
A gázfűtés költségei megterhelik a vidéki önkormányzatokat
Fotó: Pinti Attila
Több százezer lej értékű gázszámlák miatt perel a szolgáltatóval több, a középületek fűtését földgázzal biztosító csíkszéki község, vitatva ezek jogszerűségét. A gázár emelkedése miatt van, ahol már a fahulladékkal történő fűtés bevezetését tervezik a költségek csökkentése érdekében.
2022. október 09., 14:022022. október 09., 14:02
Csíkszéken nagyon sok gázfogyasztó számára a tavalyi év legkellemetlenebb meglepetése volt az azóta már eladott Hargaz Hargita Gáz Rt. kivonulása a szolgáltatási piacról. A cég több ezer ügyfele között a magánszemélyek mellett számos cég és önkormányzat is volt, akik a kényszerhelyzetben egy végső szolgáltatóhoz, az Electrica Furnizare-hoz kerültek át, és a váltás után több hónapig nem kaptak számlát.
Ezért is döntött úgy több önkormányzat, hogy fizetés helyett perelni fog – az eljárások még zajlanak.
Ebben a helyzetben van Csíkszentdomokos is, ahol a Hargaz tavaly ősszel történt visszalépése után elindították a folyamatot, hogy új szolgáltatóval szerződjenek – tudtuk meg Karda Róbert polgármestertől. Mint elmondta, addig viszont,
„A számlákat nem fizettük ki, és amikor a végrehajtást akarták elindítani, azt megtámadtuk a bíróságon. A bírósági eljárás folyamatban van” – tájékoztatott az elöljáró, aki szerint
Kérdésünkre, hogy gondoltak-e a gáz helyett más lehetőségekre, Karda Róbert azt mondta, egyelőre reménykednek, hogy nem lesz gond. Hozzátette, ezelőtt néhány évvel volt pályázati kiírás biomasszára való átállásra, de azt kellett vállalni, hogy öt évig faőrleménnyel kell fűteni, ehhez viszont a fát le kell darálni.
– vélekedett a községvezető.
Csíkszentkirályon a végső szolgáltató 800 ezer lej értékű gázfogyasztást számlázott az önkormányzatnak a középületek fűtésére tavaly év novemberétől idén áprilisig, amelyeket szintén nem fizettek ki, és bírósági eljárást indítottak az Electrica ellen.
– jellemezte a helyzetet Székely Ernő polgármester.
Csíkszentgyörgy nem perel, Réti Zsófia polgármester kérdésünkre azt mondta:
Mint megtudtuk, tavaly novemberre, akárcsak decemberre a kultúrházaknak 30 ezer lejt meghaladó összeget számlázott a szolgáltató, a polgármesteri hivatalnak úgyszintén.
– vázolta a községvezető. Hozzátette, biomasszával, fahulladékkal működő kazánokat helyeznének üzembe, idén várhatóan két helyszínen, ezekhez most készítik elő a közbeszerzési eljárást.
Az ingyenes ivartalanítási programnak köszönhetően eddig már több mint 60 kutyát és macskát ivartalanítottak Marosvásárhelyen.
Andy Burnham, Manchester volt polgármestere az Egyesült Királyság új miniszterelnöke, miután III. Károly király hétfőn megbízta az új brit kormány megalakításával.
Változékony időjárásra kell készülni a következő két hétben Erdélyben: a hét eleji kellemes nyári időt átmeneti lehűlés váltja fel, majd a hétvégétől ismét melegedés kezdődik. Közben szinte minden nap számítani lehet záporokra és zivatarokra.
Andrew Tate és testvére, Tristan Tate hétfőn várhatóan egy floridai bíróság elé állnak, miközben a brit rendőrség kiadatásukat kéri egy szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozás keretében – jelentette a dpa.
Véget ért az egészségügyi dolgozók hétfői kétórás figyelmeztető sztrájkja, amelyet a Sanitas Szakszervezeti Szövetség szervezett a közalkalmazotti bértörvény elleni tiltakozásul.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást az elmúlt napokban a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Egy sofőr ittasan és a szükséges jogosítvány nélkül vezetett járműszerelvényt, egy másik alkohol befolyása alatt ült kormány mögé.
Felhőszakadásokra és viharokra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A riasztások a székelyföldi megyékre is érvényesek.
A hétvégén 16 megye 31 településén és Bukarestben avatkoztak be a tűzoltók a viharkárok felszámolására.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak hétfőn az állami egészségügyi dolgozók a közalkalmazotti bértörvény miatt. A munkabeszüntetés 9-től és 11 óráig tart.
A magánszemélyek hétfő reggeltől igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlására a 2026-os roncsautóprogram keretében.
1 hozzászólás