
A mezőgazdasági igazgatóság 243-as termébe várják az érintetteket
Fotó: Gecse Noémi
A biogazdálkodás rendszerébe való regisztráláshoz szükséges nyomtatványokat május 16-áig tehetik le az érintettek a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságnál.
2017. április 09., 10:502017. április 09., 10:50
A biogazdálkodóknak az előző évek gyakorlatához hasonlóan idén is a megyei mezőgazdasági igazgatóságnál kell leadniuk a biogazdálkodás rendszerében maradáshoz szükséges nyomtatványokat. Ezt legkésőbb május 16-áig tehetik meg az érintettek Hargita Megye Tanácsa épületének 243-as irodájában.
– ismertették az igazgatóság szakemberei.
Mire van szükség?
Szükséges benyújtani egy kitöltött regisztrációs ívet (románul: fişă de înregistrare). Emellett le kell adni a fenti ívben is feltüntetett ellenőrző-minősítő szerv és kérelmező közötti szerződés másolatát, illetve egy saját felelősségre kitöltött nyilatkozatot, amellyel a biogazdálkodáshoz szükséges dokumentumok meglétét bizonyítják. A formanyomtatványok az alábbi honlapon érhetők el, az 1-7-es és 9-es mellékleteket (anexa) kell letölteni és kitölteni.
A májusi határidő alól kivételt képeznek azok a személyek, akik idén jelentkeznek be első alkalommal a biogazdálkodók rendszerébe, és nem igényelnek támogatást, illetve azok, akik feldolgozók, kereskedők, importőrök, exportőrök. Ők december 15-éig tehetik le a fent említett dokumentumokat – tudtuk meg az illetékesektől. Megjegyezték, a biogazdálkodók számára megszabott törvényi elvárásokat, feltételeket egy ellenőrző-minősítő szerv kéri számon a gazdákon, a mezőgazdasági igazgatóság csak a szükséges papírok elvételéért felel.
Szükséges a tanfolyam
A 2014–2020-as vidékfejlesztési program értelmében, aki biogazdálkodással foglalkozik és M11-es intézkedés révén juttatást igényel, annak kötelező módon el kell végeznie egy biogazdálkodásra vonatkozó képzést. Lényeges, hogy az idén letett kérelmek esetében legkésőbb október 10-éig kell megszerezni a szükséges diplomát – hívták fel az érintettek figyelmét. Hozzátették, különböző cégek, illetve az igazgatóság is szervez ilyen képzéseket, utóbbiak falvakon is tartanak órákat, amennyiben összegyűl legalább húsz érdeklődő.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Tájékoztatót tartottak pénteken Sepsiszentgyörgyön az elektronikus nyomkövető fontosságáról, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak elérhető segítségnyújtási lehetőségeiről.
Harminc köbméter faanyag eredetét nem tudta igazolni az a kereskedelmi cég, amelyet pénteken ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök. A fát elkobozták, és 6000 lej értékben szabtak ki bírságot.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
szóljon hozzá!