Vásárok hiányában alternatív megoldásokban kell gondolkodniuk a helyi termelőknek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A helyi termelők kereskedelmi tevékenységét is jócskán hátráltatja a koronavírus-járvány, áthidaló megoldások viszont léteznek számukra.
2020. december 01., 08:562020. december 01., 08:56
2020. november 23., 13:552020. november 23., 13:55
Noha a helyi termékek iránt nőni látszott a kereslet az elmúlt években, nem könnyű a termelők dolga a járvány beállta óta. A vásárokat ugyanis – amelyek a fő kereskedelmi lehetőséget jelentették számukra – meghatározatlan időre beszüntették, ahol a vírushelyzet azt indokolttá tette.
A házhoz szállítás jó opció lehet a termelők számára, hogy valamilyen formában megmaradjanak – mondta el megkeresésünkre Pap Tamás. A kobátfalvi virág- és zöldségtermesztő számára nem alakult jól a tavaszi időszak, váratlanul érte a lezárás, amelynek következtében sok palántája kárba veszett.
Úgy tartja, abban a szerencsés helyzetben van, hogy a már kialakult kuncsaftkörének szállíthat házhoz, így az általa termesztett növények nagy részén túl is tud adni. Ezenkívül Facebookon is hirdeti terményeit, amelynek hatására szintén akadnak vevői.
Az online értékesítésre kínál alternatívát a székelyudvarhelyi városháza is, ugyanis a városban ideiglenesen felfüggesztették a havi vásárok megszervezését a magas fertőzöttségi mutatók miatt.
ahol feltüntetik az elérhetőségeiket, illetve fotókon mutatják meg a termékeiket. Az oldal bárki számára elérhető a polgármesteri hivatal honlapján, és a hagyományos helyi termékek vásárát hivatott helyettesíteni, amíg az nem rendezhető meg eredeti formájában.
Akad viszont olyan felhasználó, akinek elmondása szerint egyetlen megkeresése sem volt az oldalnak köszönhetően, és úgy véli, az oda fel töltött fotók mennyisége nem elegendő, hogy termékkínálatát kellőképpen szemléltesse.
Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvívője lapunknak azt mondta, a szóban forgó online platform egy lehetőség jelen helyzetben: hogy ki mit tud kihozni belőle, mennyire népszerűsíti, az már nem rajtuk múlik.
„Nem az volt a cél, hogy időszakos legyen, hanem hogy a helyi termelők elérhetők legyenek ott is. Illetve hogy a város meg tudja mutatni, hogy ezek az értékek vannak, és büszkék vagyunk rájuk.”
A felülethez való csatlakozás lehetősége jelenleg is adott, minden helyi termelő, aki rendelkezik a termékek forgalmazásához szükséges dokumentumokkal, engedélyekkel csatlakozhat a jelenlegi harminc felhasználóhóz.
Háromszéken is egy online felület létrehozásával kívánják népszerűsíteni az internetes vásárlást. A weboldalfejlesztést a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) koordinálja, szakmai partnerek bevonásával. A honlapon háromszéki cégek termékei, illetve szolgáltatásai fognak megjelenni, indulásánál az elsődleges szempont az, hogy olyan termékek kerüljenek fel rá, amelyek iránt van online vásárlási igény, de a készítők gondolnak azokra a helyi termelőkre is, akik vásárokon próbálják értékesíteni a termékeiket. A fejlesztésben részt vevők úgy látják, a régióban még nem túl elterjedt az ilyesmi, ezért beszélgetések formájában szeretnének felkészítőt tartani a különböző szakmai csoportoknak az online eladásról. Bereczki Kinga, a HKA igazgatója szerint az oldal létrejöttével „egy hiánypótló dolog születik, amire az igény létezik, és a trend is ezt igazolja”.
Az online kereskedésre valóban létezik az igény, ezt igazolja számos Facebook-csoport is, amelyekben hagyományos helyi termékek értékesítése folyik. Ám éppen egy ilyen csoport egyikében lett vezető téma az engedély nélküli kereskedelem problémája.
Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője a Székelyhonnak elmondta, azok a termékek, amelyek hőkezelésen és feldolgozáson esnek át, csak kifejezetten általuk engedélyezett és ellenőrzött egységekből származhatnak.
– hangsúlyozta a szóvivő, hozzátéve, hogy nem a különböző Facebook-csoportokban zajló adásvételi tevékenységgel van gondjuk, hanem csak az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatáskörükbe tartozó problémákat igyekeznek kiszűrni.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
szóljon hozzá!