
Fotó: Tuchiluș Alex
Néhány évet ugyan késik, mégis lesz Petőfi-szobra Sepsiszentgyörgynek. Az alkotás ötlete több mint három éve vetődött fel, ám a kiválasztott pályamű nem nyerte el a helyiek tetszését. Az újragondolt munkát nyáron lepleznék le.
2025. március 11., 12:252025. március 11., 12:25
A Hármas Alapítvány indítványára Sepsiszentgyörgy önkormányzata még 2022-ben hirdetett pályázatot a Petőfi-szobor megalkotására annak apropóján, hogy 2022-ben és 2023-ban Petőfi Sándor költő születésének 200. évfordulóját ünnepelte a világ magyarsága.

Úgy tűnik, legalább egy évvel eltolódik a Hármas Alapítvány és a helyi önkormányzat által szorgalmazott Petőfi-szobor felállítása Sepsiszentgyörgyön.
A hat pályamunka közül a zsűri által kiválasztott mű, Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész alkotásának makettjét a városlakóknak is bemutatták, ám
Ekkor sokan azt nehezményezték, hogy a szakmai zsűri ítéletét feláldozták az utca nyomására, így született a középutas megoldás: Gergely Zoltánt felkérték, a megrendelőéhez közelítő koncepció szerint módosítsa az alkotást (legyen arányos testfelépítésű, kigombolt gallért viselő, egész alakos szobor), és ez meg is történt.
Az eredeti, sokat vitatott, túl soványnak ítélt szoborterv
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Az alapkoncepció nem változott, nem a kardot viselő, harcoló, hanem a kultúrát ajánló költőt állítják a lakosság elé, „mert a kultúra erősebb a kardnál”. Az avató tervezett időpontja 2025. július 29.
Fotó: Tuchiluș Alex
A helyi önkormányzat elé terjesztett dokumentáció szerint az 1500 négyzetméteres területet a Zefír utca felé teraszosítva alakítják ki, több kavicsos, köves sétány is a része lesz, illetve többféle díszcserje és 30 fa ültetésével, valamint a pihenésre alkalmas padokkal próbálják a nagy költő emlékéhez méltóvá alakítani a zöld szigetet.
A térrendezés és a szoborállítás költsége 2,3 millió lej.
Ittas sofőrök, felfüggesztett jogosítványok, valamint súlyos közlekedési baleset is szerepel a Hargita megyei rendőrség karácsonyi mérlegében.
Súlyos közlekedési baleset történt vasárnap hajnalban a bukaresti Egyesülés (Unirii) aluljáróban: egy személygépkocsi nekiütközött az elválasztófalnak, majd felborult. A becsapódás nyomán az autó vezetője megsérült, kórházi ellátásra szorult.
Erős szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföld egy része is érintett.
Határozatképtelenség miatt január 16-ára halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását – jelentette be hétfőn a testület elnöke, Simina Tănăsescu.
Nyilvános felbujtás miatt 8400 lej pénzbüntetést rótt ki Bukarest hatodik kerületének bírósága Călin Georgescu és George Simion egyik támogatójára.
A 2026-os évben a romániai alkalmazottaknak 17 hivatalos munkaszüneti nap jár, ezek közül 12 esik hétköznapra. Mutatjuk a listát, hogy könnyebben megtervezhesse jövő évi szabadságát.
Az elmúlt 24 órában 25 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 28 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.
Vastag kőfalak, lőrések és gyilokjáró veszik körül Csíkkarcfalva község templomát, amely nemcsak az imádságra, hanem a védekezésre is készült.
A híres francia színésznőt súlyos betegség után, vasárnap érte a halál. 91 éves volt.
A szélvihar miatt nem tudják elhagyni a térséget a Bilea-tó környéki menedékházakban elszállásolt turisták.
szóljon hozzá!