
Mára csak a falai maradtak meg az egykori vashámornak
Fotó: Erdély Bálint Előd
Értékmentő akcióba fogott Szentegyháza Polgármesteri Hivatala, hiszen helyre szeretnék állítani az 1800-as években épült, mára már romos állapotban lévő vashámort, amely B kategóriás műemléknek számít. Az ingatlant megvásárolta az önkormányzat, ugyanakkor pályázniuk kell a projekt megvalósítása érdekében. Mindemellett emlékeket – képeket, tárgyakat – gyűjtenek az egykori, vízmalom által működtetett kovácsműhelyről.
2022. április 02., 20:432022. április 02., 20:43
Igazi ipartörténeti kuriózumnak számít az 1800-as években épített és 1996-ig vízmalommal üzemeltetett szentegyházi vashámor, amely B kategóriás műemléknek számít – fejtette ki lapunknak Sándor Lajos helyi alpolgármester. Az általa rendelkezésünkre bocsájtott – Demeter Csanád által készített – tanulmányból kiderül, hogy
Többnyire különféle lapátokat és egyéb szerszámokat készítettek – mondta az alpolgármester, megjegyezve, hogy a kilencvenes években Európában egyedinek számított a még működő vashámor. Arra is kitért, hogy mára nagyon leromlott állapotba került a szebb időket megélt kovácsműhely: gyakorlatilag már csak az épület falai állnak, az eszközök és építkezési anyagok eltűntek, ugyanakkor a két évvel ezelőtti árvíz is lényeges károkat okozott.
Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester rámutatott, már évek óta beszéltek arról, hogy megvásárolják a az említett telket, illetve a rajta lévő omladozó vashámort, ám ez nem volt egyszerű, hiszen a területek tulajdonjoga tisztázatlan volt. Mindössze annyit lehetett tudni, hogy egykor a vasgyárhoz tartozott, ám időközben egy vállalkozó megvette. Tőle sikerült felvásárolnia mindezt az önkormányzatnak, áfamentesen valamivel több mint 150 ezer lejért.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elöljáró közölte,
Mindemellett turistaközpontúvá tennék a helyszín egy kisebb tárlat berendezésével, illetve a környező terület rendezésével. A végleges tervekről még jelenleg is folynak a tárgyalások. Elképzeléseik szerint már idén fognak pályázni a felújítás megterveztetése érdekében, és ha minden jól sikerül, akkor el is készíttetik a dokumentumokat – így Lőrincz. Sándor Lajos hangsúlyozta, az utak és egyéb infrastrukturális épületek fejlesztése, építése is fontos, de a helyi örökség megőrzése az, ami a felsoroltak mellett elengedhetetlen.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Gyűjtést szerveztek
A vashámorhoz kapcsolódó fényképek, tervrajzok, rajzok, írott dokumentumok, videóanyagok és tárgyi eszközök felkutatásán dolgozik a szentegyházi önkormányzat. A cél az, hogy ezeket a későbbiekben tárlat formájában mutathassák be a közösségnek, illetve hogy feltérképezzék a létesítmény történetét. Arra kérnek mindenkit, hogy segítsék törekvéseiket. Érdeklődni a relatii.publice@primariavlahita.ro emailcímen lehet.
Egy lehetséges regionális válság súlyosságától függően 50 banitól 4,5 lejig terjedő összeggel nőhet az üzemanyag ára Romániában, és a gázolaj esetében lesz nagyobb a drágulás mértéke – véli az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Nicușor Dan államfő szerint napjainkban két nagy veszély fenyegeti a tizenéveseket: a drogok, illetve az elidegenedés, a közösséghez való tartozás hiánya.
A MOL Románia és a Polgár-Társ Alapítvány meghirdette a Zöldövezet program 20. kiadását, amelyben összesen 850 ezer lejjel támogatják civil szervezetek környezetvédelmi projektjeit.
Észszerűtlennek tartja Nicușor Dan államfő, hogy a polgármesterek a jelenlegi helyzetben „többet kérjenek, mint amennyiből 2025-ben gazdálkodhattak”.
Nem lehet tovább várni a csíkszeredai Kalász negyedi köztemető területének bővítésével, a folyamatot idén el kell indítani – tudtuk meg. Azt még nem lehet tudni, hogy melyik irányba lehet kiterjeszteni a sírkertet, erről később születik döntés.
Egy 60 éves székelyudvarhelyi kerékpáros férfi szenvedett halálos balesetet csütörtök este a 137-es megyei úton – tájékoztat a Hargita megyei rendőrség.
Nehézkesen halad a fizetett házi-, háztartási munkák elvégzését és az ilyen jellegű megbízásokat hivatalos mederbe terelő országos platform elterjedése. A magyarázat részben a munkavállalók magatartásában keresendő.
Több mint 55 ezer állampolgár írta alá a Declic Közösség petícióját az elektromos cigaretták összes fajtájának zárt nyilvános helyekről való kitiltásáról, követelve Alexandru Rogobete egészségügyi minisztertől, hogy módosítsa az idevágó jogszabályt.
Kábítószer és alkohol hatása alatt volt annak a Temes megyében balesetet szenvedett görög kisbusznak a sofőrje, amelyben hét ember vesztette életét – közölte csütörtökön az ügyben eljáró lugosi vádhatóság szóvivője.
szóljon hozzá!