
A vonatkozó, két éve megjelent előírás szerint a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakói zárt szennyvíztartályt kell beszerezzenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Csökkent az elmúlt években a patak- és folyószennyezéssel kapcsolatos környezetvédelmi problémák száma a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjének a tapasztalatai szerint. Noha egy hasonló esetben éppen a közelmúltban róttak ki több tízezer lejes bírságot, évente átlagban legfeljebb öt ilyen törvénytelenséggel találkoznak. A háztartási szennyvízkezelés esetében azonban még jócskán vannak fehér foltok a térképen, ugyanis a vidéki települések egy részén hiányosak az erre vonatkozó nyilvántartások.
2024. július 18., 08:022024. július 18., 08:02
Ötvenezer lejes pénzbírságot rótt ki egy csíkszeredai gazdasági egységre a hónap elején a Hargita Megyei Környezetőrség, mert
Kiegészítő büntetésként ugyanakkor a csíkszeredai ipari negyedben működő egység tevékenységét is felfüggesztették az engedély megszerzéséig. A patakba kifolyó szennyvízről szóló panaszlevelek nyomán végzett ellenőrzést a helyszínen a környezetőrség, és megállapították:
Továbbá azt is közölték, hogy „a szőnyegmosás környezetvédelmi szempontból engedélyköteles tevékenység, amit a tevékenységet végző vállalkozó nem tudott felmutatni”.
Nem mondhatni, hogy gyakoriak a patak- vagy folyószennyezések Hargita megyében, azoknak az eseteknek a száma legalábbis nem magas, amelyek a megyei környezetőrség tudomására jutnak panasz nyomán vagy más módon – pontosított Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, akitől arról érdeklődtünk, hogy mennyire gyakoriak a hasonló esetek a megyében.
Ezek mellett előfordulnak szennyvíztisztítók nem megfelelő működéséből adódó problémák is, ezeket általában jelentik, vagy ha halpusztulást is okoznak, akkor abból lehet megtudni – tájékoztatott Balla Izabella.
A megyei környezetőrség vezetőjének a tapasztalata szerint az elmúlt tíz évben javult e tekintetben a helyzet, mert
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az, hogy jobbá vált a helyzet azzal is magyarázható – folytatta –, hogy 2022-ben megjelent egy kormányhatározat, amely a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakóit zárt szennyvíztartályok beszerzésére kötelezi.
– tudtuk meg a megyei környezetőrség vezetőjétől.
Az önkormányzatok létre kellett hozzanak egy regisztert e célra, amiből kiderül, hogy mely házak nem rendelkeznek megfelelő ülepítővel.
– fejtette ki Balla Izabella.
A megyei környezetőrségnek tavaly volt erre vonatkozó ellenőrzése – és amint arról Balla Izabella beszámolt –, akkor azt tapasztalták, hogy
Az önkormányzatok akkor kaphatnak bírságot, ha nem rendelkeznek regiszterrel. Abba azonban a lakók kötelessége bejelentkezni, így bírságot is ők kaphatnak, ha ezt elmulasztják megtenni – mondta kérdésünkre Balla Izabella, megerősítve, hogy a háztartási szennyvízkezelés megyei helyzetéről akkor lehet majd pontos képet kapni, amikor teljessé válnak az említett regiszterek.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!