
A vonatkozó, két éve megjelent előírás szerint a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakói zárt szennyvíztartályt kell beszerezzenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Csökkent az elmúlt években a patak- és folyószennyezéssel kapcsolatos környezetvédelmi problémák száma a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjének a tapasztalatai szerint. Noha egy hasonló esetben éppen a közelmúltban róttak ki több tízezer lejes bírságot, évente átlagban legfeljebb öt ilyen törvénytelenséggel találkoznak. A háztartási szennyvízkezelés esetében azonban még jócskán vannak fehér foltok a térképen, ugyanis a vidéki települések egy részén hiányosak az erre vonatkozó nyilvántartások.
2024. július 18., 08:022024. július 18., 08:02
Ötvenezer lejes pénzbírságot rótt ki egy csíkszeredai gazdasági egységre a hónap elején a Hargita Megyei Környezetőrség, mert
Kiegészítő büntetésként ugyanakkor a csíkszeredai ipari negyedben működő egység tevékenységét is felfüggesztették az engedély megszerzéséig. A patakba kifolyó szennyvízről szóló panaszlevelek nyomán végzett ellenőrzést a helyszínen a környezetőrség, és megállapították:
Továbbá azt is közölték, hogy „a szőnyegmosás környezetvédelmi szempontból engedélyköteles tevékenység, amit a tevékenységet végző vállalkozó nem tudott felmutatni”.
Nem mondhatni, hogy gyakoriak a patak- vagy folyószennyezések Hargita megyében, azoknak az eseteknek a száma legalábbis nem magas, amelyek a megyei környezetőrség tudomására jutnak panasz nyomán vagy más módon – pontosított Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, akitől arról érdeklődtünk, hogy mennyire gyakoriak a hasonló esetek a megyében.
Ezek mellett előfordulnak szennyvíztisztítók nem megfelelő működéséből adódó problémák is, ezeket általában jelentik, vagy ha halpusztulást is okoznak, akkor abból lehet megtudni – tájékoztatott Balla Izabella.
A megyei környezetőrség vezetőjének a tapasztalata szerint az elmúlt tíz évben javult e tekintetben a helyzet, mert
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az, hogy jobbá vált a helyzet azzal is magyarázható – folytatta –, hogy 2022-ben megjelent egy kormányhatározat, amely a szennyvízhálózattal még nem rendelkező települések lakóit zárt szennyvíztartályok beszerzésére kötelezi.
– tudtuk meg a megyei környezetőrség vezetőjétől.
Az önkormányzatok létre kellett hozzanak egy regisztert e célra, amiből kiderül, hogy mely házak nem rendelkeznek megfelelő ülepítővel.
– fejtette ki Balla Izabella.
A megyei környezetőrségnek tavaly volt erre vonatkozó ellenőrzése – és amint arról Balla Izabella beszámolt –, akkor azt tapasztalták, hogy
Az önkormányzatok akkor kaphatnak bírságot, ha nem rendelkeznek regiszterrel. Abba azonban a lakók kötelessége bejelentkezni, így bírságot is ők kaphatnak, ha ezt elmulasztják megtenni – mondta kérdésünkre Balla Izabella, megerősítve, hogy a háztartási szennyvízkezelés megyei helyzetéről akkor lehet majd pontos képet kapni, amikor teljessé válnak az említett regiszterek.
A Szent Balázs Alapítvány két alkalmazottal és mintegy ötven önkéntessel szervezi konferenciáit, működteti prevenciós és betegápolási programjait. Az önkéntesség világnapján a társadalmi felelősségvállalás szerepéről beszélgettünk.
Az idősek és kiskorúak esetében fontos változás történt az európai egészségbiztosítási kártya érvényességi idejét illetően. A 65 évnél idősebbek és a gyermekek esetében egy darabig nem kell ellenőrizni a kártya érvényességét utazás előtt.
A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.
Újabb nagy névvel bővült a 2026-os Vibe Fesztivál fellépőinek listája: a szervezők bejelentették, hogy Azahriah is színpadra lép a július 2–5. között megtartandó Maros-parti rendezvényen.
Benyújtották pénteken a parlamentbe a Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormány címet viselő bizalmatlansági indítványt, amelyben az Ilie Bolojan vezette kormány lemondását követelik a kezdeményezők.
Románia egyik legnagyobb turisztikai beruházásaként mutatták be a DraculaLandet, egy Bukarest közelében tervezett komplexumot, amely évente akár 3 millió látogatót vonzana tematikus parkjával és digitális újdonságaival.
Több riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a felerősödő szél miatt.
Nyilvánosságra hozták azt az elképesztő térfigyelő kamerás felvételt, amely rögzítette, ahogyan egy autó Nagyváradon átrepül egy körforgalmon, majd két másik jármű felett is.
El kell távolítani a Facebookról azt a kampányvideót, amelyiken az USR bukaresti időközi főpolgármester-választáson induló jelöltje, Cătălin Drulă Nicușor Dan államfő társaságában jelenik meg – döntötte el csütörtökön a bukaresti Városi Választási Iroda.
A kedvezőtlen körülmények miatt le kellett állítani a brit túrázó utáni kutatást a Bucsecs-hegységben. A hatóságok hangsúlyozzák: nem adták fel az ügyet, a keresés csak ideiglenesen szünetel.
szóljon hozzá!