méhnyakrákszűréseket jövő héten a mobil nőgyógyászati rendelővel ellátott karaván orvosai. Az ingyenes vizsgálatra a településen praktizáló háziorvosoknál jelentkezhetnek a 24–29 éves korcsoportba tartozó nők.
2022. augusztus 05., 08:422022. augusztus 05., 08:42
Újból Hargita megyébe érkezik a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház irányításával zajló méhnyakrákszűrési programban működtetett mobil nőgyógyászati rendelő, jövő héten hét csíkszéki községközpontban fogadják az ingyenes vizsgálatra jelentkező nőket.
– tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Közölte ugyanakkor azt is, hogy az ingyenes méhnyakrákszűrésen a veszélyeztetett, 24–29 éves korcsoportba tartozó nők vehetnek részt, ők az említett településeken praktizáló háziorvosoknál még jelentkezhetnek a vizsgálatra.
A karaván első állomása Csíkszentdomokos lesz, ott délelőtt 10 órától kezdődnek majd a szűrések, majd a tervek szerint 13 órától Csíkszenttamáson folytatódnak, 15 órától pedig a csíkkarcfalvi jelentkezőket vizsgálják meg az orvosok.
A második napon, azaz augusztus 10-én Csíkdánfalvára látogat el elsőként a mobil nőgyógyászati rendelő, ott is 10 órától kezdődnek a vizsgálatok, majd 12 órától Csíkmadarason, 14 órától pedig Csíkrákoson folytatódnak, a madéfalvi jelentkezők pedig 15 órától kezdődően vehetnek részt a szűrésen.
A program Hargita megyei lebonyolítását a megyei népegészségügyi igazgatóság, a háziorvosok, a kórházak, a polgármesteri hivatalok és a megyei tanács együttműködésével szervezik meg – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes, aki kérdésünkre azt is elmondta, hogy az említett településeken kívül
A program második fázisában a 30–64 éves korosztályba tartozó nők szűrésére kerül majd sor, a vidéki településeken ezt szintén a mobil nőgyógyászati rendelőben végzik el, a városokban pedig a kórházak nőgyógyászati járóbeteg-szakrendelőiben, illetve a családtervezési irodákban.
Amint arról a program Hargita megyei koordinátora érdeklődésünkre beszámolt, már zajlik a kórházakkal történő szerződéskötés, ami az utolsó előkészítő lépés, de még nincs kitűzve a program második fázisa elkezdésének pontos dátuma.
A méhnyakrákszűrési program a teljes központi régióra kiterjed, és a térségben összesen mintegy 170 ezer nőt vonnának be a szűrésekbe, köztük 21 ezer Hargita megyei, illetve 14 ezer Kovászna megyei nőt. A program lebonyolítására 10,5 millió eurós finanszírozást biztosított az Európai Unió.
Hasonló projekt még nem zajlott a térségben, az átfogó felméréssel ugyanis fényt derítenének arra is, hogy a méhnyakrákot okozó HPV-vírusnak melyik variánsai a legelterjedtebbek a térségben.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!