
Fotó: Barabás Ákos
A két héttel ezelőtti esőzések alkalmával a Termés és Bethlenfalvi utcák kereszteződésénél eldugult esővíz-elvezető csatornák kanálisfedeleiből derékmagasságig lövellt a fekete szennylé. A laboratóriumi elemzések bizonyossá tették, hogy a cekendi hulladéktározóból kifolyó csurgalék szennyezi a környezetet.
2017. június 23., 15:312017. június 23., 15:31
A Hargita Megyei Környezetőrség vezetője, Balla Izabella elmondta, hogy a Maros Vízügyi Hatóság által végzett elemzések alapján a környezetőrség több intézkedést is hoz az RDE ellen. Mint megtudtuk,

Felfüggesztené az RDE Harghita Kft. által üzemeltetett Cekend-tetői szeméttelep környezetvédelmi engedélyét a Hargita Megyei Környezetőrség, miután a másfél hete történt esőzésekkor csurgalékvíz folyt ki onnan, amely szennyező hatással volt a környezetre.
A döntést hátráltatja, hogy még nem határozták meg a szennyezés mértékét, az viszont bizonyos, hogy a Székelyudvarhely határában húzódó kaszálók és legelők talajvizének nagy része szennyezett. Továbbá hatvan napra felfüggesztik a hulladékgazdálkodó környezetvédelmi engedélyét,
A céggel kötött szerződés értelmében ez kevesebb mint húsz köbméter csurgalék havonta, ennél többet ugyanis nem képes semlegesíteni a környezet. A felfüggesztés ideje alatt a vállalatnak talajminta-elemzésekkel kell majd bizonyítania, hogy eleget tett a követelményeknek, ellenkező esetben bevonják az engedélyét, sorolta az illetékes.
Fotó: Barabás Ákos
Mint arról korábban már beszámoltunk, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala egy többtagú bizottságot hozott létre a hulladéktározótól származtatható szennyezés esetének kivizsgálására. Hajdó Csaba önkormányzati képviselő, az említett bizottság tagja kérdésünkre elmondta, hogy a csoportosulás három – egy hosszú, egy közép- és egy rövid távú – célt tűzött ki maga elé.
A hosszú távú cél egy átfogó székelyudvarhelyi hulladékgazdálkodási stratégia kidolgozása. Középtávú cél az idegen hulladék cekendi tározóba szállításának megállítása. Ezzel kapcsolatban a városatya megjegyezte, hogy
A terület azonban, amelyen a tározó fekszik, Székelyudvarhely tulajdona, tehát a város joggal kérheti, hogy a vállalat csak Székelyudvarhely hulladékát tárolja ott – hangsúlyozta Hajdó Csaba. Rövid távú célként ugyanakkor a szennyezés környezeti hatásainak megállítását és visszafordítását tűzte ki a bizottság, ez viszont szorosan kapcsolódik a középtávú célhoz.
– vélte Hajdó.
Koszta Attila, az RDE Harghita Kft. ügyvezető igazgatója szerint megoldható problémákról van szó. Elmondta, nem büntetés az, hogy felfüggesztik egy hulladékgazdálkodó környezetvédelmi engedélyét, hisz a szerződés értelmében az a hatvan nap pontosan azért volt megszabva, hogy a szolgáltató megállíthassa a szennyezést és visszafordíthassa annak hatásait. Kategorikusan tagadta, hogy az Udvarhely határában lévő legelők, kaszálók és kutak szennyezettségéért a cekendi hulladéktározó lenne felelős.
– fogalmazott a vezető. Egyetlen liternyi csurgalék elég lenne, hogy a városrész összes kútját elszínezze, tette hozzá, de a kutak elszíneződéséért a kitartó esőzésekkor földbe mosott szennyeződés a felelős, magyarázta.

A környezetőrség és a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal is vizsgálja a Bethlenfalvi út és a Termés utca kereszteződésében a vízelnyelők múlt heti kiöntésének okát. Felmerült annak gyanúja, hogy kezeletlen víz került az esővíz-elvezető csatornába.
A kanálisfedőkön keresztül egy dugulás miatt tört felszínre szennyezett víz, amit az Aqua Nova Hargita Kft. meg is oldott. Az ellenőrzések és mintavételek egy másik „baleset” miatt történtek, de lehetetlen, hogy a tározóból a talajvízbe szivárogjon a csurgalék, közölte.
– szolgált magyarázattal Koszta.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!