
Vistai kőből faragták ki a Bethlen Gábor szobor talapzatát
Fotó: Haáz Vince
Elkészült és helyére került Marosvásárhely főterén Bethlen Gábor fejedelem szobrának a talapzata. A Harmath István által tervezett szobor már egy éve Sánta Csaba szovátai öntőművész udvarán várja, hogy elfoglalja méltó helyét, a város költségvetéséből készített alkotás avatásának időpontját azonban még nem tűzték ki.
2020. augusztus 05., 09:062020. augusztus 05., 09:06
Vass Levente RMDSZ-es parlamenti képviselő, a marosvásárhelyi szervezet volt elnöke közösségi oldalán számolt be arról, hogy a helyére került a nagy erdélyi fejedelem szobrának talapzata. A képviselő rendszeresen tájékoztatta a közvéleményt a szobor körüli történésektől.
Emlékeztetett, hogy 2017 decemberében írták ki Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának pályázatát, és 2018 januárjában dőlt el, hogy Harmath István vásárhelyi származású bajai szobrászművész nyerte el a kiírást. Sánta Csaba szovátai öntőművész készítette el az alkotást.
– részletezte a képviselő.
Fotó: Haáz Vince
Az elmúlt hetekben kiöntötték a betonrészt és elkészült a területrendezés. Hétfőn helyére került a Gere István és munkatársai által vistai kőből kifaragott talapzat, rajta a felirattal: Bethlen Gábor 1580–1629. Vass Levente elmondta, hogy tulajdonképpen még két-három napi munka van a területtel, és állhat a szobor. Véleménye szerint
„Tavaly is azt mondtam, akárcsak most: mivel Bethlen Gábor november 15-én született és halt meg, ezért ezen a napon kellene felavatni az alkotást. Ebben a kérdésben a végső döntés a polgármesteri hivatalé”. Vass Levente fontosnak tartja, hogy ne csak a marosvásárhelyi magyarok, hanem a város minden lakója magáénak érezze ezt a szobrot, hiszen Bethlen Gábor fejedelemként hozzájárult a város fejlődéséhez, Marosvásárhely neki köszönheti a szabad királyi városi rangot.
Pontosan mire lesz képes a Só-szoros, valamint Alsó- és Felsősófalva között tervezett árvízvédelmi rendszer, valamint mely területeket kell kisajátítani az építkezés miatt – erre kaptak választ a parajdi lakók pénteken, egy tájékoztató fórumon.
A szűrés nem csak papíron vagy „gyönyörűen csomagolt” programokban történik – jelentette ki Alexandru Rogobete miniszter pénteken.
Középkorú férfira támadt rá egy medve pénteken délután a patakfalvi házának kertjében – az áldozatot kórházba szállították, a nagyvadat pedig kisvártatva kilőtték.
Hargita megye tiszteletbeli nagykövete lett Borbás Marcsi. A televíziós szerkesztő és műsorvezető a 2027-es év népszerűsítésében segíti a székelyföldi megyét, amikor Európa Gasztronómiai Régiója lesz – közölte a megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Teljes megújulás előtt áll Gyergyószentmiklóson a Virág negyed déli része, ehhez azonban le kell bontani az engedély nélkül épített garázsokat. A tulajdonosoknak május végéig fel kell szabadítaniuk az elfoglalt közterületeket.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény módosítását, amely szerint az eredetileg 2026. január elsejei hatállyal beütemezett intézkedéseket a törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.
„1,5 millió euró értékű uniós támogatást nyertünk a csittszentiváni iskola fejlesztésére” – jelentette be közösségi oldalán Mezőpanit polgármestere, Bodó Előd Barna.
A kormány pénteken elfogadta a régi épületekre vonatkozó helyi adók, valamint a fogyatékkal élők által fizetendő helyi adók és bizonyos illetékek csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
Bővítette egészségügyi szolgáltatásait a csíkszeredai Multimed klinika azáltal, hogy a nemzetközi Affidea-klinikahálózat romániai csoportjának részévé vált. Az így újjászületett csíkszeredai klinikának avatóünnepségét pénteken tartották.
Összeomlott az 1784-ben épült, Szent György és Szent Miklós tiszteletére felszentelt ortodox fatemplom a Hargita megyei Székelyandrásfalva községhez tartozó Újlakon. Ezzel nem csupán egy épület dőlt össze, hanem egy műemlék is odaveszett.
1 hozzászólás