
Balról jobbra: Bocskor Lóránt, Tóth László, Péter Ferenc. Székelyföldre érkezik a Székely fonó
Fotó: Haáz Vince
Kodály Zoltán 1934. április 24-én bemutatott második színpadi művét, a Székely fonót tekintheti meg a közönség neves magyarországi és erdélyi művészek és zenészek tolmácsolásában a magyar kultúra napja alkalmából Marosvásárhelyen.
2019. január 10., 18:392019. január 10., 18:39
Nagyszabású koncerttel készül a magyar kultúra napja tiszteletére január 19-én Marosvásárhelyen Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa Maros Megye Tanácsával együttműködve: idén Kodály Zoltán 1934. április 24-én bemutatott második színpadi művét,
Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Tóth László főkonzul, Bocskor Lóránt, a szervező Artstart4u Egyesület (Művészeti Alap Értetek Egyesület) operatív igazgatója és Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök beszélt a bemutató kapcsán annak jelentőségéről. A főkonzul azt is hangsúlyozta, hogy hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az eseményt a Kultúrpalotában.
nem csupán a magyar embereknek, hanem a más nemzetiségűeknek is – mutatott rá Tóth László.
Bocskor Lóránt operatív igazgató arról beszélt, hogy hogyan esett a választás a Kodály-műre. Elmondta, a Székely fonó, amelyben a zeneszerző népdalokat dolgozott át, aktuális, hiszen
„Hagyományt teremteni a hagyományokhoz visszanyúlva, ez a cél” – mondta, majd hozzátette, hogy a jövőbeli tervek között szerepel az előadást több erdélyi településen is bemutatni.
Interneten Szüts Apor karmester is bekapcsolódott a beszélgetésbe, mint kifejtette, részt vett már a marosvásárhelyi filharmónia néhány próbáján, akikkel együtt lép színpadra a budapesti és erdélyi művészekből álló csapat.
– hangsúlyozta. A magyar kultúrának a kisebbségi identitásban játszott szerepéről beszélt Péter Ferenc, aki azt is hozzátette, hogy támogatja a hasonló kulturális eseményeket.
Jótékonysági esemény is
A január 19-ei, este 7 órától kezdődő előadásra szimbolikus értékű, 10 lejes belépőjegyet kell vásárolni. Az így befolyt összegből idén is egy székelyföldi, komolyzenét tanító iskolát fognak segíteni.
Tavaly az előző évhez képest 2,6 százalékkal csökkent a gépkocsigyártás Romániában, összesen 545 510 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) szombaton közzétett adataiból.
A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson – jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.
Nem maradnak magukra kiszolgáltatottságukban a székelyföldi hajléktalanok, a régió minden városában felkészülten várják őket a hajléktalanszállók, nemcsak meleg szállással, hanem meleg étellel is.
Kigyulladt egy autóbusz Segesvár mellett szombat délben, a buszon tartozkodó 47 utas sikeresen kimenekült a járműből, senki nem sérült meg.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a férfit, aki szilveszter éjjelén alkohol hatása alatt, egy heves vita során többször ütötte meg ököllel és rugdosta meg feleségét, elsősorban a fején és a felsőtestén.
A Déda községhez tartozó Maroskövesdre riasztották a tűzoltókat szombat reggel, ahol egy középület műszaki helyiségében ütött ki tűz.
Nem csak hó és fagy, de megerősödő széllökések is jelzik, valóban megérkezett a hideg térségünkbe. Keddig nem is fog változni az időjárás.
„Visszaállt a világ rendje” ezúttal a Keleti-Kárpátok csúcsain és hegyközi medencéiben volt a leghidegebb országszerte.
Mindeddig nem okozott komolyabb fennakadásokat Hargita megyében az erős havazás, de az elkövetkező napokra kiadott sárga jelzésű meteorológiai riasztás többletfeladatokat ró a hatóságokra.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
szóljon hozzá!