Hirdetés
Hirdetés

Hatékonyságuk miatt gyémántfokozattal díjazták a háromszéki kórházat

A háromszéki kórház orvosai újabb díjat nyertek el az iszkémiás stroke gyors és hatékony kezelésében nyújtott teljesítményükért •  Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 

A háromszéki kórház orvosai újabb díjat nyertek el az iszkémiás stroke gyors és hatékony kezelésében nyújtott teljesítményükért

Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 

A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvosai újabb díjat nyertek el az iszkémiás stroke gyors és hatékony kezelésében nyújtott teljesítményükért. Tavalyelőtt arany minősítést kaptak, a tavaly pedig platinadíjjal jutalmazták a háromszéki kórház neurológuscsapatát. Idén az Eso Angels Awards 2023 értékelése alapján a legrangosabb fokozatot, a gyémántot érdemelték ki.

Dimény Árpád István

2023. május 12., 12:422023. május 12., 12:42

2023. május 12., 19:372023. május 12., 19:37

„Öröm, hogy ennek a rendkívül súlyos betegségnek a kezelésében az ország élvonalába tartozunk: az orvosoktól az ápolókon, a diszpécsereken át a mentőszolgálatig, akiknek köszönhetően a tavalyi év (2021 – szerk. megj.) első negyedéhez képest

Idézet
közel 30 perccel sikerült csökkenteni az átlagos időt a beteg kórházba szállításától a trombolízises kezelés elkezdéséig (az ajtótól a tűig tartó idő)”

– tavaly így értékelte a teljesítményt András-Nagy Róbert kórházmenedzser.

Hirdetés

Idénre beérett a három egymást követő évben való részvétel, egy teljes csapatot igénylő közös erőfeszítés és elhivatott munka gyümölcse, hiszen

a kezelési idő 31 perc 90 másodpercre csökkenhetett.

A reakcióidő jelentős javulása az előzetes értesítési rendszernek is köszönhető, amely révén

a mentőszolgálat munkatársai közvetlenül a beteg kórházba való érkezése előtt fel tudják venni a kapcsolatot a neurológussal és a sürgősségi osztállyal, így a medikális csapat időben megkapja a beteggel kapcsolatos összes információt.

Forró Csilla, az országos intravénás trombolízis program koordinátora már tavaly úgy vélte, akár gyémánt díjas is lehetne a háromszéki csapat, viszont tavaly még nem volt elég magas a százalékos arány, amit elvégeznek a betegeken. 2019-ben, amikor elkezdték az eljárást, az esetek 6-7 százalékában sikerült így ellátni a betegeket; akkor 14 trombolízist végeztek el, tavaly pedig eddig már ennek a kétszeresét, ami jóval az országos átlag fölött van 19 százalékkal.

Július 1-jén lesz négy éve annak, hogy ezt az eljárást sikeresen alkalmazzák Sepsiszentgyörgyön. Ez idő alatt összesen 209 esetet kezeltek.

•  Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház  Galéria

Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 

„Ez a díj egy multidiszciplináris csapat teljesítményének, kitartásának és erőfeszítéseinek eredménye, amelyért az elmúlt négy évben folyamatosan dolgoztak. Hosszú út volt, sok akadállyal és kihívással, de közösen sikerült elérnünk a legmagasabb európai színvonalat ezen a területen. Ami az intravénás trombolízis elvégzéséért felelős csapatot illeti, a legmagasabb kitüntetés eléréséhez szükséges feltételeket már tavaly teljesítettük, de még így is az elmúlt évben több olyan workshopot szerveztünk az iCare Kórház Akadémia keretén belül, amelyek eredményeként jobbá vált az osztályok közti együttműködés.

Idézet
A továbbiakban is arra fogunk törekedni, hogy minél jobb eredményeket tudjunk elérni. Tisztában vagyunk vele, hogy ez legalább annyi elkötelezettséget és erőfeszítést jelent, mint amennyit az elmúlt években tettünk azért, hogy idáig eljussunk”

– nyilatkozta Forró Csilla neurológus.

A díj célja, hogy elismerje és értékelje azokat az személyeket és csapatokat, akik a stroke terápiás gyakorlat minőségének javításával kiemelkedő teljesítményt nyújtottak.

Romániában az országos trombolízis programban részt vevő több mint 40 egészségügyi intézmény közül mindössze kettő kapta meg a nemzetközi ESO Angels szervezet és az Európai Stroke Társaság gyémánt minősítését. A sepsiszentgyörgyi kórház a Brassó Megyei Sürgősségi Kórházzal osztozik a dobogó legfelső fokán.

További 13 megyei és egyetemi kórház kapott arany vagy platina minősítést.

•  Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház  Galéria

Fotó: Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 

„A lakosság egészségnevelési kampánya eredményes volt, és elérte a célját.

Idézet
Nagy örömmel látom, hogy egyre több beteg ismeri fel a stroke jeleit, és időben érkezik a kórházba, hogy megkapja a kezelést, ami jelentősen növeli a gyógyulás esélyeit.

Azt látjuk, hogy a betegek fokozatosan visszanyerik az egészségügyi rendszerbe vetett bizalmukat, és remélem, hogy a jövőben ez megerősödik azért, hogy más kórképeket is sikeresen megelőzhessünk és kezelhessünk. Ezúton is szeretném megköszönni a sajtónak és a megyei tanfelügyelőségnek a kampányban nyújtott támogatását, de különösen a nagy létszámú multidiszciplináris csapatunknak, különösen a sürgősségi osztály, a mentőszolgálat, az intenzív terápia és a neurológiai osztály folyamatos komolyságát, kitartását és lelkesedését” – fogalmazott Forró Csilla.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 24., szerda

Amikor egy álom apáról lányára száll – a Csillag Születik győzteseivel beszélgettünk

Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.

Amikor egy álom apáról lányára száll – a Csillag Születik győzteseivel beszélgettünk
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Lemondott a TAROM vezérigazgatója

December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.

Lemondott a TAROM vezérigazgatója
Lemondott a TAROM vezérigazgatója
2025. december 24., szerda

Lemondott a TAROM vezérigazgatója

2025. december 24., szerda

Csíkszéken fehér lesz a karácsony, csak óvatosan az utakon

Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.

Csíkszéken fehér lesz a karácsony, csak óvatosan az utakon
2025. december 24., szerda

Benzint locsolt élettársára a Szatmár megyei gyújtogató

Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.

Benzint locsolt élettársára a Szatmár megyei gyújtogató
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Már van egy áldozata az idei influenzaszezonnak

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.

Már van egy áldozata az idei influenzaszezonnak
2025. december 24., szerda

Jogosulatlan fegyverhasználat miatt került hatósági felügyelet alá egy prefektus és egy alprefektus

Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.

Jogosulatlan fegyverhasználat miatt került hatósági felügyelet alá egy prefektus és egy alprefektus
2025. december 24., szerda

Összefogásból lett ünnepibb a rászoruló gyergyóiak karácsonya

Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.

Összefogásból lett ünnepibb a rászoruló gyergyóiak karácsonya
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Szatmár megyei nő

Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.

Súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Szatmár megyei nő
2025. december 24., szerda

A határon túli magyarok elleni gyűlölettől várja Magyar Péter elhatárolódását Zsigmond Barna Pál

A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.

A határon túli magyarok elleni gyűlölettől várja Magyar Péter elhatárolódását Zsigmond Barna Pál
2025. december 24., szerda

1,3 milliárd lejt kap a védelmi, 200 milliót a fejlesztési minisztérium

Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.

1,3 milliárd lejt kap a védelmi, 200 milliót a fejlesztési minisztérium
Hirdetés