
Van ok a derűre. Az érettségin is az elmúlt tíz év legjobb eredményei születtek
Fotó: Beliczay László
Akárcsak a nyolcadikosok képességvizsgáján, az érettségin is az elmúlt tíz év legjobb eredményei születtek: az országos átmenési arány 73,3 százalék; utoljára 2009-ben jegyeztek ennél magasabb átlagot. Hargita megyében a vizsgázók 62 százalékának sikerült az érettségije, Maros megyében pedig 69,54 százalék vette sikeresen ezt az akadályt; Kovászna megyében az érettségizők 69,3 százaléka teljesített vonal felett.
2022. június 27., 17:142022. június 27., 17:14
A részletes eredményeket hétfőn délelőtt tették közzé, de Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter már ezt megelőzően beszámolt az országos adatokról. Országszerte 89 ezer diáknak sikerült az érettségi vizsgája, a megmérettetésen megjelentek 73,3 százalékának.

Közzétették hétfőn az idei érettségi nyári vizsgaszessziójának eredményeit. A megmérettetésen 73,3 százalékos az átmenési arány az óvások előtt, ez az elmúlt 10 év legjobb eredménye.
Az Edupedu.ro oktatási szakportál grafikonjából kiderül, hogy
Megyékre lebontva a Kolozs megyei diákok voltak a legeredményesebbek 85,1 százalékos átmenési aránnyal, ezt követi Iași megye 81,7, Galac megye 81,6 és Brăila megye 81,3 százalékos átmenési aránnyal. A fővárosban a diákok 77,4 százaléka érettségizett sikeresen. A leggyengébb eredményt az Ilfov megyei diákok érték el, 47 százalékos átmenési aránnyal.
Kovászna megyében az érettségizők 69,3 százaléka sikeresen vizsgázott.
Hargita megyében 1995 diák érettségizett, 753 diáknak nem sikerült a vizsgán átmennie, ami azt jelenti, hogy a vizsgázók 62,26 százalékának sikerült az érettségije. Ez jóval jobb arány, mint tavaly, amikor 56,4 százalék volt az átmenési arány. Ezúttal a legjobb átmenési aránnyal a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum büszkélkedhet, ott
Második legjobb iskolának számít a Márton Áron Főgimnázium, amelyben 94 százalékos az átmenési arány, majd a gyergyószentmiklósi Sfântu Nicolae Gimnázium, ahol a vizsgázók 88,8 százalékának sikerült átmennie az érettségin.
A lista másik végén szerepel a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont, valamint a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskola, ezekben az iskolákban ugyanis senkinek sem sikerült leérettségizni, a keresztúri iskolában ketten próbálták meg, a szentmártoniban nyolcan, de nem jártak sikerrel.
Tantárgyakra lebontva azt láthatjuk, hogy ezúttal is a román ment a leggyengébben:
Anyanyelvből sikerültek a legjobban a vizsgák: 1320-an vizsgáztak, 1277-nek sikerült (96,7 százalék), 43 diáknak viszont nem a vizsgája; a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból 1764-en érettségiztek: 1544-nek sikerült (87 százalék), 187-nek nem a vizsgát letennie. A szaknak megfelelő választott tantárgyból 1761-en vizsgáztak, 1643-nak sikerült (93 százalék) és 118-nak nem.
Maros megyében is valamivel az átlag alatt van az érettségizők átmenési aránya, de majdnem elérte a 70 százalékot, ugyanis a vizsgázók 69,54 százaléka érettségizett sikeresen. Igaz, hogy
Maros megyében hét diák is tízes átlaggal érettségizett, hárman az Unirea Főgimnáziumban írtak minden tantárgyból tízest, négyen pedig az Alexandru Papiru Ilarian Főgimnázium végzősei közül. Az eredményeket hétfőn 12 óráig kellett nyilvánosságra hozni, az óvások benyújtása hétfőn 12 és 18 óra között történik.
A végleges eredményeket július elsején teszik közzé.
A kemény tél és a jelentős mennyiségű csúszásgátló anyag alaposan próbára tette Székelyudvarhely útjait. Míg a kövezett utcákban az esővíz vájt magának mély medreket, az aszfaltozott felületeken a fagy és az olvadás váltakozása okozott jelentős károkat.
Átlátható, következetes és diszkriminációmentes eljárást kér a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) a román hatóságoktól március 10-i marosvásárhelyi felvonulásával kapcsolatban, amelyet a székely szabadság napja alkalmából tartanak meg.
Tulcea megye északi részének lakói szerdán 18 óra 15 perc körül Ro-Alert riasztást kaptak az orosz-ukrán háborúval összefüggésben.
A Declic Közösség szerdán több mint 62 ezer aláírást tartalmazó petíciót nyújtott be az egészségügyi minisztériumhoz, amelyben az elektronikus cigaretták használatának betiltását sürgetik valamennyi zárt légterű nyilvános helyeken.
A mezőgazdasági minisztérium törvénytervezetet dolgoz ki valamennyi agrár-élelmiszeripari termék kereskedelmi árrésének automatikus korlátozásáról arra az esetre, ha az infláció meghaladja az 5-6 százalékot – jelentette be az agrárminiszter.
A polgármesterek és a megyei tanácselnökök kétfordulós megválasztását bevezető törvénytervezetet iktatott szerdán a parlamentben a Románok Egyesüléséért Szövetsége (AUR).
Miközben a körülményekre és a fogadtatásra panaszkodtak, azt azért fontosnak tartották megjegyezni az AFC Hermannstadt egyik szurkolótáborának tagjai, hogy a csíkszeredai drukkerek annak az országnak a nevét skandálták, akiknek „lakói Mongóliából jöttek”.
A mezőgazdasági minisztérium jogszabálymódosításra készül annak érdekében, hogy az EU-ból Romániába érkező fagyasztott sertéshúst ne lehessen friss húsként feltüntetve értékesíteni – jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A közigazgatási reformról szóló sürgősségi rendelet hamarosan megjelenik a Hivatalos Közlönyben – jelentette be szerdán a Facebook-oldalán Ilie Bolojan miniszterelnök.
Több mint 50 alkalommal riasztották a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat február 20–24. között. A bevetések főként elsősegélynyújtási feladatokat jelentettek.
szóljon hozzá!