
A vonatkozó, két éve megjelent előírás szerint a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakói zárt szennyvíztartályt kell beszerezzenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Csökkent az elmúlt években a patak- és folyószennyezéssel kapcsolatos környezetvédelmi problémák száma a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjének a tapasztalatai szerint. Noha egy hasonló esetben éppen a közelmúltban róttak ki több tízezer lejes bírságot, évente átlagban legfeljebb öt ilyen törvénytelenséggel találkoznak. A háztartási szennyvízkezelés esetében azonban még jócskán vannak fehér foltok a térképen, ugyanis a vidéki települések egy részén hiányosak az erre vonatkozó nyilvántartások.
2024. július 18., 08:022024. július 18., 08:02
Ötvenezer lejes pénzbírságot rótt ki egy csíkszeredai gazdasági egységre a hónap elején a Hargita Megyei Környezetőrség, mert
Kiegészítő büntetésként ugyanakkor a csíkszeredai ipari negyedben működő egység tevékenységét is felfüggesztették az engedély megszerzéséig. A patakba kifolyó szennyvízről szóló panaszlevelek nyomán végzett ellenőrzést a helyszínen a környezetőrség, és megállapították:
Továbbá azt is közölték, hogy „a szőnyegmosás környezetvédelmi szempontból engedélyköteles tevékenység, amit a tevékenységet végző vállalkozó nem tudott felmutatni”.
Nem mondhatni, hogy gyakoriak a patak- vagy folyószennyezések Hargita megyében, azoknak az eseteknek a száma legalábbis nem magas, amelyek a megyei környezetőrség tudomására jutnak panasz nyomán vagy más módon – pontosított Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, akitől arról érdeklődtünk, hogy mennyire gyakoriak a hasonló esetek a megyében.
Ezek mellett előfordulnak szennyvíztisztítók nem megfelelő működéséből adódó problémák is, ezeket általában jelentik, vagy ha halpusztulást is okoznak, akkor abból lehet megtudni – tájékoztatott Balla Izabella.
A megyei környezetőrség vezetőjének a tapasztalata szerint az elmúlt tíz évben javult e tekintetben a helyzet, mert
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az, hogy jobbá vált a helyzet azzal is magyarázható – folytatta –, hogy 2022-ben megjelent egy kormányhatározat, amely a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakóit zárt szennyvíztartályok beszerzésére kötelezi.
– tudtuk meg a megyei környezetőrség vezetőjétől.
Az önkormányzatok létre kellett hozzanak egy regisztert e célra, amiből kiderül, hogy mely házak nem rendelkeznek megfelelő ülepítővel.
– fejtette ki Balla Izabella.
A megyei környezetőrségnek tavaly volt erre vonatkozó ellenőrzése – és amint arról Balla Izabella beszámolt –, akkor azt tapasztalták, hogy
Az önkormányzatok akkor kaphatnak bírságot, ha nem rendelkeznek regiszterrel. Abba azonban a lakók kötelessége bejelentkezni, így bírságot is ők kaphatnak, ha ezt elmulasztják megtenni – mondta kérdésünkre Balla Izabella, megerősítve, hogy a háztartási szennyvízkezelés megyei helyzetéről akkor lehet majd pontos képet kapni, amikor teljessé válnak az említett regiszterek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!