
Fotó: Barabás Ákos
A két héttel ezelőtti esőzések alkalmával a Termés és Bethlenfalvi utcák kereszteződésénél eldugult esővíz-elvezető csatornák kanálisfedeleiből derékmagasságig lövellt a fekete szennylé. A laboratóriumi elemzések bizonyossá tették, hogy a cekendi hulladéktározóból kifolyó csurgalék szennyezi a környezetet.
2017. június 23., 15:312017. június 23., 15:31
A Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, Balla Izabella elmondta, hogy a Maros Vízügyi Hatóság által végzett elemzések alapján a környezetőrség több intézkedést is hoz az RDE ellen. Mint megtudtuk,

Felfüggesztené az RDE Harghita Kft. által üzemeltetett Cekend-tetői szeméttelep környezetvédelmi engedélyét a Hargita Megyei Környezetőrség, miután a másfél hete történt esőzésekkor csurgalékvíz folyt ki onnan, amely szennyező hatással volt a környezetre.
A döntést hátráltatja, hogy még nem határozták meg a szennyezés mértékét, az viszont bizonyos, hogy a Székelyudvarhely határában húzódó kaszálók és legelők talajvizének nagy része szennyezett. Továbbá hatvan napra felfüggesztik a hulladékgazdálkodó környezetvédelmi engedélyét,
A céggel kötött szerződés értelmében ez kevesebb mint húsz köbméter csurgalék havonta, ennél többet ugyanis nem képes semlegesíteni a környezet. A felfüggesztés ideje alatt a vállalatnak talajminta-elemzésekkel kell majd bizonyítania, hogy eleget tett a követelményeknek, ellenkező esetben bevonják az engedélyét, sorolta az illetékes.
Fotó: Barabás Ákos
Mint arról korábban már beszámoltunk, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala egy többtagú bizottságot hozott létre a hulladéktározótól származtatható szennyezés esetének kivizsgálására. Hajdó Csaba önkormányzati képviselő, az említett bizottság tagja kérdésünkre elmondta, hogy a csoportosulás három – egy hosszú, egy közép- és egy rövid távú – célt tűzött ki maga elé.
A hosszú távú cél egy átfogó székelyudvarhelyi hulladékgazdálkodási stratégia kidolgozása. Középtávú cél az idegen hulladék cekendi tározóba szállításának megállítása. Ezzel kapcsolatban a városatya megjegyezte, hogy
A terület azonban, amelyen a tározó fekszik, Székelyudvarhely tulajdona, tehát a város joggal kérheti, hogy a vállalat csak Székelyudvarhely hulladékát tárolja ott – hangsúlyozta Hajdó Csaba. Rövid távú célként ugyanakkor a szennyezés környezeti hatásainak megállítását és visszafordítását tűzte ki a bizottság, ez viszont szorosan kapcsolódik a középtávú célhoz.
– vélte Hajdó.
Koszta Attila, az RDE Harghita Kft. ügyvezető igazgatója szerint megoldható problémákról van szó. Elmondta, nem büntetés az, hogy felfüggesztik egy hulladékgazdálkodó környezetvédelmi engedélyét, hisz a szerződés értelmében az a hatvan nap pontosan azért volt megszabva, hogy a szolgáltató megállíthassa a szennyezést és visszafordíthassa annak hatásait. Kategorikusan tagadta, hogy az Udvarhely határában lévő legelők, kaszálók és kutak szennyezettségéért a cekendi hulladéktározó lenne felelős.
– fogalmazott a vezető. Egyetlen liternyi csurgalék elég lenne, hogy a városrész összes kútját elszínezze, tette hozzá, de a kutak elszíneződéséért a kitartó esőzésekkor földbe mosott szennyeződés a felelős, magyarázta.

A környezetőrség és a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal is vizsgálja a Bethlenfalvi út és a Termés utca kereszteződésében a vízelnyelők múlt heti kiöntésének okát. Felmerült annak gyanúja, hogy kezeletlen víz került az esővíz-elvezető csatornába.
A kanálisfedőkön keresztül egy dugulás miatt tört felszínre szennyezett víz, amit az Aqua Nova Hargita Kft. meg is oldott. Az ellenőrzések és mintavételek egy másik „baleset” miatt történtek, de lehetetlen, hogy a tározóból a talajvízbe szivárogjon a csurgalék, közölte.
– szolgált magyarázattal Koszta.
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.
A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.
Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.
szóljon hozzá!