
Kézbesítésre előkészítve. Kérésre házhoz is szállítják a meleg ebédet
Fotó: Haáz Vince
Havi 180 lejes élelmiszerjegyet biztosítanak elektronikus formában az alacsony jövedelmű, 75 évnél idősebbek és a hajléktalanok számára. Az erre vonatkozó törvényt a napokban hirdette ki Klaus Iohannis államfő, ám egy sürgősségi kormányrendelet alapján már hónapok óta működik a program, amely által számos székelyföldi rászoruló is támogatásban részesül.
2021. május 08., 22:302021. május 08., 22:30
A koronavírus-világjárvány hívta életre az Európai Unió hátrányos helyzetű személyek megsegítését célzó programját, amely által havi 180 lejes, meleg ételre elkölthető élelmiszerjegyet biztosítanak az alacsony jövedelmű, 75 évnél idősebbek és a hajléktalanok számára. A juttatást szabályozó törvényt a napokban hirdette ki Klaus Iohannis államfő, az új jogszabállyal a 2020-ból származó, 115-ös számú sürgősségi kormányrendeletet hagyták jóvá. Utóbbi alapján viszont már december óta működik a program Romániában.
Az előírások szerint a havi 180 lej értékű támogatást azok a 75 évnél idősebb személyek kaphatják meg, akiknek jövedelme nem haladja meg a szociális nyugdíj minimális értékét, azaz a havi 704 lejt. Emellett a hajléktalanok is jogosultak a juttatásra.
A mozgáskorlátozott személyek esetében a helyi hatóságoknak kell gondoskodniuk a meleg étel kiszállításáról. A jogosultak listáját a helyi hatóságok állították össze, és rendszeresen frissítik azt. Székelyföldön is számos nehéz helyzetben élő személynek jelent segítséget a támogatás, olyan jogosultak is vannak azonban, akik nem kívántak élni a lehetőséggel.
Mint a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságától megtudtuk, a jogosultak száma nem egyezik meg azokéval, akik valóban megkapják a juttatást. A hargitai megyeszékhelyen jelenleg összesen 101 személy, 83 alacsony jövedelmű idős és 18 hajléktalan részesül a 180 lejes élelmiszerjegyekben, ám a jogosultak száma ennél jóval magasabb lenne, de sokan nem tartottak rá igényt. Mi több,
A szociális igazgatóság munkatársai a kártyák kiosztásakor azzal szembesültek, hogy sok idős személy teljesen magára van hagyva, senki sem gondoskodik róluk, és még telefonnal sem rendelkeznek, ezért nehéz felvenni velük a kapcsolatot. Több jogosulthoz napokon keresztül vissza kellett térniük, míg sikerült találkozniuk. Mindenkinek próbálták elmagyarázni, hogy ez egy jó lehetőség, de sokakat semmiképp sem tudtak meggyőzni, még úgy sem, hogy az étel házhoz szállításának lehetőségét is felajánlották. Azok számára viszont, akik éltek a lehetőséggel, nagy segítséget jelent a meleg étel, amelyhez sokan házhoz szállítással jutnak hozzá, mások a vendéglőkben fogyasztják el.
Az önkormányzatok adatai szerint a többi nagyobb székelyföldi városban is sokan részesülnek a támogatásban. Székelyudvarhelyen kezdetben 100 kártyát osztottak szét, azóta viszont 92-re csökkent a jogosultak száma halálesetek vagy a hajléktalan státusz megszűnése miatt. Arra viszont nem volt példa, hogy valaki elutasította volna a támogatást a városban. Csíkszeredához hasonlóan
de olyanok is vannak, akik a Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet otthongondozási programjának résztvevőiként a közhasznú nonprofit szervezeten keresztül kapják meg.
Gyergyószentmiklóson 60 személy jogosult az élelmiszerjegyekre, a többségük 75 év feletti, alacsony jövedelmű nyugdíjas. Marosvásárhelyen a rendelkezésre álló legfrissebb, februári adatok szerint összesen 464-en voltak jogosultak erre a támogatásra, azaz 319 alacsony jövedelmű idős és 145 hajléktalan személy.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!